Рубрики‎ > ‎Політика‎ > ‎

Пам’яті Михайла Гориня

опубліковано 13 січ. 2013 р., 13:49 Степан Гринчишин   [ оновлено 17 січ. 2013 р., 12:28 ]

Шановним читачам пропонується прочитати

«Вступне слово» п. Михайла Гориня виголошене на науковій конференції присвяченій

50-річчю Української Головної Визвольної Ради

 

Вельмишановне товариство. пані і панове!

 

Два роки тому ми святкували 50-річчя утворення легендарної і трагічної Української Повстанської Армії. Півстолітнє замовчування справжньої суті боротьби українського народу з окупантами не вбило потреби ознайомлення з героїчним десятиріччям. Цей відрізок історії повертається до нас як довголітня боротьба народу за свободу. Уже сьогодні воно формує свідомість нових поколінь, виробляє в них почуття національної гідности і гордости. Його вплив на події 90-х років незаперечний. Можна зі впевненістю сказати, що без збройної боротьби 1942-1952 рр. зовсім іншими були би серпень і грудень 1991 року.

 

Сьогодні ми святкуємо 50-річний ювілей Української Головної Визвольної Ради. Українська Головна Визвольна Рада - унікальне творіння нашого народу, що виникло в час війни на території України між двома жорстокими її поневолювачами.

 

Творці УГВР не мали жодних ілюзій щодо драматизму боротьби з двома імперськими силами, які, воюючи між собою, бачили основну перешкоду на шляху реалізації своїх загарбницьких планів у всенародній партизанській війні нашого народу.

 

Сьогодні, з півстолітньої віддалі, ми належно можемо оцінити зусилля політичних сил поневоленої України по обидва береги Збруча створити багатопартійний інститут державницького характеру, до якого ввійшли представники ОУН, УНДО, соціялісти, безпартійні, для керівництва партизанською боротьбою.

 

Галичани Роман Шухевич, Микола Лебедь, Мирослав Прокоп волиняк Ростислав Волошин, наддніпрянці Кирило Осьмак, Йосип Позичанюк, Василь Потішко, Петро Чуйко та інші - разом 20 чоловік - провели Перший великий збір УГВР, дійшли до згоди, прийняли платформу, тимчасовий устрій УГВР і очолили партизанську війну.

 

На чолі УГВР став наддніпрянець Кирило Осьмак - політичнии діяч безпартійний. Я наголошую на цьому, оскільки ініціятором утворення УГВР були члени проводу ОУН (і троє з них сидять ось тут у президії: шановний п. Микола Лебедь, п. Мирослав Прокоп, п. Павло Турула). Для нас, національно-демократичних сил, досвід утворення багатопартійної УГВР, що діяла в умовах партизанської війни і суворої конспірації, досвід взаємного довір'я, досвід підпорядкування особистих амбіцій інтересам справи сьогодні гідний ґрунтовного вивчення і використання для консолідації політичних сил у розбудові української держави.

 

Вельмишановні пані і панове! Друзі!

 

У підготовці нашої конференції взяли участь різні організації і політичні партії, зокрема, середовище УГВР, Українське козацтво, Товариство «Просвіта», ДемПУ, Українська Всесвітня Координаційна Рада, Українська Республіканська партія і Молодіжна Організація Республіканців України.

 

На нашу конференцію прибули:

– члени засновники УГВР - п. Микола Лебедь, п. Мирослав Прокоп, п. Павло Турула,

– заступник голови Президії УГВР п. Анатоль Камінський,

– заступник голови середовиша УГВР п. Євген Стахів,

– віце-прем'єр КМ України п. Микола Жулинський, '

– міністр культури України п. Іван Дзюба,

– гетьман українського козацтва п. Володимир Мулява,

– народні депутати України: Микола Горбаль, Євген Пронюк.,

– представники Київського Братства вояків УПА та інші поважні гості.

 

Від імени організаційного комітету зичу Вам плідної праці і надіюся, що наша перша в Україні конференція, присвячена УГВР, внесе свій вклад у вивчення діяльности керівного політичного органу партизанської війни українського народу проти німецького фашизму та московського імперіялізму.

 

Адміністрація сайту www.vox-populi.com.ua сумує з приводу смерті Михайла Гориня. Україна завжди буде Вам вдячна за Ваш жертовний шлях на благо України.