Рубрики‎ > ‎Політика‎ > ‎

Харків як столиця – перший чи останній? (Автор: Шпіцер Василь)

опубліковано 28 січ. 2014 р., 08:11 Степан Гринчишин   [ оновлено 9 лют. 2014 р., 00:58 ]

Інколи можна почути як місто Харків називають першою столицею України. Не дивувався, коли це говорилося у радянські часи, бо перекручувати і фальсифікувати історію тоді було справою звичайною і, за мірками більшовицької пропаганди, навіть необхідною. Адже тим самим якось відтіснялися у тінь столиці Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Проте оцей штучно привитий штамп про першу столицю хоч-не-хоч та проскакує і в наші дні.

 

Якось я почув його з уст дуже достойного, немолодого вже члена Національної спілки журналістів України, а недавно на одному з українських телеканалів місто, у якому безчинствують Гепа й Допа, руйнуючи все українське та нав'язуючи "русскій мір", також було возвеличене до звання першої столиці України. Давайте вникнемо трохи в історію цього питання і розставимо все на свої місця, не залишивши шулерам та байдуже-безвідповідальним людям можливості говорити неправду, виставляючи себе на посміх.

 

Енциклопедичні та всі інші словники дають визначення, що столиця – це головне місто держави, у якому перебувають вищі органи державної влади. Якщо говорити про державу Україна, то вона є спадкоємицею Київської Русі (так як сьогоднішні смагляві греки є спадкоємцями Стародавньої Греції чи нинішні емоційні італійці є спадкоємцями Стародавнього Риму і Римської імперії). Тим паче, що за Іпатіївським списком назва "Україна" уживалася вже з 1187 року: оповідаючи про смерть переяславського князя Володимира Глібовича під час походу на половців, Київський літопис каже, що "за ним же Україна багато тужила". Київська Русь (Україна) офіційно існувала з 9-го століття і центром цієї держави, себто її столицею, було місто Київ. Тому Київ був, є і завше буде першою столицею України. Хочу нагадати пристрасним шанувальникам іншої "першої столиці", що Харків появився на земній кулі аж через понад півтора тисячоліття – у 1654 році.

 

Подальший розвиток Київської Русі і формування держави Україна відзначалися непростими історичними подіями, в процесі яких виникали нові столиці. Волинський князь Роман Мстиславич Великий об'єднав Галицьке й Волинське князівства, а 1203 року посів і Київ. Столицею могутньої української держави князя Романа стало місто Галич (друга столиця), яке традиційно мало тісні зв'язки з країнами Західної Європи, а не Київ, який віддавав перевагу стосункам з Візантією.

 

Після захоплення татарами Києва і їхнього вторгнення в Галицько-Волинську державу король Данило Галицький визначив столицею місто Холм (третя столиця), а його син, король Лев Данилович, у 1272 році переніс столицю у місто Львів (четверта столиця).

 

У часи Гетьманської держави, відновленої шляхом національно-визвольної боротьби українського народу під проводом Богдана Хмельницького, перелік столиць України поповнився містами Чигирин, Батурин і Глухів. Їх ми називаємо Гетьманськими столицями.

 

Через чверть тисячоліття Україна знову відродилася як держава – 7 листопада 1917 року була проголошена Українська Народна Республіка зі столицею в Києві.

 

Наступного року, після розпаду Австро-Угорської імперії, постала Західноукраїнська Народна Республіка зі столицею у Львові.

 

22 січня 1919 року відбулося об'єднання цих двох самостійних держав і столицею Соборної й Суверенної України залишився древній Київ.

 

Російські більшовики не могли змиритися з втратою України, бо, як стверджував Лев Троцький (справжнє наймення – Лейба Давидович Бронштейн), – "Без України немає Росії. Без українського вугілля, заліза, руди, солі, Чорного моря – Росія існувати не може (цього ж погляду дотримуються й нинішні російські "лейби"). Саме Троцький став головним організатором збройного нападу більшовицької Росії на Українську Народну Республіку.

 

Особливою жорстокістю у цій війні відзначився Муравйов, який був запеклим противником "українізації" (вишкребки цього дегенерата-садиста донині роблять свою чорну справу і в Незалежній Україні). Він їздив по Києву на броньовику з написом "Смерть українцям", за його наказом більшовицькі війська розстріляли у Києві майже 5 тисяч мирних жителів, вони убили київського Митрополита Володимира.

 

Однак російським загарбникам не вдалося закріпитися у Києві, тому в березні 1918 року вони проголосили Харків, який був окупований ними раніше, столицею «Украинской Советской Республики» – міфічного більшовицького утворення, що входило до складу Російської Соціалістичної Федеративної Совєтської Республіки.

 

Згодом російські лейби та іллічі збагнули, що передали куті меду і перейменували її в Українську Соціалістичну Радянську Республіку, надавши їй для вигляду символічної незалежності. Харків отримав нагоду цілих п'ятнадцять років бути столицею тієї комуно-більшовицької «Украинской ССР».

 

Отож, як бачимо, Харків не може називатися першою столицею України, бо до нього столицями наших земель були міста Київ, Галич, Холм, Львів, знову Київ, Чигирин, Батурин, Глухів, ще раз Київ – як столиця Української Народної Республіки.

 

Щоправда, намагання присвоїти Харкову столичну перворідність не повинно викликати особливого подиву, бо практично уся російська, а тим паче більшовицька, історіографія побудована на суцільних фальсифікаціях.

 

Відомо, що на домосковських землях водилися напівдикі угро-фінські племена (чудь, чухна, мокша, югра, єрзя, самоядь і т. ін.), які не мали жодних законів, звичайної моралі, жили в землянках, їли сире м'ясо і сиру рибу, не знали рільництва. Поступово українські місіонери окультурили їх, навернули до християнської віри, навчили староцерковнослов'янської мови, а київські воєводи почали створювати на тих землях князівства. Не змигнувши навіть оком, російські історики причислили ті народності до слов'ян, а для Московії украли назву Русь, трансформувавши її в найменування Росія.

 

Загальновідомо, що хрещення України-Руси відбулося в Києві понад тисячу років тому, а чи чув хто-небудь про хрещення московитів? То чому росіяни святкували 1025-ліття нашого хрещення, як своє власне, у Москві, про яку перші згадки появилися через півтори сотні літ після цієї події? Теж хочуть бути першими, як і Харків?

 

Незаперечним є той факт, що, підписавши пакт Молотова-Ріббетропа та розпочавши спільно з нацистською Німеччиною Другу світову війну, більшовицька Росія очолює список країн-колаборантів. Однак тут Москва чомусь не прагне тримати "почесну" першість, а, навпаки, совєтські історики називають найбільшими колаборантами українських націоналістів.

 

Продовжуючи цей ряд з врахуванням наміру голови Харківської облдержадміністрації Михайла Добкіна залучити до охорони громадського порядку козаків, можна сказати й таке: якщо Харків – перша столиця України, то Гепа й Допа – найчистокровніші, генетично породисті козаки.

 

В. Шпіцер

м. Львів, 27.01.2014