Рубрики‎ > ‎Політика‎ > ‎

30 ЧЕРВНЯ – ЗНАКОВА ДАТА.

опубліковано 8 лип. 2017 р., 05:48 Степан Гринчишин   [ оновлено 15 жовт. 2017 р., 04:45 ]

Цей день символічний для українців усього світу. 30 червня 1941 року, на Народних Зборах у Львові, один із провідних діячів ОУН Ярослав Стецько виголосив надважливий для нації документ, який ввійде в аннали історії, як Акт 30 червня, – Акт відновлення Української держави. Тоді ж було створено уряд – Українське державне правління, прем’єром якого став Ярослав Стецько.

 

За день до цієї події до Львова прибуде майбутній Головнокомандувач Української Повстанської Армії Роман Шухевич. Попри важливі організаційні справи, він, схоже, мав приватний інтерес: разом із родиною відзначити свій 34-й рік народження. Роман народився 30 червня 1907 року. Але свята не було. Страшна звістка чекала його на порозі отчого дому. Його молодшого брата Юрія, студента, ліричного, музично обдарованого юнака, в перші дні російсько-німецької війни схопили енкаведисти, запроторили, разом з іншими молодими і талановитими українцями, в катівні тюрми на Лонцького. Які тортури довелося пережити Юркові перш, ніж його убили «брати, що прийшли зі Сходу», знає лише Всевишній. Його понівечене, в калюжах крові тіло знайшли після того, як червоні окупанти, рятуючи свої шкури, повтікали від німців, а ті, вступивши до Львова, відчинили в’язниці...

 

Очевидці кажуть, що після побаченого навряд чи злякає їх саме пекло. Розтерзані люди з пробитими черепами, із цвяхами, які убивці забивали їм у голови, рамена, жінки з відрізаними грудьми, розпоротими животами... Виродки, яких манила жага крові й споглядання чужих страждань, упивалися стражданнями українців, яких ненавиділи ненавистю пігмеїв, плебейською люттю до патриціїв духа.

 

У день свого народження та проголошення Акту 30 червня Роман хоронитиме свого єдиного рідного брата Юрка, з котрим ще недавно вони, двоє Шухевичів, концертували зі сцени оперного театру: Юрій мав прекрасний голос, Роман – музикував...

 

...Нацисти сприйняли Акт 30 червня як посягання на «єдино законну» владу Третього Райху в Україні, примушували Степана Бандеру та Ярослава Стецька відкликати Акт, а на їхню категоричну відмову зреагували приблизно так, як і їхні вчорашні соратники з Кремля. Членів УДП кинули за грати, деяких міністрів розстріляли, інших запроторили в концтабори. Три роки там провели Бандера і Стецько.

 

У відповідь на терор нацистів в Україні народилася УПА. Її боротьба тривала майже 15 років – за визволення українського народу від окупантів усіх мастей – німців, росіян, поляків. Першим щаблем до всенародної боротьби проти ворога став Народний здвиг у Львові 30 червня. Про його значення останній Головнокомандувач УПА Василь Кук написав так: «Народ перестав боятися своїх поневолювачів. Умер раб! Народився Борець! Месник! Завдяки боротьбі значно зросла національна свідомість народу на всіх землях України. З крові й жертв повстанської народної боротьби зародився національно-визвольний рух 1960-70 років..., рух за повну державну незалежність».

 

Тож нехай кожний українець запам’ятає дату, яка започаткувала відродження нації та її держави, дату народження Провідника УПА, 110-ліття якого нині відзначаємо, – 30 червня.

 

Слава Україні! Героям слава!