Рубрики‎ > ‎

Поетична сторінка

ВТЕЧА ІЗ КРИМУ. (Автор: Нахум Светослав)

опубліковано 4 черв. 2019 р., 08:28 Степан Гринчишин   [ оновлено 3 груд. 2019 р., 07:27 ]

Оповідання (на основі реального випадку)

 Над Добруджанською рівниною, на вільному Заході, сонце заходить, стаючи вогненно-червоним, і останніми обпалює соняшники. За моєю спиною – Чорне море, яке принесло мене з Криму сюди, врятувавши від тиранії, яке подарувало мені свободу й звільнення від оскаженілого нахабства диктатора. Та спогад про страждання і досі живий, він обпікає мене, ніби ота вогненна куля навпроти. Перед очима в мене плутаються епізоди мого дотеперішнього життя, а тут, у реальності, я бачу тисячі вітрогенераторів, розтиканих по величезній рівнині, які крутяться від бризу, і кожен їхній оберт, кожен помах крил уривчасто й красномовно нашіптує в простір: «Чому? Чому? Чому?». Озираюся на Схід, до Чорного моря, вдивляючись у далечінь, за темну воду. Десь там – мій Крим.

 

Я – Таня, українка із Севастополя. Працювала інженером-хіміком на одному великому комбінаті з виробництва штучних добрив. Завод потребував великої кількості природного газу, а він надходив із Росії за ціною, вдвічі вищою, ніж тут, у Європі.

 

До 2014 року я жила спокійно, хоч і мала скромну платню. Мені двадцять дев’ять років, я все ще незаміжня. Мій рід походить із невеличкого села, що неподалік від Львова. І зараз там мешкають мої батьки і моя сестра зі своїм чоловіком. Службову квартиру я ділила зі своєю колегою Машею, котрій пощастило вирватися з Казахстану, втекти від режиму Назарбаєва і знайти тихий прихисток в Україні. Вона була інженером із ядерної фізики.

 

Я – не націоналістка. Ніколи особливо не переймалася політикою, проте хотіла, щоб наші керманичі були порядними й чесними людьми. Моїм захопленням була наука, і я мріяла про докторантуру на Хімічному факультеті Севастопольського державного університету.

 

Коли ми, звичайні українці, висловили протест проти тодішнього корумпованого Президента Януковича і його кримінальної кліки, сталося щось дивовижне. Багато чого змінилося. Так, стріляли на Майдані в Києві, нас били «беркутівці», але врешті-решт ми перемогли. Януковича скинули, і він утік до Москви, звідкіля його і раніше смикали за мотузочки. Перед нами зблиснули воля, надія, можливість для нового, незалежного життя. Ми взяли курс на Європу, до Європейського союзу, відірвавшись від кайданів Путіна і від його імперського мракобісся, що нависло над нашою Батьківщиною. Справді, для більшості українців було саме так. Але не для нас, українців Криму.

 

У березні 2014 року в Криму оголосили референдум про приєднання до Росії. Це суперечило Конституції України, проте Крим вже був на практиці захоплений російськими спецчастинами, парамілітарними загонами, таємною російською міліцією, озброєними групами й спецпризначенцями. Обрали собі коменданта, губернатора, начальника міліції. За наказом Кремля оголосили й призначили дату референдуму.

 

За день до референдуму нас зібрали на подвір’ї комбінату. З’явилися важко озброєні чоловіки без розпізнавальних військових знаків. Ними керував високий, кремезний чолов’яга середнього віку, який представився Чесняковим. Згодом ми дізналися, що він – полковник із російських спецслужб і ветеран війни СРСР у Афганістані у 80-х роках минулого століття.

– Зважайте, як завтра голосуватимете! – голосно, наказовим тоном відрубав Чесняков.

– Пам’ятайте, що Крим був і буде російським! Хто голосуватиме проти, нехай потім сам думає, де працюватиме і як житиме.

 

Ми понуро мовчали. Наш старий директор, достойний чоловік, стояв у глибині двору і не наважувався подати голос.

 

Коли ми голосували, всі виборчі дільниці перебували в облозі нової проросійської міліції Криму. Були танки, кулемети, гармати, було багато солдат і офіцерів.

 

Біля школи, в якій мені випало голосувати, молоді українські хлопці проводили мирну демонстрацію проти приєднання Криму до Росії. Зненацька на них напали напіввійськові угрупування, а також гангстери – колишні беркутівці. Вони перебили частину демонструвальників і поскидали їх, наче здохлих собак, в один великий контейнер для сміття. Інших залишили лежати закривавленими на тротуарі. Ще інших, майже мертвих, запхали в якійсь військові вантажівки.

 

Я голосувала проти. Більшість моїх колег теж були проти. Та коли ввечері оголосили результати референдуму, несподівано виявилося, що дев’яносто три відсотки мешканців Криму голосували за приєднання до Росії. І так почалося моє пекло.

 

Вже за тиждень після так званого „референдуму”, який був проведений під дулами автоматів Калашникова, нашого старого директора замінили новим. Почали звільняти із заводу українців.

 

Ми провели страйк перед комбінатом, тримаючи плакати: „Перестаньте звільняти українців!”, „Вимагаємо енергетичної незалежності від Росії!”, „Подбайте про хліб для наших родин!”.

 

Я, моя співмешканка Маша і ще з десяток наших колег тримали величезний транспарант українською та англійською мовами:

ЗУПИНІТЬ ОКУПАЦІЮ КРИМУ!

STOP THE OCCUPATION OF CRIMEA!

 

Раптом бозна-звідки висипалися дві роти кремезних спецпризначенців і цивільних напіввійськових формувань. Вони накинулися на нас із кийками. Волочили людей по землі і штурхали їх ногами в голови.

 

Тоді упіймали начальника нашого цеху Іванчука і поставали його перед нами – так би мовити, для напучення. До нього підійшов полковник Чесняков, який вже офіційно був призначений начальником кримської міліції.

– Я вас про щось попереджав! – гаркнув Чесняков. – А вам чого треба? Га? Паскудні бандерівці! Вискочки! Йолопи! Я ж вам сказав, що Крим – наш! Гівнюки ви нещасні!

 

Чесняков дістав пістолет і вистрілив за головою в Іваничука. Чоловік подумав, що помирає, і від страшного переляку впав на землю. Ми зітхнули полегшено, коли побачили, що він живий. Але тієї ж миті Чесняков своїм міцним лапищем підняв його за комір із пилу, направив дуло йому в потилицю і вистрілив. Це було жахливе видовище – кров, змішана з мозком, бризнула прямо на нас, забруднивши людей у перших рядах. Я дивилася, як Іваничук б’ється в агонії і корчиться на землі. Потім він закляк. Вперше в житті я бачила, як помирає людина. Повернулася вбік і почала блювати. І жінки, і чоловіки блювали, клялися, молилися, плакали і кричали.

 

Чесняков вишкірився на нас.

– Іще протестуватиме, падлюки, га? Чи хтось із вас бажає відправитися вслід за Іваничуком?

 

Ми тремтіли й мовчали.

 

Бійці заарештували дванадцятьох наших синдикальних організаторів, повантажили їх у броньовані джипи і зникли під проводом страшного полковника Чеснякова.

 

Всю ніч я не могла стулити повік. Перед моїми очима стояла розтрощена голова бідолашного Іванчука. Ввижалося викривлене й потворне обличчя Чеснякова, котрий кричав до мене: „Я відправлю тебе на дно Чорного моря, нехай тебе там з’їдять риби!”.Далися взнаки і давні страхи й травми. Я згадала свою найпершу роботу – інженера-початківця на одній газовій станції, розташованій на кордоні між Росією та Україною. Я мала відслідковувати транзит газу, регулярно брати його на проби, стежачи за його якістю та кількістю. Під час нічних чергувань я встановила, що вночі Росія подає менше газу і з нижчою консистенцією, і позаяк Україна платить високу ціну за визначену взаємними домовленостями кількість газу, то регулярно залишається ошуканою. Я сумлінно записувала дані до чергового щоденника. Тоді я не знала і навіть не здогадувалася, що начальник газорозподільної станції – ставленик Москви. Він знищив дані з мого щоденника, а щоб помститися мені, прийшов до мене вночі, коли я чергувала, притис мене до контрольного табло й почав грубо мацати. Я відштовхнула його і дала йому ляпаса, а потім уночі, затемна, тікала зі станції, в грудневий холод прочалапала пішки шість кілометрів, щоби повернутися до себе в гуртожиток. Добре, що на мене тоді не напали злі бездомні пси, які часто вешталися в тій прикордонній зоні.

 

Повертаюсь до Криму. Уранці, із підпухлим обличчям і червоними очима, без краплі сну й відпочинку, в сильному шоці від пережитого напередодні жаху й насилля, я пішла на роботу. Мої колеги мало чим відрізнялися від мене: були такими ж розчавленими, зневіреними, спантеличеними, зануреними в депресію людьми. Нас почали по одному викликати до нового директора. За якусь годину надійшла й моя черга.

 

Я увійшла до кабінету директора комбінату, тремтячи від страху.

 

Він сидів за масивним столом, що лишився ще з часів СРСР, коли завод носив ім’я Леоніда Брежнева. Над головою в нього висів великий і новісінький портрет Володимира Путіна.

 

Єхидно усміхаючись, директор навіть не запросив мене сісти, змусивши стояти біля дверей, а тоді витріщився на мене і низьким голосом проторхтів:

– Вважайте, що від сьогодні вас звільнено з роботи. До вечора маєте удвох із Машею звільнити і службову квартиру, яка є власністю нашого заводу.

– Але ж я… залишаюся на вулиці… Чи є якісь мотиви для мого звільнення?

– Є. Неналежне виконання роботи і порушення трудової дисципліни. Крапка. До восьмої вечора помешкання має бути порожнім, а ключ від нього переданий портьє. Ви вільна.

 

Я повернулася, вхопилася за ручку дверей, натисла на неї, та вмить озирнулася до директора й прошепотіла:

– Злодюги!

 

Він лише посміхнувся – ще єхидніше, а тоді потягнувся до свого службового телефону, щоби наказати секретарці викликати чергового бунтаря, на якого теж чекало звільнення. Звів на мене погляд, сповнений ненависті, і промовив насуплено, знову низько, підкреслено, майже прошипівши:

– Геть звідси, назавжди, наволоч бандерівська!

 

Після обіду ми з Машею зібрали свої скромні пожитки, звільнили квартиру, залишили ключі і вийшли на вулицю, безпритульні та безробітні. Вона мала намір їхати в Київ до свого брата.

 

Ми вирішили зайти на прощання до одного приморського клубу, бару й кав’ярні „Адмірал”. Адже були не лише співмешканками, а й добрими подругами. Разом брали участь у страйку, разом були звільнені.

 

Пригнічений страшними хвилями, прибій ревів унизу, ніби підступно поранений велетень, що піднявся проти потолочі невірників – аби помститися.

 

І тоді ми з Машею в одну мить збагнули й усвідомили: для нас настає кінець тому, що досі називали Батьківщиною.

 

Ми замовили по горнятку кави, аж раптом відчули якусь невидиму загрозу й почали сполохано роззиратися довкола, на сусідні столики. Із жахом помітили полковника Чеснякова.

 

Розсівшись, наче цар, у забороненому для звичайних відвідувачів, спеціально відгородженому місці і відштовхнувши вбік порожню пляшку коньяку „Louis XIII” за дві тисячі доларів, Чесняков попросив сигару. Він був спохмурнілий і п’яний. Кельнери поводилися, наче лакеї – із рабською догідливістю принесли йому масивну дерев’яну коробку і вклонилися. Той вибрав собі одну гігантську кубинську сигару, а старший кельнер вирішив подати йому вогонь із газової запальнички. У підсумку бідолашний і дурний слуга отримав ляпас від Чеснякова і, якби вчасно не ухильнувся, то мав би ще й стусана. Бармен зметикував, що й до чого, тож одразу прибіг зі спеціальними, дуже довгими й товстими сірниками. І мовчки залишив їх на столі. Полковник запалив один сірник і з насолодою провів ним уздовж сигари, вертячи її в руці. Потім повторив те саме з іншим сірником. Знищив і третій. І ще один. І потім – іще один. Нарешті запалив сигару, кивнув і відкинувся назад.

 

Задзвонив його телефон.

– Привіт, Серьога! – прогримів на весь бар командирський голос Чеснякова.

 

Після чого він уважно вислухав пояснення по той бік зв’язку і наказав:

– Так, добре. Купуйте нафтоперегінний завод у Генуї! Переведіть два мільярди з офісу в Лозанні! Із Берлусконі я домовлятимуся потім, маю з ним зустріч у наступний понеділок!

 

Очевидно, співрозмовник поставив йому якесь дурне запитання, бо Чесняков миттю насупився й почав його ганити:

– Не твоє діло, де! Дій і доповідай! Це все! До наступного спецзв’язку! І якщо продірявишся, згадай про Маяковського! Ти ж знаєш, якими були його останні слова перед «самогубством»? «Друзі, не стріляйте!» Кінець! Over and out.

 

У цей час із сусідньої кабінки котрийсь, роздратований гамором, відвідувач гнівно загорланив:

– Гей, козаче, ти взагалі на якому світі перебуваєш, га? Навіщо заважаєш людям насолоджуватися спокоєм?

 

Чесняков не озирнувся. Лише підняв ліву руку, зігнув пальці під прямим кутом, сховавши під ними великого пальця, і легким відстороненим рухом різко спрямував оце своєрідне вістря до лівого боку власної шиї.

 

З-за столика, що стояв у кутку, миттю скочили четверо елітних спецпризначенців, професійно вхопили відвідувача і, гамселячи його по голові, виволокли надвір. Кинули на пірс, якийсь час місили ногами, а потім зіштовхнули із хвилелому. (Наступного дня газети писали, що він напився і втонув).

 

Цей кривавий випадок мав би припасти до смаку Чеснякову, однак і він не зміг його розважити, позбавивши понурої і темної п’яницької зневіри.

 

Чесняков був людиною з московської верхівки – навіть тоді, коли курив свою дорогу кубинську сигару. Він почав говорити в порожній простір перед собою:

– Прийшли люди, які прагнуть встановити єдиний порядок. Залізні, металеві. А я – витвір і продукт саме цих людей – людей, які зараз тримають кермо Кремля. Тепер корабель – у руках нового, великого Адмірала. Зв’язалися із приреченими й відреченими, зі зрадниками матері-Росії, з лібералами? Нате вам тепер, скоти! Ех, гарно ж ви пожили десять років при троляці Єльцині, так! Крали, грабували, продали нашу батьківщину американцям! Але тепер вам прийшов кінець! Я вас усіх знищу!

 

За іронією долі, сам він брав участь у керівництві величезної нафтової корпорації – цілої імперії. Був одним із перших у Росії і вечеряв лише з першими. Навіть отой готель навпроти – і він був черговим діамантом у його короні. Просто так, для різноманіття.

 

Чесняков промимрив сам до себе:

– Дід Алєксєй, ветеран із Севастополя… Ех!

 

Потім підняв голову і затягнув високо, хрипло й страшно:

– Ех, ґром арудья раздавайся-а-а,

– Вражья сіла расступайся-а-а,

– Русь ідьот!

 

– Це йде з моря! – заревів Чесняков. – Так, із Чорного моря! Пісня Адмірала Ушакова!

 

Затим повернувся до своїх бійців, більшість із яких теж вже були добряче напідпитку, до бармена й кельнерів, і наказав їм:

– Співайте зі мною, хлопці! Не будьте страхопудами!

 

Над прибоєм здійнявся незлагоджений, хриплий, понурий голос – ніби співав п’яний морський, чи радше – піратський хор:

– Вална па борту бйот,

– Вална па борту бйот,

– Вална рєвьот,

– Вална рєвьот,

– Матросав в бой завьот.

 

– Паскуди-американці в усьому винні! – волав Чесняков. – І їхній підлий агент, зрадник Горбачов! Я ніколи йому цього не пробачу, я – ветеран битви за Кабул! Хто кого покинув? Старша сестра – молодшу?А молодша потім її зненавиділа? Маячня! Ні, Україна – це молодша сестра, і вона знову буде нашою, нашою, нашою! Крим – уже наш! Слава героям Севастополя!

 

Раптово каламутний погляд Чеснякова спинився на нас із Машею. Ми здригнулися.

– О, бандерівські лярвочки! Це ж ви протестували на хімкомбінаті, чи не так? Знаю я вас! Зараз будете танцювати! Негайно роздягайтеся! Хочу, щоб ви були голі!

 

Бійці Чеснякова витягнули нас із-за столу, одні спрямували на нас дула автоматів, інші накинулися зі стусанами, тоді розірвали на нас одяг – роздягнули мене й Машу догола і змусили нас танцювати арабський танок перед столиком Чеснякова. Я пригадала, як мене колись мацав уночі російський начальник газової станції на кордоні. Цього разу приниження було в стократ важчим, і моя психологічна травма потроїлася. Із нас глузували, реготали, а п’яний хор продовжував по-дикому горланити:

– Ех, гром арудья раздавайся-а-а,

– Вражья сіла разступайся-а-а,

– Русь ідьот!

 

Чесняков клацнув пальцями, і йому принесли нову пляшку. Він вхопив її і по вінця наповнив пузату чарку коньяком.

– До дна, полковнику! – наказав сам собі.

 

Потім висушив іще одну. Потім – іще одну.

 

Обернувся до охорони й попросив автомат.

– Віддаю честь! – заволав несамовито. – Залп за полковника Чеснякова! За того, котрий був і зостанеться вірним матері-Росії! За офіцера честі Павла Чеснякова! За те, що він, якщо доведеться, готовий померти із високо піднятою головою, чесний і простий! За полковника Чеснякова, котрий почув голос Адмірала! Голос істинного Президента! За Президента, салют!

 

Випустив усі набої з автомата Калашникова у стелю. Згори посипалися уламки срібних секстантів.

 

Потім повернувся до нас:

– А тепер геть звідси, українські шльондри! І дивіться – щоб ви мені провалилися крізь землю! Протестуватимуть вони мені тут! Називатимуть окупантами нас, господарів Криму! Помізкуйте, як вам тепер сховатися на місяці, бо я вас знайду в будь-якому куточку України! Скрізь є мої вірні агенти! Я вже перевірив ваші біографії. І тебе, Машо, знайду у брата в Києві, і тебе, Таню, виловлю – задовольнятимеш моїх хлопців! Ага, в отому твоєму селі під Львовом, де живуть твої батьки і сестра зі своїм чоловіком, ага, звідти тебе витягну – станеш ротною іграшкою, брудна бандерівська ганчірка! Марш звідси, українська потороча! Обидві бандерівські курви – геть!

 

Спецпризначенці викинули нас голих на вулицю. Ми були налякані до смерті й відчували сором, ховалися по темних закутках, подалі від світла вуличних ліхтарів. Нарешті знайшли прихисток у дворі одного дому, неподалік від пристані, в густих темних чагарниках. Плакали, хлипали й трималися одна за одну. Для нас не було місця ні в Криму, ні в Україні, Чесняков нас про це попередив – він знав наші імена й адреси наших близьких.

 

Зненацька у вікнах хати блиснуло світло. Двері відчинилися, і на порозі постала старшого віку пара з ліхтарем. Посвітили на нас. Чоловік, побачивши, що ми голі, враз обернувся, а жінка гукнула:

– Ходіть сюди, дорогі, ми вже знаємо, що сталося, наші сусіди були в клубі „Адмірал”, то розповіли нам, що Чесняков знущався із двох молодих жінок. Отже, це ви?Ходіть сюди, заходьте, не бійтеся.

 

Вона надала нам можливість сходити в душ, ми помилися й отримали чистий одяг.

 

Потім господарі накрили стіл і запросили нас на вечерю. Це була родина Савченків. Обоє – пенсіонери.

– Що ви тепер робитимете? – запитав мене господар.

– Не знаю, – відповіла я йому. – Хочу втекти в Болгарію.

– Чому в Болгарію? – запитала мене пані Савченко.

– Бо це єдина можливість, яка мені спадає на думку – моя двоюрідна сестра живе в одному невеличкому приморському містечку у північній частині болгарського Чорномор’я. Якщо не помиляюся, містечко називається Шабла.

– Ти там була? – враз ожив пан Савченко.

– Ні. Я була в Болгарії лише раз, на відпочинку, на курорті Золоті піски, в іншому місці і досить давно.

– Як же ти тоді збираєшся шукати свою двоюрідну сестру? Знаєш її прізвище?

– Її звати Наталя. Наталя Харченко. Але вона вийшла заміж за болгарина, за одного моряка, і тепер, мабуть, має інше прізвище. Сподіваюся розпитати в людей про українку Наталю, вона – вчителька фортепіано. Наскільки мені відомо, місто – невеличке, тож хтось таки впізнає, про кого йде мова. Дасть бог, вона мене прихистить на перший час. Крім того, Болгарія зараз в НАТО та Європейському союзі. Кремль не має над нею влади, як раніше, слава Богу… Там я буду в безпеці, подалі від лап Чеснякова.

 

Моя співмешканка налякано мовчала. Пан Савченко подивився на неї з тривогою і зміряв прискіпливим поглядом, ніби батько, стурбований тим, чи його дитина дасть сама собі раду в житті, тоді зітхнув і знову обернувся до мене:

– І як ти збираєшся дібратися туди?

– Не знаю. Автобусом?

– Гм… Кордон між Кримом та Україною зачинений. Та й усі нові прикордонні міліціонери – росіяни. Коли вони побачать твій паспорт, можуть одразу донести Чеснякову, бо, певно, й мають від нього таку вказівку. Не сподівайся, що, коли він був намертво п’яний, то про все забув. Це – небезпечний московський собацюра, котрий понівечив не одну людську долю.

– Ну… Тоді що ж мені робити? – запитала я засмучено.

– Я можу тобі допомогти, – відказав пан Савченко. – Моя пенсія мізерна, тому додатковий прибуток я отримую завдяки рибальству. Маю невеличке моторне судно. Якщо море буде спокійним, моє судно зможе віднести нас до північного берега Болгарії. У мене є навігатор, тож знайдемо Шаблу. Наскільки мені відомо від колег, там є маяк, а біля нього – рибальський пірс і пристань, де можна пришвартуватися. Я залишу тебе там і повернуся назад. За тихої погоди це займе від десяти до п’ятнадцяти годин в один бік. Але… Це коштуватиме і неабияких грошей. За пальне і не лише. Якщо нас винюхає берегова варта, то ризик – величезний. Тоді в мене конфіскують судно, штрафонуть, ще й до в’язниці можуть запроторити за нелегальне перевезення людей… Небезпечно, розумієш?..

– Скільки? – гарячково запитала я, узрівши можливість втекти на волю.

– Ну… Близько трьох тисяч доларів…

Я на мить замовкла. У мене в банку лежали збереження – дві тисячі доларів. Врешті-решт сміливо зізналася:

– У мене є лише дві тисячі. Це все, що я маю, Бог мені свідок.

 

Пан Савченко тихо зітхнув, на мить замислився, потім кивнув головою і мовив:

– Гаразд. Що тут з тобою вдієш. Ти – наша дитина, українська, загнана, налякана, постраждала. Я тобі допоможу. Принеси мені завтра гроші. Зараз буря, якщо вірити синоптикам, вона має стихнути за два дні. Потім прогнозують, що принаймні дві доби море буде спокійним і тихим. Мені цього вистачить, щоб доплисти туди, залишити тебе і повернутися назад. Ми вирушимо в першу ніч після бурі.

Маша тривожно мовчала.

– Ти поїдеш зі мною? – запитала я її. Але враз подумала: може, у неї немає грошей.

– Пане Савченку, а чи зможете ви перевезти нас обох – за ці мої дві тисячі? – благально подивилася я на господаря.

– Можу, – коротко відказав Савченко. – Це правда, що…

– Проблема не в грошах, все ж таки і я дещо назбирала! – нервово й різко перебила нас Маша. – Мені лячно! Я не хочу потрапити до лап отих, із берегової варти! Не хочу, щоб мене мацали! Не хочу танцювати голою! Не хочу їхніх глузувань, вони можуть і зґвалтувати мене!

– Гаразд, гаразд, заспокойся, – погладила я її по плечу. – Але що ти робитимеш?

– Ризикну поїхати автобусом до свого брата в Київ – що б не сталося, мушу дістатися туди! Не можу залишатися тут! Свого часу я втекла з Казахстану, від нахабного й деспотичного Назарбаєва, знайшла собі прихисток у Криму, але тепер Путін вдерся сюди зі своїми гангстерами! Ніде немає спокою для простої людини! Немає миру й гідності! І свободи ніякої немає! Лише диктатори!

 

Наступного дня Маша попрощалася зі мною і з родиною Савченків. Я провела її до автостанції. Вона сіла в автобус, що відправлявся до Києва. Я спостерігала за нею, як та, розплакана, знайшла собі місце серед інших пасажирів, сіла біля вікна й усміхнулася. Мені думалося: яка доля чекає на неї, чи все складеться добре? Стало лячно – і за неї, і за себе, аж защеміло серце. Автобус повільно рушив. Вона не витримала і знову розплакалася. Почала посилати мені повітряні поцілунки й махати рукою крізь шибку.

– Бувай! – читалося за її вустами.

– До побачення, Машо! – кричала я з платформи севастопольської автостанції.

 

А тоді подалася в банк, забрала свої вкладення і ввечері вручила гроші панові Савченку.

– Завтра ввечері вирушаємо, – мовив він і повернув мені банкноту в п’ятдесят доларів. – Купи собі все необхідне для дороги – їжу, насамперед – консерви й сухарі, візьми достатньо води, хоча б одну теплу одежину, батареї, ліки, цигарки і відро. Бо моє дуже брудне.

 

За день до відплиття я пішла на базар, купила все необхідне, навіть відро, яке мені замовив Савченко, хоч і не розуміла, для чого воно йому потрібне. Проте цигарок ніде не було – відколи росіяни захопили півострів, почався дефіцит на цигарки. Я пішла до одного спекулянта, котрий завжди мав таємні запаси. Останні кілька тижнів лише в нього я могла знайти рідкісний товар, щоправда, і за подвійну ціну.

 

Мовчазний і зосереджений, він подав мені блок цигарок. Я дістала гроші. Проте він заперечливо похитав головою і відмовився взяти банкноти.

– Сьогодні твої гроші – не для мене, – обережно промовив той, – заховай їх, вони тобі ще знадобляться. І не думай про шлях назад – знай, поки що його просто не існує. Твою Машу заарештували на кордоні. Невідомо, що з нею станеться. Тому – зникай звідси якнайшвидше.

 

Мене проштрикнув біль. Бідолашна Маша. Жаль наповнив мої очі слізьми. Та за мить подумалося про інше – і моя душа затремтіла від жаху.

– Але як… Звідки ти знаєш про це? – запитала я налякано.

– Ми, контрабандисти, знаємо все, – понуро відказав той. – Ну ж бо, мерщій тікай звідси! І нехай тебе береже Господь!

 

Щойно настала ніч, ми з Савченком сіли в його судно і тихо відпливли від рибальського пірса. Коли вже виходили із затоки, побачили потужне світло ліхтарів у морі. Савченко пояснив мені, що це – російські ракетоносці, торпедоносці, ескадрені міноносці, крейсери, фрегати, канонерки, а ще є і підводні човни. У небі кружляли гелікоптери, було чути гудіння двигунів літаків.

– Навіть авіаносець приперли сюди, кляті, – сварився Савченко. – Ось, одні їхні винищувачі постійно злітають, а інші приземляються. Ет, не можуть залишити нашу Україну у спокої! Вже відібрали в нас Крим, хай їм грець!

 

Ми віддалялися від тих ліхтарів, і я з надією молилася, щоб нам вдалося прорватися. Аж раптом бозна-звідки крізь темряву на нас блиснув сильний прожектор, і з якогось мегафону пролунав грубий чоловічий голос:

– Стояти! Берегова варта!

– Трясця його матері! – вилаявся Савченко. – Мерщій за мною.

 

Савченко сховав мене в одній бочці, а зверху накидав старі рибальські сіті, мотузки та якісь промаслені ганчірки, що смерділи нафтою. Бочка стояла в темному кутку палуби, а я могла обережно спостерігати за тим, що відбувалося, крізь невеличку шпарину в дошках.

 

Російський катер зупинився впритул до нашого судна, з їхнього боку було перекинуто гачки з мотузками. Чотири сильні й кремезні чолов’яги спритно перескочили й опинилися біля Савченка, на маленькій рибальській палубі. Один із них грубо оперся на бочку. Я відчула запах диму від запаленої цигарки.

– Куди ви в таку пору, дядьку Савченко? – хитро поцікавився командир катера.

– А… та я кинув сіті на калкана, хочу подивитися, що там упіймалося.

– Та ну тебе! Посеред ночі?

– Ну, ви ж знаєте наше ремесло, зараз вже стало тепліше.

– Таки тепліше, але ти нам баки не забивай. Зараз – кінець березня, який калкан, дідько б його узяв?

– Е-е… ну, я переплутав, бо вже старий і кажу дурниці. Я вийшов за бичками.

– І для бичків іще рано.

– Та ж не рано. Можна знайти. Он, три дні тому, перед бурею Ковальчук дві сіті витягнув і…

– Годі! Годі! – гостро перебив його комендант берегової варти. – Досить дурниць! Ми знаємо, що за рапанами ти не виходиш у море, а зараз є лише рапанолови, і то – вдень, коли видно. Ти не за рибою вирушив, тут пахне контрабандою цигарок! Тому краще пригости нас чимось!

 

Савченко зітхнув, дістав стодоларову банкноту і простягнув її морському коменданту. Той наморщився й сердито вивергнув на старого:

– Чи ти знущаєшся з нас? Хочеш провести цю ніч у буцегарні? Ану, щедріше!

 

Савченко зітхнув іще глибше, дістав іще одну стодоларову банкноту, простягнув її і мовив:

– Хлопці, більше не маю, це все.

– Добре, – комендант сердито заховав гроші. – Зараз пушу тебе, але хай це не входить у твою звичку – бути таким скнарою. Сам знаєш, що дав мало, і наступного разу тобі це так не минеться, запам’ятай мої слова! Якщо ж башлятимеш нам регулярно і як годиться, то не матимеш із нами проблем. Нумо, забираймося звідси!

 

Капітан заскочив назад у катер, а за ним – і його матроси. Вони ввімкнули двигун і хутко зникли в темряві, а наше судно розгойдувалося від хвиль, викликаних швидкохідним катером.

 

Я зітхнула глибоко й полегшено. Почула, як Савченко мені прошепотів:

– Посидь іще трохи в бочці, поки ми не вийдемо в нейтральні води, бо мало хто ще з’явиться! Бандити!

 

Десь за годину він нарешті дозволив мені вилізти з бочки. Мені страшенно хотілося пісяти, і я запитала, де туалет. Савченко нахилився й подав мені відро, яке я купила.

– Ось твій туалет. Користуватимешся ним у кутку, отам за бочками, у спокої, де нічого не видно. А я маю інше відро, але воно дуже брудне, мені було соромно, тому я і попросив тебе купити окреме, чисте як для початку.

 

Ми засміялися – вперше за три останні дні.

 

Море було гладеньким і спокійним, по небу вряди-годи пропливали хмарини, та все ж таки було ясно – проглядалися місяць, наповнений до половини, і багато зірок.

 

Мотор судна гуркотів рівномірно й тихо. Я заснула в кубрику, Савченко дав мені ковдру, а сам стояв за кермом, курив цигарку за цигаркою і наливав собі каву з великого термоса, вряди-годи додаючи туди й рому.

 

На світанку Савченко мене розбудив, злегка штовхнувши у плече.

– Прокидайся, побачиш щось красиве!

 

Я миттю розплющила очі, спершу не могла збагнути, де ми, злякалася, спробувала закричати.

– Спокійно, спокійно, дівчинко! Ти – серед своїх! Вже немає нічого страшного!

 

Я прийшла до тями, заспокоїлася і подивилася туди, куди була спрямована мозоляста рука Савченка. Побачила кількох великих дельфінів, які вистрибували й пірнали дуже близько від нашого судна, видаючи характерні звуки. Мені стало весело й приємно.

– Ось ми і знайшли собі морських друзів, бачила? – усміхнувшись, сказав мені Савченко.

 

За годину ми вже пришвартувалися на рибальському пірсі за маяком у місті Шабла, в Болгарії.

 

Сонце показувалося на сході над морем.

 

Савченко допоміг мені вийти і вивантажив мій багаж на пірс.

– Бажаю тобі знайти тут дім і прилисток.

 

Подався до судна і вже збирався заскочити в нього, та раптом озирнувся, глибоко зітхнув і повернувся до мене. Занурив руку в потаємну внутрішню кишеню і простягнув мені тисячу п’ятсот доларів:

– Серце не дозволяє мені залишати тебе саму в чужій країні без копійчини. Ти не можеш починати нове життя без ніяких грошей.

– Але хіба… – почала я схвильовано й спантеличено.

– Знаю, знаю, цього разу обійдуся без заробітку, – усміхнувся Савченко. – Того, що лишилося, мені вистачить, щоби сяк-так компенсувати витрати за пальне. Щастячка тобі!

 

Він хутко забрався у своє судно, завів двигун і вирушив назад.

 

Потім у мене все склалося добре. Я знайшла свою двоюрідну сестру, вона і її чоловік прихистили мене, допомогли мені знайти роботу хіміка-лаборанта на місцевому кабельному заводі. Люди в містечку – добрі й чуйні. Я собі винайняла окрему невеличку стару хатину біля берега моря. Мій двір наповнений смоквами й гранатами. Виноград піднявся над ними, його грона наливаються солодким соком, ластівки мостяться на дротах, море мерехтить і розкидає дрібні іскорки, на полі збирають соняшники, а на світанні рибальські човни тихо відпливають із затоки, щоби потім, після заходу сонця, повернутися з уловом. Маленькі, бездоганно чисті кімнатки обставлені старими меблями, вкритими мереживом. Пахне чаберем, любистком, м’ятою, мелісою, чебрецем, лавандою, липою, селом, простим затишком, тихим забуттям під зорями. Життя якось продовжилося.

Така моя історія.

 

І наприкінці кожного дня я приходжу сюди, до Чорного моря. Рожевувате призахідне небо намагається з усіх сил приховати сліди синюватої сірості, яка от-от настане. Але по ньому виліплені дивовижні бурульки, витвори ніжної русалки, в котрої несподівано виросли чарівні крила. І громаддя божих витворів – на полотні безмовної долі – цього вечора теж гідне останнього польоту морського орла.

 

І тут, як у Севастополі, вряди-годи реве прибій, ніби підступно поранений велетень, що піднявся проти потолочі невірників – аби помститися. Помститися кому? Я не хочу помсти. Хочу лише спокою і волі. Я знайшла їх по цей бік Чорного моря. Аж не віриться, що пережила стільки страждань лише через те, що хотіла волі. Але такі вони, тирани. Із такого зліплені тіста.

 

У мене все ще жевріє надія, що мій Крим воскресне, звільниться від диктату й важких кайданів чужинського утиску, заживе новим життям без чеснякових і путінів. Мрію, що одного дня я повернуся туди, обійму своїх маму, тата, сестру, з котрими навіть не встигла попрощатися.

 

А поки що слатиму погляд через Чорне море, за темну воду, і моє серце стискатиметься від туги за втраченою батьківщиною. Намагатимуся забути всі страждання, рани й приниження. Багнутиму не спустошення, а нової весни, не отрути, а живої води. Не перестану сподіватися, навіть тоді, коли щовечора крізь гіркі сльози шепотітиму на схід, через усеньке море:

– Прощавай, мій Криме!

 

Светослав Нахум, Болгарія

 

 

Светослав Нахум – болгарський письменник і публіцист, народився 24.12.1970 р. в Софії. Здобув філософську освіту в США, повідомляють Патріоти України. Пише прозу, есе, драматургію, критику. Автор повісті «Вовче виття» (1994), збірки оповідань «Упійманий Єдиноріг» (2007), романів «Raptus» (три видання – 2009, 2014, 2015) і „Доктринер“ (2015). Твори перекладені англійською, німецькою, французькою, іспанською, сербською, українською, російською, турецькою, китайською, угорською та ін. мовами. Оповідання неодноразово друкувалися в часописах Болгарії, Європи та США. Член редакційної колегії газети «Словото днес» («Слово сьогодні»).

 

Член Спілки болгарських письменників. Прес-секретар Болгарського ПЕН-клубу. Лауреат премії газети «Словото днес» за публіцистику (2014). Переможець у конкурсі на кращий сценарій серіалу «Домашній арешт» (bTV). Редактор часопису «Audience Magazine» (Н’ю-Йорк). Співпрацює з Міжнародною фундацією «Європейський форум» та часописом «Pegasus» (Німеччина).

 

Роман «Raptus» перекладений англійською і опублікований в США (Hammer & Anvil Books, Las Vegas, 2013). У 2013 р. переміг у конкурсі есе, організованому польським рухом «Солідарність», і був нагороджений під час Зустрічі Нобелівських лауреатів миру в Варшаві. Асоційований член Американського ПЕН-клубу.

 

Оповідання письменника опублікувало видання Суспільний Кореспондент. 

Вірші з війни. (Автор: Гуменюк Борис)

опубліковано 14 квіт. 2019 р., 08:47 Степан Гринчишин   [ оновлено 17 черв. 2019 р., 08:02 ]

 

…Бачу сон

…Бачу сон… Ромашкове поле

У ромашках – квіткою ти

А у нас тут поле бою

А у нас тут блокпости…

 

Слова візерунки долі

Слід хреста на моїм плечі

Три самотні зозулі в полі

Кують не роки а мечі

 

Ті мечі що кують зозулі

Значать долю мою навхрест

Нащо тіло – ловити кулі

Нащо вмер – щоб знову воскрес

 

Ніч ввійшла крізь броню в БеТееРі

Ніч гірка як причасне вино

Ніч розлилась як кров на папері

Але в кожної ночі є дно

 

Всесвіт цей народжений риком

Щоб піднятися – мусиш впасти

Ангели плачуть тихо

Щоб його не проклясти

 

…Наш блокпост чимось схожий на церкву

А окоп – мабуть на вівтар

«Хочу сина твого у жертву»

– Знову просить Старий Вівчар…

12.06.2014

 

Коли юна дівчина Ліна Костенко...

Коли юна дівчина Ліна Костенко

Писала свої перші вірші про кохання

Мала клопіт з римою

Вона мимоволі потрапляла в пастку

Яку для кожного молодого поета

Приготували рідна мова і серце

Коли любов римується з кров

 

Юнак із містечка Чортків, що на Тернопільщині

(У нього немає імені – тим паче літературного –

І з питань безпеки ми не можемо назвати

навіть його псевдо)

Не дбає про риму

Коли пише смс-повідомлення своїй дівчині

Натомість він має клопіт з автоматом

Який потребує його уваги і обидвох рук

 

Автомат ревнує юнака до дівчини

Хлопець ще не навчився розуміти складну мову

Мовчазних автоматів

Однак загадкова мова кохання

йому теж незнайома

(Він ще не пробував нею говорити)

На саму лише згадку про любов

У нього червоніють вуха

…Слово кров тут не вимовляється

Тут поранених називають трьохсоті

Тут загиблих називають двохсоті

Юнак здригається коли чує

як його товаришів позначають цифрами

(Хто плаче за цифрами?)

І йому хочеться плакати від того

що не можна плакати

А мовчазний набундючений автомат

тихо як меч самурая

Щоразу глибше заходить йому в душу

І тільки дівчина розуміє як сильно він її кохає

Хоча юнак ні разу не обмовився про любов

Азов

Азов

Азов

26.06.2014.

 

Стара шовковиця під Маріуполем...

Стара шовковиця під Маріуполем

За свій більш ніж столітній вік

Ще не бачила стількох хлопчиків

Які галасливою ватагою обступили її з усіх боків

Жадібно пригорщами обривали її стиглі ягоди

Нагинали додолу гілля, закрутили стару в танці

А якесь найменше хлопча

видряпалося аж на вершечок

РПГ, кулемет, автомати, СВД, каски, бронежилети

Лежали акуратно складені в траві під деревом

Хлопчаки реготали

вилазили одне одному на плечі

Вимащували соком перестиглих ягід

руки і обличчя

Іноді зумисне

Щоб бути схожими

на героїв голлівудських фільмів

 

РПГ, кулемет, автомати, СВД, каски, бронежилети

Лежали акуратно складені в траві під деревом

 

Десь за обрієм запрацювали чотири міномети

Кумедно так «раз-два-три» «раз»

Наче юнак стукає умовним сигналом

у вікно до дівчини

(Якби то були не міномети

було б справді кумедно)

Зграя чорних круків

(з боку сонця – скривавлених)

з криком здійнялася в небо

Хоча можливо то так кричало

ошмаття зораної вибухами землі

Хлопчаки в одну мить

облишили стару шовковицю

Покинули її саму

ні в сих ні в тих кружляти в танці

Щоб уже наступної миті

перетворитися на суворих чоловіків

(Від блиску їхньої зброї і обладунків

у старої заболіли очі)

Щоб уже третьої миті розчинитися там,

де до неба кричала земля

І небо здригалось за обрієм

Залишилась стара шовковиця сама

Стоїть край битого шляху

виглядає свої хлопчиків

Ніхто до неї не приходить

Ніхто не рве її перестиглих ягід

які осипаються додолу

І розтікаються наче криваві сльози

Там де лежали

РПГ, кулемет, автомати, СВД, каски, бронежилети

Поволі почала підніматися приталована трава

 

Тільки гілля пам'ятає їхні руки

Тільки стара порепана кора

пам’ятає їхні босі ноги

 

А коли на небі сходить місяць

Стара шовковиця стає навшпиньки наче дівчина

Тягнеться до неба головою

Намагається заглянути за небокрай

Чомусь так самотньо і тривожно їй

Де ви хлопці?

28.06.2014

 

Наш чотовий – чоловік з химерами...

Наш чотовий – чоловік з химерами

Коли над полем бою сходить сонце

Він каже що це на дальньому блокпосту

запалили шину.

Місяць у нього

це горло крупнокаліберної гармати

А море – це розплавлене олово.

Чому воно солоне?

Тому що у ньому наші сльози піт сеча і кров–

Воно протікає крізь нас

 

Химерний чоловік погодьтеся.

Але сьогодні він сам себе перевершив.

Коли рано-вранці зайшов до нашого намету

і сказав

Усе – сьогодні війни не буде –

Так сказали по телевізору

На цілих три доби зупиняється війна.

 

Ми тут давно помітили,

Що люди діляться на людей

і людей з телевізора.

Ми не любимо дивитися на людей з телевізора.

Вони якісь несправжні з них дуже погані актори.

Зрештою – у нас немає телевізора.

А якби й був то ми дивилися б мультфільми

(вони правдивіші).

Чи «У світі тварин» (там більше добра і життя)

 

Ми саме доводили до ладу

свою зброю і амуніцію.

Коли химерний чотовий ошелешив нас

не менш химерною новиною.

Кулеметна стрічка завмерла в руках

у кулеметника Василя з Кременця

І його другого номера Сашка з Боярки.

А потім, наїжачилась

як спина доісторичної істоти

Чотири ручних гранати,

які крадькома визирали з підсумка.

Гранатометника Макса з Луганська

Коли почули таке поховалися в підсумок

наче злякані кошенята

 

Ви пробували зупинити швидкісний потяг

Поклавши на рейки монету?

Ви казали сонцю: постій отут не рухайся

У мене сьогодні ще так багато справ?

Ви благали жінку яка зібралася народжувати:

Дорогу замело повитуха запізнюється почекай ще три дні?

 

Дитина мусить народитися.

Потяг повинен доїхати до своєї кінцевої зупинки.

Сонце має догоріти наче палаюча шина.

А на зміну дню небо викотить на позицію

Крупнокаліберну гармату місяця

І попелом осиплеться ніч

 

…У день коли не було війни

Ми втратили другого номера

Кулеметника Сашка з Боярки

І гранатометника Макса з Луганська.

Кулі прилетіли з потойбіч війни

Наче злі шершні

Вжалили Сашка в шию

А Макса в серце.

Мабуть на тому боці не знайшлося

химерного чотового

Який розносить химерні новини що війни немає

Або ж вони дивляться інші програми

Чи у них просто зламався телевізор

01.07.2014

 

Сиджу на березі моря...

Сиджу на березі моря, поряд стоїть автоматник, вдивляється в далечінь. Не можна бійцю скупатися в морі без того, щоб автоматник не стояв поруч. Завше пам’ятаємо, що інший берег – це берег ворога, до того ж спільні води, а там всяка кацапська нечисть водиться. Вата у воді не тоне.

 

Спиною чую – наближається чота. З полігону. Втомлені. В морі скупатися – і знову на вишкіл, хоча цього разу, може, і в бій. Тут усім у бій хочеться.

 

Зупинилися біля мене. Дехто вперше побачив ФБ, дехто вперше побачив планшет, дехто у мене в друзях. Привіт, письменнику.

 

Пишемо? Авжеж, пишемо. Що пишемо? Листа. Кому? Турецькому султану! Папі Римському! Путіну!

 

Путін – нах. То кому ж? Порошенку! Верховній Раді! Нах Верховну раду! Українському народу! Українському народу? Цікаво.

 

Від кого? Від усіх нас! Від кого «нас»? Вася. Петя, Макс, Тарас! Від нашого батальйону! Від нашої чоти! Ага! – І мертвим, і живим, і ненародженим…» Ні, тільки живим. Відкритий лист. Добре. І так. Лист. Від нас – українському народу.

 

Ну? Чого стишилися, титани війни? Та страшнувато якось. Це ж нас почують наші близькі, батьки. Ну то не матюкайтеся. Моя перша вчителька. Ну то говори грамотно. Як це – грамотно? Моя перша любов. Ну то говори нєжно. Моя ти кохана. Закрий пащу.

 

Моя босота, з якими я тягнув перший строк, за той ларьок (на хера він був нужен!). Що то я очкую, парні. Стаять! Іді сюда! Как хадіть в развєдку в логово сепаратаров. он не ачкуєт, а как сказать, добрав слово людям, он абдєлался. Нє, пацани, в натуре, давайте лучше завалю ватніка. Ватника й дурень завалити може. Кожен може бути злим – ти спробуй бути добрим. Во папалі. Блін.

 

Пауза.

 

Короче. давай так: ми вас любимо. Да, ми вас любимо, усіх-усіх-усіх. І все буде добре. Да, всьо будєт харашо. Ми скора вєрньомся. Я хочу пацанам передати привіт. У Житомир. Можна? Передавай. Привіт, пацани. У мене все клас. Зустрінемося вдома. І я хочу! Одногрупникам! І декану! Я від Нового року, як на Майдан поїхав. Вже, мабуть, відрахували. Мати порося і корову продали, щоб дурень вчився. А дурень дурнем – замість на правника вчитися і сидіти, потім все життя в теплому охвісі – воює з автоматом на війні.

 

Слушайтє сюда. Я шо хочу сказать. Ми больше не крадьом. Так ложится масть, братва. Ми тєперь одна сємья. А как в своей сємьє ти будеш красть? Ти ж не криса, тваю мать? Ну і слава богу, шалом і аллах акбар, пацелуємся, братья мої, бившиє лохі.

 

Марічко, це Андрій. Пам'ятаєш, останнього разу я казав тобі, що хочу сина? Так от, я згоден на доню. Шо ги-ги? Шо ги-ги?

 

Я тут хочу повинитися перед своєю Оксаною за те, що покинув її з дітьми. Якщо буду живий-здоровий, повернуся до вас, як приймете назад дурного хлопа.

 

Слиш, малая, ти там хату нє пєреварачівай. Та бєда в ванной комнатє, за вєнтєляціонной рєшоткой. Да, пол кіло. Да, много. Ти дастань, разарві кульок і смой ета гамно в унітаз. То, что была – была нєправільно. Я тут многоє понял. Так нє должно быть. Так больше нє будєт. Да, малая, єслі нє вернусь к пєрвому сєнтября, іді в школу.

 

Слава Ісусу Христу! Пробачте, отче Василю, що підвів вас, покинув семінарію і пішов на війну. Ми тут теж викупляємо гріхи. Як можемо.

 

Да, ви прастітє нас. За ту угнаную машину. За той розбитий ніс. І за цю війну. Ми такіє, как єсть. Ми багато чого зрозуміли. Пробачте. Ми вас любім всєх. Ми вас любимо.

 

Батальйооооон!!!

 

Ну все, побігли. Наші грузяться на КАМаз. В слєдующій раз.

Може, якось іншим разом…

07. 07.2014

 

Я цього не бачив. Ніхто цього не бачив. Їхній підрозділ ніс бойове чергування на околиці Маріуполя. Надійшла інформація, що з боку ватників рухається велика колона вантажівок, бронетехніки без розпізнавальних знаків. Армійці передали по рації. Попросили підсилити і прикрити фланг з боку моря – в разі чого.

 

Вони саме патрулювали приватний сектор, коли пролунав постріл. Власне, не було ніякого пострілу. Бійця повело у різні боки і він тихо приліг на землю, наче перепочити. Мабуть, тварюка працювала з глушником.

 

Пораненого бійця евакуювали. Тварюка поцілила йому збоку, в місце, яке не захищене бронежилетом. Зараз в одній з лікарень Запорізької області лікарі борються за його життя.

 

В кишенях заплямованого кров'ю одягу, який довелося розрізати ножем, щоб швидко дістатися до рани і зупинити кровотечу, поряд з дрібними грошима, пластмасовою вервицею і пластмасовим Ісусом знайшли оцей списаний аркуш. Я не знаю імені цього чоловіка, навіть не знаю, скільки йому років.

 

Цей списаний аркуш з кишені пораненого бійця – можливо, його перша літературна спроба, можливо, у майбутньому великого поета (тільки б залишився живий!) – розірвав мені душу.

То нехай і вам розірве.

 

Ми лежали в холодній землі

Ми сто років сиділи у схроні

Я пропав би в цій повній імлі

Якби не твої долоні

 

Ми забули свої голоси

Ми ставали схожі на тишу

Я щоночі у Бога просив

Щоб мене не залишив

 

Ми були глухі і німі

Якби не твої губи

Які у цій повній пітьмі

Шепотіли мені «любий»

 

Я дивився в очі землі

В її чорне люстерце

Я вже бачив там свою смерть

Якби не твоє серце

 

Ми лежали на вогкому дні

Нас їли наші могили

Ти крізь ніч озивалась мені

Говорила мені «милий»

 

Ми довго сиділи в землі

Ми втратили очі

Ми спали на битому склі

Вічного дня як ночі

 

Ми вийшли зі своїх могил

Ми розправили крила (плечі)

Ми потужним помахом крил

Залишили свої могили

(повертаємось в гнізда лелечі)

 

Ми вийшли зі своїх темниць

Ми хочемо сонця і волі

Ми кажемо вам усім:

Доволі-доволі-доволі!

03.07. 2014

Маріуполь. Азов

 

Коли чистиш зброю...

Коли щодня чистиш зброю

Розтираєш її духмяними оліями

Затуляєш її собою а сам мокнеш на дощі

Пеленаєш її як малу дитину

Хоча досі ти не пеленав дитину

Тобі лише 19 і ані дитини ані дружини

у тебе немає.

Ти ріднишся з нею зі своєю зброєю

і стаєте ви суть одно.

 

Коли копаєш землю,

Коли щодня копаєш окоп чи траншею.

Пригорщами вигрібаєш

цю дорогу й ненависну землю.

Кожна друга пригорща засипається тобі в душу

Вона скрипить у тебе на зубах

Ти ламаєш до неї нігті.

Зрештою – у тебе немає і ніколи не буде іншої.

Ти залазиш у неї як в лоно матері.

Тобі в ній тепло й затишно

Ти раніше ніколи не відчував її так близько

як зараз.

І стаєте ви суть одно.

Коли стріляєш,

Навіть якщо це нічний бій,

і ти не бачиш обличчя ворога.

Навіть якщо ніч ховає його від тебе

так само як тебе від нього.

І кожного з вас пригортає як свого

Ти пахнеш порохом

Твої руки, обличчя, волосся, одяг, взуття

Скільки не вмивай, не пери – пахнуть порохом.

Вони пахнуть війною.

Ти пахнеш війною

І стаєте ви з війною суть одно.

 

Марійка

Її направду звати Марійка.

Вони разом ходили до школи.

Коли восени він сказав їй,

що їде з чоловіками на Майдан

А за тиждень повернеться.

Вона йому повірила,

бо він її ніколи не обманював.

А коли за від’їжджаючою автівкою

здійнялася курява

Зомліла коло воріт.

Потім минула вічність.

А коли почали гинути хлопці на Майдані,

Вона перед іконами синці на колінах простояла

І таки відмолила його.

 

А потім він сказав – почекай ще одну вічність

Ти жінка ти зможеш

І записався в батальйон.

 

Минає ще одна вічність.

Щонеділі перед тим як іти до церкви

Мати заплітає Марійці косу і дивується

Що в її 19 у неї так багато сивого волосся.

А цього разу нащось згадує

бабусину сестру тітку Теклю.

Яка ще на ту війну провела хлопця

А він не повернувся.

На все життя залишилася самою

Хоч би дитину була він нього народила

А так – що ж.

 

У дорогу Марійку проводжало все село

Найняли автівку з водієм за бензину

(Чоловік категорично відмовився

взяти бодай якісь гроші).

І два дні зносили

Сало, крупу, борошно, цукор, мед, олію.

Натільні хрестики з Почаєва (щоб кожному)

Проскурки із Зарваниці

Білизну, чай, каву

І все що Бог послав у селі людям

Всього 5 тонн

 

Андрійко

Назвемо його Андрійко.

Хоча бійцю не можна мати імені

У нього лише позивний і псевдо.

Від самого ранку відмивав руки

І обличчя, і волосся, і взуття, і одяг

Від порохових газів. від землі

яка пов'їдалася в шкіру.

Від мастил, якими чистив зброю.

І від війни, яка в'їлася в серце.

Особливо від війни.

Милом, пральним порошком, піском, шампунем,

Лимонним соком і бозна-чим.

Ви пробували колись у душі відмитися від війни?

Найбільше він хвилювався за свої руки

Посічені з обламаними нігтями,

з болючими занозами, з мозолями.

Які від зброї з’являються не там

де це буває зазвичай

Від лопати чи граблів

 

Він був занадто юний, щоб розуміти,

Що його руки мріє виліпити кожен скульптор.

Його руки мріє оспівати кожен поет.

У таких руках мріє опинитися кожна жінка.

Тому. що у нього руки чоловіка-воїна.

Бога війни

 

Коли Марійка з'явилася

в розташуванні батальйону

Її зустріли радісними вигуками і свистом,

Наче олімпійську чемпіонку з гімнастики,

Яка зібрала все золото,

Наче кінозірку, яка отримала Оскар і що там ще.

 

Коли проводжали зніяковілого Андрійка

На побачення з Марійкою

Кожен намагався доторкнутися до нього

поплескати по плечу.

Мовляв давай мужик ми у тебе віримо

покажи себе.

Будемо тримати за тебе кулаки

 

Андрійко повернувся рано-вранці

Навшпиньках пройшов до свого спальника

Щоб нікого не потривожити

Склав у кутку зброю,

Бо бійцю навіть на побачення

не можна без зброї,

А коли побачив що я не сплю

Самими губами прошепотів одну-єдину фразу

Вона цілувала мої руки

Уявляєте?

Блаженно посміхнувся вдихнув на повні груди

І за мить пірнув на саме дно

глибокого короткого сну

04.07. 2014

 

Ці чайки над полем бою – вони такі недоречні...

Ці чайки над полем бою – вони такі недоречні

Я ще можу зрозуміти круків

Вони здавна живляться плоттю загиблих воїнів.

Причому крукам байдуже –

Це плоть наших героїв чи наших ворогів

Не знаю чи варто за це ображатися на круків

Як би не було боляче

 

Я ще можу зрозуміти голубів

Вони звикли порпатися у людському смітті.

Навіть якщо вони будуть висмикувати волосся,

Що злиплося від крові

з простелених навиліт голів

І вистелять ним свої гнізда

Я зрозумію їх.

 

Я розумію горобців

Ці просто хочуть їсти

Вони з радісним цвіріньканням

Видзьобують із кишень і речмішків загиблих

(Лише випадково торкаючись очниць)

Залишки хліба, печива, цукру, кави

І всього того, що дісталося горобцям

Як військові трофеї.

І вже ніколи не буде потрібне загиблим

 

Горобців я можу зрозуміти

А чайок – ні.

Вони кружляють над полем бою

Над полем, де лежать мертві

У променях сонця. що сходить і заходить –

рожеві

Я переконую себе, що це вони в променях сонця

Не у крові.

Що це тільки фламінґо бувають рожеві

Від кількості спожитих креветок

Що чайки не можуть так швидко порожевіти

Від спожитої плоті загиблих з обох боків

(Принаймні щоб досягти

такого орнітологічного ефекту

Війна повинна була б тривати не один рік)

 

Вони кружляють над полем бою

Над полем яке тепер не знати як орати

Як будувати на ньому житло

Як сіяти хліб

Як народжувати дітей

 

Вони кружляють над полем бою

Падають униз

Хапають здобич

І через наші позиції летять до моря

Зчиняють бійки

І трапляється впускають здобич

Шматки людської плоті падають нам до ніг

(Найприкріше що ми не знаємо –

Це шматки плоті наших друзів чи наших ворогів)

 

Так дивно коли з неба

Просто тобі під ноги

Падає чийсь палець

Чиєсь вухо

 

Іноді здається

Що якби зібрати всі шматки докупи

Можна було б скласти людину –

Друга чи недруга –

От якби ще знайти когось хто б її воскресив

 

Рожеві чайки –

Волів би ніколи їх не бачити –

Найбільше жахіття цієї війни

І шматки людської плоті

Які падають тобі до ніг просто з неба

З якими просто не знаєш що робити –

Адже ти не будеш копати могилу для одного

Відірваного вибухом чи чайками пальця? –

Тим паче ти не знаєш – чий він

05.01. 2014

 

Під Слов’янськом бої...

Під Слов’янськом бої. А у нас під Маріуполем напруга така, що в бійців суглоби вискакують зі своїх місць і кришаться зуби.

 

Тримаємо фронт, тримаємо за наших побратимів зброю – не кулаки, немолодий «Афганець» тримається за серце і крадькома, щоб не побачили й не відрахували з батальйону, ковтає валідол. «Семінарист» однією рукою теребить вервицю і самими губами мовить Богородице Діво і Отче Наш, а іншою до хрускоту пальців стискає зброю. «Студент» з Могилянки раз за разом протирає запітнілі окуляри і нервово клацає затвором. Я теж хочу чи то кави, чи то гранчак спирту, чи то обернутись і завити вовком.

 

Нараз сигнал тривоги. Бойовий виїзд. Перша рота.

 

Нелюди прийшли з боку моря, з нелюдської сторони, і обстріляли з міномета наших прикордонників. Наших було дев'ятеро, ті напали на них втридцятьох, одного вбили, ще двох важко поранили.

 

Пацани такі вмотивовані, такі злі, жадають помститися за своїх братів, що нормально на війні для воїна. Кажуть: піймаємо – в полон не візьмемо жодного. От тільки ті дурнуваті КАМази так повільно їдуть, що хоч бери та й вистрибуй за борт і біжи піхотинцем на місце бою.

 

А Маріуполь з околицями потроху звикає, що тут базується батальйон, як перед тим звик Бердянськ – день за днем усе більше «Слава Україні» – «Героям Слава», синьо-жовтих прапорців, гудків клаксонів і дівочих усмішок. Особливо – дівочих усмішок.

 

Зі спостережень бійців: переважна більшість місцевих мешканців за нас, та, власне, вони – це ті самі ми, усі ми одна сім'я, просто дехто щось не так зрозумів чи заплутався.

 

Ми – це місцеві рибалки, які під обстрілом, ризикуючи власним життям, винесли з поля бою загиблого і двох поранених прикордонників.

 

Ми – це один із керівників Донецької міліції, який вивів увірений йому особовий склад на допомогу нашим бійцям, а тим, які не з’явилися, тому що бояться чи симпатизують ватникам, обіцяв начистити пику і натягнути «глаз на жопу».

 

Ми – це літні жіночки, які приносять бійцям сир, сметану, абрикоси, скрушно зітхають і без кінця «бєрєґі вас Ґаслодь, роднєнькіє».

 

Ватники розділилися. Двома групами – 17 і 13 осіб відходять суходолом у бік грьобаного Таганрогу.

 

Велика територія для зачистки – а «ловушки», а міни, а розтяжки, а всяка інша хрєнь, а снайпери – наші викликають на підмогу другу роту.

 

Поле за полем, балка за балкою, яр за яром, двір за двором – і так добу – без їжі, без води, без сну, без сходити до вітру.

 

Знайшли місце, де стояв міномет і вівся обстріл наших прикордонників. Залишки зброї вражають наших спеців. Нові технології. Ще не бачили такого. Працювали вишколені профі.

 

Місцеві допомагають. Селяни, рибалки – та усі – показують, де ховаються ватники, контрабандисти, видають цілі арсенали зброї.

 

Убивць цього разу не піймали. Цього разу. Вони встигли добігти до кордону і заскочити на свій бік.

 

Наші бійці постояли на кордоні з кацапією. подивилися ворогам очі в очі чи, точніше, бінокль у бінокль, а потім показали їм те, що зазвичай показували ворогам козаки, приспустивши штани, і сказали, щоб чекали на нас в гості у Таґанрозі.

06.06.2014        

 

У мене є земляк...

У мене є земляк

Я бачу його в бінокль

Він дивиться на мене через оптику

Дивно якось так.

 

Раніше як?

Спершу ви обстрілюєте одне одного здалеку

З катапульти з гармат круглими

як дині ядрами з гаубиць

З луків з мушкетів із крем'яними запалами

з рушниць

Потім сходилися лава на лаву чи лізли на мур

Билися на сокирах, на мечах, на шаблях

Йшли в атаку примкнувши багнети

Навіть якщо ти не бачив обличчя свого ворога

В шоломі прикрите захисними латами

Ти бачив його очі

Чув його крики і сморід

Бачив як він пітніє під вагою обладунків зброї

І важкої роботи воїна-вбивці

Як він падає поранений

Як кров і життя витікають з його рани

Як він конає

Ти міг підійти до нього запитати:

Привіт чувак як справи

Ти звідки такий красивий тут узявся

У тебе часом немає мобільного,

щоб додому зателефонувати

А то я свій десь посіяв у розпалі бою.

Що кажеш Покриття немає Шкода

Закуримо чи що земляче?

Що там у вас палять Приму, Мальборо

Ну ні фіґа собі

А в нас палять Парламент Шо га-га

Хочеш – сільвер хочеш – аква

Це тіпа верхня і нижня палата

А в тебе почуття гумору

Видно ти не повний засранець

Хочеш палити парламент

Ходи до нас.

 

А зараз як?

А зараз у мене немає ворога

Тобто ворог доволі умовний

У мене є сектор обстрілу

Он та зєльонка

З якої якесь падло третій день

намагається в мене поцілити

Тож я у відповідь веду інтенсивний вогонь

 

От якби відстань була трохи меншою

Як колись, щоб я міг бачити його очі

Чи принаймні докричатися до нього

Я б йому сказав:

Слухай чудак

Тобі шо блін нема чим більше

в цьому грьобаному житті зайнятися

Перепочинь хвильку

Встигнеш іще зі свого калаша потатакати

Дай спокійно півгодинки подрімати

Супу поїсти, поголитися, шкарпетки випрати

Нікуди від нас не дінеться ця курва війна

 

Молодець. Гарний хлопчик. Слухайся татка

Хочеш пива? У нас тут Львівське.

А що у вас там? Дай вгадаю Балтика.

Скоро ми будемо в ній купатися

Тобто ми – купатися, а ви – на дні плавати.

Ну ладно ладно шо ти блін чуть шо

Одразу почитаєш татакати.

Ти можеш сам без перекладача порозмовляти

У мене теж такий перекладач знайдеться

Сказано я пожартував.

 

Пауза. Шо ти кажеш? П'єш Сармат.

Ну це в корні міняє діло

А то балтика, біле море, камчатка.

Сармат, донецький наш.

Перекинь пляшку. А я тобі Львівського.

Та не сци, не гранату.

Разом на три-чотири

 

Пауза. Відкорковуємо. П'ємо. Ну як Клас.

Чуєш вата ви там футбол дивитеся?

Рідко. Нема часу за роботою. Те саме у нас.

А бачив як славні козаки алжирці

натовкли вашим зад?

Шо ти кажеш, Вони руским зад надерли

А ти вболіваєш за наших?

 

Чекай-чекай-чекай Ти мене геть заплутав

А хто у тебе наші? Українська збірна?!

Збірна України?!

Тимощук – твій улюблений футболіст?

Ти взяв у Тимощука автограф для сина?

Ще до того як почалася вся ця херня

У тебе син? Він ходить в спортивну школу

І мріє грати в київському динамо

і за українську збірну?!

То якого хрєна ти робиш в цій сраній зєльонці

і по нас стріляєш.

Тому що ми бандерівці і укропи зелені

Ну ти мудааааак.

 

Та досить вже татакати оглухнути можна

Ти теж запихаєш стріляні гільзи у вуха?

 

Ти можеш щось власним голосом сказати?

Через тебе пиво пролив. Вб'ю тебе глядь.

Укроп – чоловіча рослина.

Їж – і в тебе буде так стояти.

А що таке вата? У воді не тоне. Сам знаєш що.

Судячи з того як часто ти стріляєш і все мимо

Ти вболіваєш за Шахтар.

Що кажеш? Судячи з того як рідко я стріляю

У мене брак набоїв і я вболіваю за Карпати. Га-га

Взагалі-то ти вболіваєш за Іллічівець

Бо ти з Маріуполя вата.

Взагалі-то я вболіваю за Ниву бо я з Тернополя.

Тільки не запитуй мене чи Тернопіль

Це часом не райцентр Закарпатської області

Бо стрельну з підствольника.

Всі хто у мене таке запитує

Перші у списку на купання

на дні Балтійського моря.

Шо га-га, шо га-га.

Чи знаєш ти, що таке Тернопіль вата?

Тернопіль – це місце де людині добре

Ось так.

А чи знаєш ти вата, що на Тернопільщині

Третина всіх українських замків

Так-так вато у давнину українці

Були лицарями і жили в замках.

Уявляєш скільки треба було потратити зусиль

Щоб перетворити шляхетних лицарів

На тюхтіїв, гречкосіїв і свинопасів.

Кляті поети романтизуючи селян

теж до цього доклалися.

Але сталася біда – прийшла вата у нашу хату

Ми швидко вчимося, ми швидко згадуємо.

Тепер – без варіантів – ця війна закінчиться

Нашою абсолютною перемогою,

а вашою нищівною поразкою.

Українці чи бандерівці, як ви кажете.

Пройдуть парадом перемоги

на красній площі в москві.

Ти головне доживи. Побачиш сам.

 

А ти певно думав,

що українці народжуються в шахтах.

Живуть у шахтах від народження –

чорні й вугілля гризуть.

Пауза. Чути як десь працюють міномети. Перекур.

Слухай вато, як кажеш тебе там кличуть

Борисом мати назвала

Я не знаю про що думала моя мати

Щоб назвати мене так само

як якусь вату але я теж Борис.

А що це ми з тобою все перекрикуємося

перегукуємося

Давай підходь ближче на нейтральну територію

Обіцяю з нашого боку ніхто не відкриє вогонь

Щоб я теж підходив

Гаразд Підійду Чого ж

Даєш слово що з вашого боку

стрілянини не буде

Ну а як на рахунок твоїх теперішніх землячків

Чеченів, сибіряків

А – їх зараз тут немає Вони в другому ешелоні.

Шашлики смажать. Відібрали в дядька козу

Тіпа заґрядотряди.

Щоб ви не розбіглися додому.

Можна я не буду матюкатися. Можна

Не матюкатися – це така моя форма протесту

Як же ж ти дійшов до такого життя земляче

Гаразд. Мовчу. Бля.

 

Двісті метрів від наших окопів до їхніх окопів

Сто кроків з мого боку сто кроків з його боку –

Сто найважчих кроків за цю столітню війну

Зійшлися. Руки зайняті зброєю.

Руки не потиснули.

Нічого. Так – звичайний хлопець.

Трохи молодший за мене.

Присіли на суху

зрізану кулеметними чергами траву.

Поговорили. Про те про се. Помовчали.

Подумали.

Про одне й те саме помовчали.

Про одне й те саме подумали.

Про війну.

Про війну.

Про цю кляту війну.

 

Перед тим як розійтися,

Перед тим як відміряти спиною

Наступних сто олов'яних кроків

Він мені:

Наступного разу коли доведеться стріляти

Я буду брати трохи вище

Наскільки вище питаю

Щоб тебе не зачепити

А так щоб взагалі не стріляти

Не можеш. Поки що

Розумію. Ага. Тобі треба з мужиками порадитися

Як далі бути. Ага.

Тим часом поки ви будете радитися

Я теж буду брати трохи вище

Так що не обижайся

якщо гілочки з дерев упадуть на голову.

Шкода буде якщо залишиться без батька

такий пацан –

Майбутній гравець збірної України.

 

Завтра знову стріляємо.

Завтра знову чуємо якісь крики.

Може це кричать поранені.

Може це живі кричать над тілами загиблих.

Може це твій земляк з того боку.

Запитує тебе який рахунок

Бразилія – Німеччина.

Це той випадок

коли найкращий рахунок сьогодні

Нульова нічия

09.07.2014

 

Час на війні...

Час на війні – це щось таке, що йде зовсім по-іншому. Він не вимірюється ані годинником, ані календарем. Бодай тому, що вимірюється життям твоїх товаришів. Оцих матюкливих, іноді трохи зляканих, але таких, таких, таких пацанів, що кожного з них хочеться собою прикрити.

 

Зрештою, чорт забирай, він вимірюється твоїм власним життям.

 

Та що там час – мить усе вирішує в цій столітній війні. Мить вирішує, хто стріляє першим, хто житиме.

 

Вирушаємо з Києва до Артемівська, бо війна, бо там наші побратими з батальйону «Донбас» кожен день під обстрілом, тримають передову, бо так треба.

 

Збираємося виїжджати зранку, але то те, то се. То делегації, то волонтери, то добровольці, «коли нас візьмете з собою на передову, коли дасте нам зброю, ви не дивіться, що я старий, малий, кривий, я не буду вам обузою, а якщо доведеться загинути, то не одного кацапа візьму з собою», то священики, то матері – й усім мусиш вкраяти свого часу, наче нарізати смужку життя; легше врізати і віддати пальця.

 

Тактично неправильно, час не любить такого легковажного поводження з ним. Вирушаємо коло полудня. Полтаву, Харків пройшли за сонця, в Ізюмі сонце стало червоним, скільки не підживлюй його світлом фар; у Слов'янськ – наче висадилися на невідомій планеті – зайшли глибокої ночі. Марсіанські пейзажі, декорації для зоряних війн, усюди відчувається, що тут побували чужі. Стівену Спілберґу це сподобалось би. Моторошно. Моторошно. Моторошно. Невже це наша планета, наш час, невже це з людьми зробили люди?

 

Між Ізюмом і Слов’янськом 5 блокпостів. Наші. А покажіть документи, вийдіть з машини, відкрийте багажник, а тримайте руки так, щоб я їх бачив, мета поїздки, зброя є, немає зброї, а якщо я пошукаю, спробуй, поїдеш далі з нами, в багажнику. Це на першому блокпості з боку Харкова. А сам весь такий чистенький, випрасуваний, відгодований, з шевроном із зображенням птаха і ненависним для кожного майданівця написом. А зброя – ми від заздрості дар мови втратили. Мрія натівця. От би нашим пацанам таку на передову, а не цим бикам у тилу нею красуватися. Ледве стрималися від спокуси здійснити захоплення. Просто нас троє, а їх десяток.

 

Що ближче до передової, то ближчі люди. То більше наші, наші.

 

П'ятий блокпост, околиця Слов'янська. Не партеся, хлопці, своїх впізнаємо на дух, у нас вата не розмовляє українською, тим паче з галицьким акцентом. От блін, а що, так помітно, 25 років у Києві. У мене слух. Як у снайпера. Як у вчителя української мови і літератури з двадцятилітнім стажем. Та ну. Ти звідки, брате? З Борислава. А я з Тернополя. Обнімемося, брате. А він теж має стосунок до мови і літератури. Це наш Влад, Ніжинський Робін Гуд. Письменник – каже, якщо не бреше. Хлопці, ану бігом сюди, подивіться, хто до нас приїхав – герой майдану, лєніноборець і комбат Микола Коханівський, сер Робін (не футболіст) Гуд і Гуменюк – письменник. Блін, досить приколюватись.

 

Ви куди зараз? В Артемівськ. До Семена. Ага. Бля. У них там жорстко. Щодня м'ясорубка. Я б на ніч не радив. Треба. А що по зброї. Три коротких стволи. Херня. Були у нас трофейні. Дали б вам 2-3 калаші. Вчора повіддавали. Тут від Слов'янська до Артемівська реально нікого нема. Краматорськ, Дружківка, Костянтинівка – нічийна земля. Особливо вночі різні групи шаряться. За півгодини перед вашим приїздом була пальба – з калашів і кулемета, якраз із того боку, куди ви збираєтеся. Блядство.

 

Патрон у патронник, кожної секунди будьте готові до того, що вас можуть обстріляти, швидкість 200, педаль до поляка – і газу, газу. Рації у вас нема. Ви з Маріуполя. Ви тут типу чужі. Йобане керівництво, про що воно думає. Пиши телефон. Якщо приймете бій – дзвони, поможемо.

 

Ну що, обнімемося, брате. Бережіть себе. І ви себе бережіть. З Богом.

 

Легко сказати «200 – і газу». Бетонні блоки впоперек дороги, шини, повалені дерева, обірвані дроти, вирви, залишки блокпостів, напівзруйновані кулеметні гнізда, бліндажі, спалена техніка, швидкість руху почасти нульова, загальна – 40 кілометрів.

 

Раз мало не злетіли у воду, прогледіли, що попереду підірваний міст. Раз нас обстріляли – на виїзді зі Слов'янська, здається, свої, у місцині, яку тутешні називають «на каналі». Таке буває. Це нормально. Залишили серед поля, серед лісу десяток другий срочників‑пацанів, насипали кілька відер набоїв і – як хочете, так до ранку відбивайтеся. Вранці поміняємо. А ви знаєте, що таке в двадцять років пережити на війні одну ніч? Один сивіє, другий кличе маму, третій молиться, четвертий Бога проклинає. Я ж проклинаю усіх, хто розкриває пащу на цих пацанів, усіх жирних пацюків, які окопалися в тилу і судять про те, як погано воює наша пацанва, наші батальйони і наша армія. Чуєте? Я вас проклинаю, педерасти обидвох статей.

 

У Слов’янську не зустріли жодної людини, жодного авта, жодного світла у вікні. Страшно. Страшно. Заледве вирулили з цього «цвинтаря розстріляних ілюзій». Заледве знайшли іншу дорогу на Артемівськ. Заправка. Десь на півдорозі між Слов'янськом і Краматорськом. Дивина. Працює. Пошарпана, потрощена, пограбована, попалена, але – працює! Заправник сам-один біля своєї заправки, як біля своїх вулканів Маленький принц. Вступає в розмову, до болю рідний, милий вуху суржик, радіє, що бачить людей, ще більше радіє, що, заправившись, платимо гроші. Бо ті заправлялися за будь здаров, хто ті, ну ті, озирається, чужі погані люди.

 

У центрі Краматорська дорогу перегородила жінка. Точніше – людина, скажімо так, не дуже твереза і не дуже жінка. Рєбята, подвєзіте. Куда? Здєсь нєдалєко. Три кеме. Розмова не заладилася. Окрім неї, нікого більше не цікавив інтим, підвезли, довезли, висадили, повідкривали вікна, щоб вивітрився перегар, та й що там тих три кілометри. Тішить те, що й тут живуть люди. Якось живуть. Якось люди.

 

В Артемівськ, на базу батальйону «Донбас», дісталися за опівніч. Майже у воротях зіткнулися з розвідувальною групою, яка поверталася із завдання. Половина облич знайомі, всі пройшли Майдан, з другою половиною спільні знайомі. Друзі.

 

Обнялися. Обмінялися новинами з фронтів. Ну, що у вас тут? А що у нас тут? Війна. Воюємо.

 

5 днів тут стоїмо. Жодної ночі спокійної. Щоночі обстрілюють наш гуртожиток. Тільки в’їхали. тільки вклалися спати, нараз – бабах! – постріл із «джмеля». Добре, що в стіну попав, а не у вікно, всі вікна посипались із першого по п'ятий поверх. Потім другий постріл – бабах! – потім третій. Позалягали біля вікон, повибігали в коридор, зайняли кругову оборону, відкрили вогонь, відбилися. На ранок пішли прочісувати місцевість, знайшли місця, звідки вівся вогонь; якщо й поклали когось, то вони забрали своїх двохсотих. Люди повиходили на вулиці, відкрилися магазини, їздять автівки, жінки з колясками, кажуть, уперше за багато тижнів. Наступної ночі – снайпер. Тільки бах-бах, бах-бах – то в одне вікно, то в інше. Засікли його в тепловізор, вальнули, а він, гад, поміняв позицію, і знову бах-бах і бах-бах. І так цілу ніч – він на нас полює, а ми на нього, профі. А вчора під'їжджає беха, зупиняється он там, водій не глушить, сидить за кермом, а пасажир з гранатомета – бабах! – розкурочив дах, зняв шифер. Пацани на посту давай поливати його з калашів, а тут дерева, мандраж, відстань, а наш старий афганець, той, в якого радикуліт, приліг за бруствер і одиночними з калаша бах, бах, бах – і посипалися в бесі вікна. А тут таксист приїхав, якраз за бехою. сам бачиш, через ці гори щебеню там вузький проїзд, перекрив нашим зону обстрілу. Довелося припинити, щоб не покласти цивільного. Беха рвонула з місця, водій може поранений, може ні, а пасажиру-стрільцю, здається, кришка. А де ти його будеш шукати? Без номерів. Місцеві приходять, приносять їсти, розказують – той був, той був, той колорад, але лише окопи рив, подивитися на нас. доторкнутися рукою, свої ж бо. А таксист учора приходив, каже – дякую, хлопці, що врятували мені життя, дякую, що не стріляли, хоча мали на це повне право, бо так, як боно вчора виглядало все, ви мали право подумати, що я з ними заодно і прикриваю їхній відхід. Була така думка.

 

Сьогодні один з наших блокпостів отут, за містом, кілометрів 2–3, атакувало дві групи. Перерізали їх вогнем. Просто нам пощастило, що вони закидали гранати нам за спину. Більше десятка гранат – і все перельот, ні разу не влучили. А ми їх накосили. Коли все закінчилося, ми оглянули місце, де вони стояли, покидали рпг, свд, інше залізо, всюди кров, бачу – рукавиця, о, думаю, зараз, якщо іншу знайду, буду мати, а там в рукавиці кисть руки, ще тепла, прикинь? Закопали, а що робити? Якщо вночі буде виїзд, візьмете нас з собою. Візьмемо. Чого ж. Але краще най не буде.

 

Кілька днів тому ще не те було. Стоять пацани на посту, чують – лазить хтось, мінує чи розтяжки ставить. Стой, хто ідьот! Ні звуку. Ну, влупили чергу. А зранку знаходимо чеченця. Розтяжки ставив. Що робити? Ворог. А ворог – він живий, а це – мертвий, а з мертвими ми не воюємо. Нехай Бог з ним розбирається, чи хто в них там. Закрили очі. викопали могилу тут-таки в полі, поклали йому в могилу його зброю, засипали, прочитали Отче наш. Все. Спочивай з миром.

 

Вкладаємося спати. Ось вам кімната, ось вам матраци, світло не вмикайте, у вікнах не маячте, хочете жити – у вікнах не куріть, зброю напоготові, що ще? Може, ви приїхали нам на фарт і хоча б цю ніч буде спокій. Ага. Якщо почнеться обстріл. якщо буде кіпіш, ви краще сидіть в кімнаті і в коридор не йдіть, наші пацани вас не знають, ще хтось подумає, що ворог вдерся на поверхи, і влупить чергу. Суттєве зауваження. Головне – розумне. Добраніч, хлопці. Добраніч, хлопці.

 

Уранці розбудило сонце і горобці, які, здається. нічого не знають про війну, у яких на дереві за нашим вікном якісь там свої гороб’ячі клопоти.

 

Вийшли у двір, бійці збираються на патрулювання. на блокпости, обступили, купа знайомих, а що там у Маріуполі, а що там у Києві, а доки це все. Зав'язалася розмова, обмінялися телефонами. Пофоткалися. Семен Семенченко без балаклави – звичайний хлопець, звичний український пацан. як будь-який інший з Харкова, Львова чи Житомира.

 

Їдете? Їдемо. А що у вас? Два пееми і тете. Мало. Та мало, а попробуй проїдь пів України з калашом і доведи кожному мусору. що ти не ворог. Візьміть трійко гранат, негусто, та все ж, що можемо…

          13.07.2014        

 

«Жодного сну за усю війну»...

«Жодного сну за усю війну»

Хотілося написати з пафосом, заримувати

Але хто тобі повірить солдате

Якщо ти в риму з пафосом

Говоритимеш про війну

 

Для пафосу потрібне підвищення

Трибуна чи табуретка

Бо не скажеш своєму товаришу

Який після нічного бою

Ледве волочить ноги і кулемета

Обвішаний кулеметними стрічками

Розгрузкою бронежилетом

Дай вилізу тобі на плечі

Мені треба прочитати вірша

 

(Поети найкраще пишуть вірші

Стоячи на могилах поетів

Якщо під ногою немає підходящої могили поета

Згодиться могила батька могила матері

Розрита могила)

 

Те що можуть собі дозволити поети

Добровольцю не до лиця

Як ти напишеш з пафосом про вчорашнього беркутівця

Який добровольцем прийшов у ваш батальйон

І каже: хлопці я усе розумію ви мене ненавидите

і є за що

Не женіть мене хочу бути вам братом

Хочу кров'ю змити свою ганьбу

Коли їхній підрозділ потрапив у засідку

Закінчилися набої і усі довкола вже були мертві

Залишився лише він і майданівець Павло

Вони подивилися один одному в очі обнялися

Пробач мені брате

І ти пробач мені брате

Один затиснув в руці гранату

Інший висмикнув чеку

 

В риму працюють автомати, кулемети

і гранатомети

Тутутуууу тататаааах бах!

Але в цьому немає поезії

Немає поезії коли один гине інший вбиває

Нема пафосу в простріленій голові

Бачу навіть Канстантін Сімонов

Ні чорта не розумів про війну

Куди вже мені

 

Як писати про хлопця

Якому осколком пропороло живіт

Надвоє як скальпелем рівненько

Він біг і кишки просто вивалилися на землю

Намоталися на ноги на берці

Він сів ще живий в агонії до стіни приперся

Запихає кишки назад в черевну порожнину

«Допоможіть хлопці»

А як ти йому допоможеш

А писати – як

 

Але я хотів про сон

Я не хотів про війну

 

Сьогодні сталося щось незвичне

Принаймні зі мною – вперше

Я заснув за кермом

Проспав відрізок дороги

Між Биківнею і Броварами

Не пам’ятаю як проїхав

І вперше за усю війну

Приснився сон

 

Приходить до мене хлопець

Той якого тяжко поранили на околиці Маріуполя

Юний поет-воїн

Який жодного разу не встиг вистрілити

у бік ворога

І написав одного-єдиного вірша

Про землю схрон і любов

Вірша який – так сталося –

Поповнив мій рукописний архів

 

Я не вижив – каже – така доля

Але у мене все гаразд.

Оце – моя дівчина

Правда гарна

її вбили у лютому в Марійському парку

Перев'язувала пораненого

А потім щоб приховати втопили в Дніпрі.

Батьки досі не знають, що вона була на Майдані

Батьки досі думають,

що вона поїхала вчитися до Польщі.

Не знаємо як їм повідомити

Єдиний шлях – сон і ви

Одружуємося

Так – одружуємося

Вона погодилася вийти за мене заміж

Не дивуйтеся

У нас тут усе так само як у вас

Ну – майже так

Юрій Вербицький буде їй

за посадженого батька

Михайло Жизневський буде моїм дружбою

Устим Голоднюк у нас тут ангел

Старий Андрей Шептицький

як сина його полюбив.

 

Ви там надрукували мого вірша

Дякую

Не дивуйтеся ми вас бачимо

Вірш так собі

У мене тут ще є зо два десятки

Ці – кращі

Написалися коли лежав без свідомості в лікарні

Деякі з'явилися вже тут

 

І протягує мені зошита

Скриплять гальма

Я не встиг прочитати жодного рядка

З того тонкого учнівського зошита

 

Сон відлітає

Броварський світлофор

Повернися хлопчику

Прийди в мій сон

Прошу щоразу коли лягаю спати

Що ти хотів нам усім сказати

Що там було

В тому тоненькому учнівському зошиті

Що

15.07.2014

 

Цей вірш починався як білий...

Цей вірш починався як білий

Як мій батальйонний побратим позивний

«Білий»

Як убієнний Сашко Білий

Як ризи мучеників 18–20 лютого

Білий як щоки того чоловіка з Львівщини

Який 19 лютого вимкнув телевізора

Спересердя вирвав шнура з розетки –

Все не можу більше на це дивитися –

Сказав сполотнілій дружині

Обняв домашніх поцілував діток

Найменшу взяв на руки

Довго гладив по голівці

Пішов на вокзал

За три ціни придбав квиток на потяг

Щоб хоч якось дістатися до Києва

Двадцятого о восьмій був на вокзалі

О дев’ятій – на Майдані

О десятій – на Інститутській

А об одинадцятій вже стояв перед Господом

У білих ризах

Бо простилися йому всі гріхи його

Свідомі і не свідомі

Бо відкупив він своєю жертвою

Не одне місто і не одне село

І сидітиме він довіку

Праворуч від Сина Отця нашого

Бо за народ свій життя віддав

Скам'яніла від горя жінка

Дивиться тепер на нього

Витесаного з каменю

А старенька ледь жива мати

Ходить по добрих людях

Б’ється головою до високих порогів

Добрим людям клямки обціловує

Дайте хоч яку копійку родині

Та ж лишив трійко малесеньких діток

Ай!

 

А добрі люди сидять за дубовими дверима

З написом обід з 9 до 18

Зиркають на неї спідлоба недобрими очима

Чого вона ходить

Вона хіба не бачить – зайняті

Їмо

 

Поступово мій білий вірш міняється на лиці

Рядки беруться чорним від люті

Від образи наливається кров'ю

Вірш стає мокрим і солоним

Як кінці хустки згорьованої матері

 

А потім побратими виряджають тебе до Києва

Кажуть їдь до міністра

Візьми собі в підтримку народного депутата

Запитай доки ми тут будемо кидати бруківку

І коктейлями Молотова палити танки

Може нам нарешті видадуть зброю

Якщо не можуть просто видати

Нехай продадуть

Так і скажи: щоб захищати країну

Ми готові купити в країни зброю

Чого ж

І от ти біжиш до верховної ради

А там одна сотня самооборони майдану

Пиздить іншу сотню самооборони майдану

Під телекамери

Завтра за бажанням інвестора

Вони поміняються ролями

Ви взимку билися? Билися!

То чому нам влітку не можна.

Обидві сотні виглядають

Як армія військовополонених

Нікому з них і на гадку не спало би

Що можна підірватися на гранаті

Тільки б не потрапити в полон

 

І тобі стає соромно

І твій білий вірш червоніє від сорому

І ти похапцем скидаєш із себе камуфляж

Свій маскувальний однострій

Тільки б ніхто не подумав що ти з ними

Скидаєш з себе одяг просто на тротуарі

І йдеш до ВР в самих трусах.

А там тобі кажуть: куди ви

Сюди в трусах не можна

Вас може побачити

ганна герман, інна богословська

Інші поважні пані та панове

Що вони подумають

побачивши вас в самих трусах.

Плювати мені кажу

Я можу зняти решту одягу

І тоді всі подумають про мене добре

В першу чергу

ганна герман та інна богословська

Але я не маю на це часу

Мене побратими з передової відрядили

Мені потрібен такий і такий-то народний депутат

А вони давай реготати і одна до одної

Люся подивися ще один придурок

Який вірить що насправді існує такий-то депутат

Послухайте шановний

Не знаю як вас там

Бачу що мандата у вас немає

Такого депутата як оце ви кажете зроду не було

Ми найняли безробітного актора п'яничку

Запропонували йому роль другого плану

Сторгувалися за їжу

І як бачите він непогано справляється

Ну де ми за цими дверима бачили

Не те що народного депутата –

Живу людину

А на табличку на дверях ви уваги не звертайте

Тут так заведено: якщо на дверях написано

Народний депутат

То за дверима нуль нуль.

І ти біжиш до міністра

Не до того – до іншого

Свого давнього знайомого

Якось чота зібралася перед телевізором

Новини подивитися

А тут його показують

Рожевощокий поголений

Через екран дорогим одеколоном тягне

Попався б він мені на зоні

Це наш «Одеса» каже

Я б його в карти виграв

А потім програв

 

А до нього не пропхатися

В коридорі. в приймальні, в кабінеті барикади

Барикади з грошей

Пачками складені банкноти

У нього стілець з грошей, стіл з грошей

Мобільний телефон з грошей

І сам він як помічена купюра.

Уявляєш старий скільки грошей

А вони все несуть і несуть

Запропонував би тобі трохи взяти

Он їх у мене скільки

Але ж ти не зможеш.

Чому ж не зможу

Куплю хлопцям танка

Чи того як його джорджа буша

Не того який президент

А того який авіаносець

І тільки простягаю руку

До найближчої купи грошей

Як нараз звідти вистрибує вогненний пес

Із самого пекла

З вогненною шерстю вогненними очима

І вогненними зубами

І хапає мене за горло

Заледве встиг заховатися за хрест

 

Я казав тобі не зможеш

Каже міністр

Я дивлюся на нього

А він стоїть в оточені усіх своїх родичів

До сьомого коліна назад

І до сьомого коліна вперед від нього

І кожну його бабусю

Кожного його онука

Через нього

Тримає за горло, гризе, догризає

Зграя пекельних псів

 

Тим часом мій білий вірш

Червоним чорніє

Як повстанський прапор нашої боротьби

 

Але треба йти до міністра

Як хлопці веліли

Тільки-но я підійшов до будинку міністерства

Як назустріч мені виходить Череп.

Ви не знаєте хто такий Череп

Може ви не знаєте що таке ринок, юність

Ну тоді запитайте у киян

Череп – знаний рекетир і вбивця

Свого часу кришував ринок, юність

Поки його не завалили

А міністр кришував його

Череп, кажу так дивно бачити тебе тут

На вулицях Києва

Ти років з 15 як мав би горіти в пеклі

А твої кістки вже мали б згнити

Сам дивуюся прікінь

Сижу я собі в пеклі на ніжнєй полкє

Кричу як потєрпєвший бо страшно

Кругом есе горить дикий сушняк

І реально больно

А тут приходить чорт і каже

Череп собірайся с вєщами на виход

Переводишся в камеру з полегшеним режимом

А твоє місце звільняється для іншого

Ото заходив до нього в гості –

Відпустили мене на годинку

Щоб я особисто повідомив йому про це

 

І я стаю чорний з горя як Нельсон Мандела

І в мені кипить кров червона

як у Нельсона Мандели

І я тікаю з цього поля бою

Тікаю як останній боягуз

Тікаю з цього сторозтерзаного Києва

Туди де моє серце віднайде мир і спокій

Туди де не так страшно

Туди де Маріуполь, Артемівськ, Луганськ

 

Ну чого ти мучишся

Рвеш собі й мені душу

Цілься правильно

Каже мені залізяка

Каже мені надвечір мій автомат

Чи ти думаєш якщо я автомат

То у мене немає серця

Це ти цілишся

Але я вирішую

Стріляти чи ні

Попадати чи не попадати в ціль

 

І я кидаю подалі в кут дурну залізяку

Наказую щоб замовк

І не спокушав мене дурними речами

Знімаю ріжок з набоями

Ставлю зброю на запобіжник

Все

Отбой.

 

Поки дійшли до кінця

Мій білий вірш

Повністю став червоно-чорним

Поверх горя

Запеклася кров

14.07.2014

 

Коли працює установка залпового вогню «Град»...

Коли працює установка залпового вогню «Град»

По житлових кварталах –

Чи це ліванські, сирійські, грузинські

житлові квартали

Чи житлові квартали

Маріуполя, Артемівська, Антрацита –

В цьому є щось природне

Я навіть сказав би буденне, звичне –

Звісно якщо є щось природне в тому

Що працює установка залпового вогню «Град»

 

Природно коли вогняні кулі

Випущені установкою залпового вогню «Град»

Потрапляють в дитячі кімнати

Де сплять маленькі діти

Природно коли вони залітають

У переповнені людьми супермаркети

На залізничні вокзали, в аеропорти

Природно коли гинуть сотні і тисячі

Цивільних мешканців

Бо це природно коли цивільні мешканці

Гинуть на війні –

Звісно якщо природно що йде війна

Що працює установка залпового вогню «Град»

Що гинуть цивільні мешканці

Природно коли діти вибігають

на дитячі майданчики

І знаходять іграшки заляпані кров’ю

Іграшки загиблих дітей

Яких напередодні

просто з дитячого майданчика

Відвезли до моргу

Діти як то діти

Тулять до себе іграшки заляпані кров’ю

Іграшки мертвих дітей

Батьки намагаються відібрати в них іграшки

Діти плачуть

У них таких гарних іграшок немає

Іграшок заляпаних кров'ю їхніх однолітків

І це природно

І це природно.

 

Природно коли немічні бабусі

Яких родини залишили охороняти квартири

А самі евакуювалися від війни подалі

А тут війна

На третій день перебування в підвалі

Без води і їжі

Вирішили обрати найдужчу

наймолодшу з поміж себе

І відправити з двома десятилітровими

пластиковими пляшками

До найближчої колонки

Мужня бабця вже верталася назад

Вони крізь щілину вже бачили її

Коли вибухнув снаряд і відірвав їй ногу

Тоді інша бабуся виповзла з підвалу

Підповзла до пораненої

Взяла з її рук пляшки з водою

Сказала «пробач Валю»

І поповзла назад у підвал

І це природно

І це природно.

 

Природно коли лікар-акушер

з двадцятилітнім стажем

Атеїстка без жодної сльозинки в оці

Мужньо прооперувала весь Майдан

Біжить до церкви ставити свічки Господу

Падає на коліна голосить

Господи буде війна

Другий місяць поспіль

народжуються самі хлопчики

 

Це природно коли на війні гинуть люди

Звісно якщо природно коли війна:

Війну неможливо оминути

Війну неможливо облетіти на «Боїнгу»

На надвисокій висоті

Війну неможливо пересидіти,

Перечекати, перебути.

 

Природно коли снаряд залітає на цвинтар

І стирає з лиця землі могили наших батьків

Природно коли солдати риють

на цвинтарі окопи

Копають траншеї зводять бліндажі

Бо цвинтар знаходиться в стратегічному місці

На панівній висоті

І ми вже ніколи не дізнаємося

Ці окопи – це могили наших коханих

Чи могили коханих інших людей

Це війна всіх проти всіх

І стосується всіх

Мертвих живих і ненароджених

 

Неприродно на війні те що снаряд

Випущений з установки залпового вогню «Град»

Залітає в поле

Це геть неприродно

 

Неможливо дивитися коли горить

Дозріле нескошене жито

Неможливо слухати як кричать

І згорають у вогні ховрашки

Як розбігаються у різні боки миші

А вогонь у парі з війною

Наздоганяє і зжирає їх

Бо вогонь і війна ненаситні

 

Неможливо дивитися

Як над своїми гніздами

Охопленими вогнем і війною

Кружляють перепели

Як кричать про допомогу пташенята

Як змовкають одні й інші

Як зрештою усі згорають безневинно

 

Перепелів по-справжньому шкода

Бо ця війна мало б стосуватися лише людей

Бо ця війна стосується лише людей

Бо перепели не винні в цій війні

Перепели ні в чому не винні

20.07.2014

Дивне це відчуття коли відкриваєш рахунок...

Дивне це відчуття коли відкриваєш рахунок

Другого дня другого місяця

своєї персональної війни

Відкриваєш рахунок своїм убитим

На цю пору у тебе назбиралося

чимало непогашених рахунків.

Кожного року ти сплачуєш

по одному року власному життю

Поки життя не скаже: досить

Закриваємо рахунок

 

Ти вже давно відкрив рахунок втрат:

Дідусь, бабуся, батько ще до твого народження

Батько якого ти ніколи не знав

Друг дитинства. улюблений собака

Ще один улюблений собака і ще один…

Улюблених собак

І жінок яких кохав ти втрачав найчастіше

(Відтоді ти не зважуєшся завести собаку

Хіба який приб’ється сам)

 

Колись давно ти відкрив рахунок своїм жінкам

Як її звали? Здається Марта

Скільки вам було? 7? 8? Десь так

У тому піонерському таборі в Білій Криниці

Вона навіть не здогадувалася

що відкрила твій рахунок

 

Сьогоднішній рахунок

Це рахунок здобутків чи втрат?

 

Ти відкрив рахунок шлюбам

Ти відкрив рахунок дітям

Ти відкрив рахунок книжкам

Спершу – прочитаним

Потім – написаним

Ти відкрив рахунок

безкінечних помилок і розчарувань

Окремий рахунок ти відкрив для друзів

Яких важко знаходив

Які легко тебе зраджували

І нарешті ось цей останній рахунок

 

Цього разу ти зробив усе правильно

Як вчив інструктор

Як його вчили у французькому леґіоні

Бери і стріляй (англійською Бішут)

 

Ніколи не стріляй чергами

Якщо хочеш вбити людину

Стріляй одиночними

Вияви повагу до того

Кого маєш намір убити

Дай йому шанс

 

Якщо хочеш когось убити

Ніколи не стріляй у голову

Це – позерство

Ти ж не вбивця

Ти солдат

 

Ніколи не думай що перед тобою слабак

Як тільки ти так подумаєш

Кажи своїй мамі нехай починає тебе оплакувати

Ніколи не думай:

Чого ти прийшов на мою землю чужинцю?

Залиш плаксиву політику плаксивим політикам

Взагалі ні про що не думай під час бою

Просто вбивай

Вияви до нього повагу

Стався до нього як до чоловіка

Як до чоловіка який за мить буде мертвий

Адже саме для цього він сюди прийшов

Бийся з ним як з чоловіком

Як ти бився з ним і сто і тисячу років тому

На сокирах і мечах

 

І ось – усе

Бій закінчено

Він лежить біля твоїх ніг

Ніколи не думай що ти живий

Бо розчудовий українець

А він мертвий

Бо довбаний кацап

Якщо ти солдат

То не смій думати про загиблого солдата

Ворожої армії наче лайлива баба

Просто сьогодні Арей з Фортуною

Вирішили що буде так

 

Тепер – він твій

Твій трофей

Твоя здобич

Викажи йому повагу

Поводься з ним так

Як хочеш щоб з тобою вороги поводилися

Пам’ятай: ти – солдат лицар

Не мародер і не кат

Поводься з ним так

Як твій пращур

Який на полюванні перемагав звіра

Поводься як твій прадід

Який одним порухом шаблі

Розрубував ворога навпіл до сідла

 

Перед тим як зрізати з ворога скальп

Обчистити його кишені

Забрати у звіра шкуру і м’ясо

Прокажи над ним молитву

Скажи йому: пробач брате

Заберу собі у тебе те

Що тепер тобі не потрібне

Що за правом переможця тепер мені належить

Сьогодні ти а завтра я

 

Ти – солдат

Війна – твій хліб

Ти ж не збираєшся через рік

Орати землю сіяти хліб

Чи продавати сране ганчір’я

На тому сраному ринку

Ти ж не збираєшся дожити до сімдесяти

І здихати в ліжку від раку простати?

Ти ж хочеш помити чоботи

В Білому морі і натягнути московитку?

Хіба я сказав у Чорному?

Я сказав у Білому синку!

 

Війна – твій пожиток:

Забирай зброю, забирай набої

Забирай золоті цяцьки і готівку

Того ж самого дня ти залишиш їх шинкареві

У найближчому шинку

І тій безіменній жінці

На тій задроченій автозаправці

Яка слізьми змивала з тебе кров

 

І найголовніше солдате

Цього не напишуть у твоїх довбаних книжках

І не покажуть у твоїх довбаних фільмах:

Річ не в тому що ти забрав

з кишень убитого ворога

Річ у тому що ти йому поклав

 

(Я зазвичай кладу стріляну гільзу

Щоб там бачили хто прийшов)

 

Цього разу я зробив усе правильно

Як учив інструктор

Влупив йому дві двійки

Як учитель геометрії

На уроці фізики

В незахищене місце

Під бронежилет

 

Я дав йому шанс

Я дав йому шанс вижити

Повернутися на свій Кавказ.

(Я потім довідався Його звали Умар)

 

Одна двійка пройшла мимо

Друга двійка потрапила в ціль

Одна куля поцілила в бік

І пішла навиліт

А от друга

 

Друга зачепила низ бронежилету

Змінила траєкторію

Пройшла крізь печінку

І вийшла через живіт

 

Дивне це відчуття

Я цього не бачив але знав що влучив

З його сектору більше не вівся вогонь

У наш бік

 

Коли бій закінчився

Вони відійшли прихопивши своїх трьохсотих

А двохсотих і важку зброю залишили нам

 

Я підійшов до того місця де він лежав

Де він мав би лежати

Де я його поклав

 

Він мене чекав

Так

Він чекав на мене

Він тримав широко розплющеними очі

І чекав

 

Я закрив йому очі

Забрав його зброю

Я не зміг торкнутися його кишень

 

Я пам'ятав чому вчив старий солдат-інструктор

Тож поклав йому на груди чотири стріляні гільзи

Які залишили після тих чотирьох пострілів

Яка з них його

Нехай вибере сам

 

Після усього таке відчуття

Наче вже не залишилося межі

Яку не було б перейдено

Дивне це відчуття…

27.07.2014

 

«Сивий» – «Кармелюку»

«Сивий» – «Кармелюку». «Сивий» на дроті. Як справи, братику? Краще не питай. Іду до Бердянська. Хочу вбити суддю. Ти хочеш вбити їхню честь? Так. А заодно начальників міліції, СБУ і прокурора. Ну, начальника міліції і прокурора у цій країні мріє убити, либонь, чи не кожен громадянин, але їхню честь? Якби їхня честь мала честь, вона сама б застрелилася. Шо, все так погано? Ше гірше, братику. Поки батальйон стояв у Бердянську, вони мали хоч якийсь страх, а коли «Азов» перебрався до Маріуполя, ці тварі знову за старе взялися. Знову заказні кримінальні справи, знову кришування наркоторгівлі і повій, знову узаконення рейдерства, знову хабарі і розгул злочинності в лавах правоохоронців. Ну, але це я як би ще розумію. Менти і заказухи, судді і хабарі – це як би синоніми. А зараз – просто державна зрада. Ми відловлюємо сепарів, іноді – ризикуючи життям, передаєш їх мусорам, а ті через суд чи якось там ще їх відпускають! Жартуєш? Які тут, на хер, жарти?! Бердянськ симпатизує нам відсотків так на 95. Приходить жіночка, приносить фотографію. На фото її колишній в обнімку зі «Стрєлком» і ще п'ятеро мєсних мудаків, усі при стволах, так звана освободітєльная армія юга у складі стрелковської банди. Через тиждень телефонують люди, кажуть – засікли трьох з цієї фотки, сидять на косі, бухають віскар і тьолок лапають. Ну, ми розвід групу з «Азова» – і по бікіцеру, на косу, ментам ні гу-гу, шоб не злили інформацію. Приїжджаємо, придивляємося – точно, вони. Беремо лагідно, щоб не зіпсувати нікому шкуру і відпочинок людям – люди ж бо навкруги – у кожного за поясом по стволу, в кишені по гранаті. Вивозимо подалі, знімаємо інформацію про контрабанду морем зброї з Росії, куди підвозять бойовиків, дізнаємося графік, за яким причалюють ворожі катери, накриваємо два склади зі зброєю, а потім викликаємо СБУ і ментів, і з рук в руки передаємо офіційній владі усіх трьох цілих і неушкоджених, без жодної подряпинки. І шо? Суд їх відпускає! Виявляється, ми порушили їхні права під час затримання! Усі троє на волі, знову сидять на косі, трахають тьолок. бухають віскар, нагло либляться і розказують, скільки вони наших пацанів під Слов'янськом поклали. На хера ви взагалі віддавали їх мусорам? Вивезли б подалі в море, мішок на голову, камінь до ніг – і шубовсть. Відтепер тільки так і будемо робити. Дай прізвища судді і прокурора. Повісимо на сайт. Не поможе вішати на сайт. Їх, гадів, просто треба вішати.

 

***

«Тополя» – «Кармелюку». Алло! Бачу, тобі не дуже зручно розмовляти? В слухавці замість твого голосу суцільні вибухи і пальба. Та є трохи! Сепари пішли в атаку! Чув ти зі своїми унсовцями зараз в «Айдарі»? Хотів запитати – як там? Як тут?! Тут – війна! Вчора з нашого боку 38 трьохсотих і 10 двохсотих! Скільки сьогодні – ще не знаю! Пауза. Передзвони! Не зручно розмовляти! Просто на нас пре танк! Треба з РПГ його прибрати! А то подавить пацанів на хрен! Того дня у них 30 трьохсотих і 8 двохсотих. Так наче легше, коли позначаєш цифрами наших загиблих пацанів. Чиїхось синів, чоловіків, батьків. Не можу це коментувати. Хочеться кричати.

 

***

«Малий» – «Кармелюку». Привіт, братику. Привіт. Але ж ти свиня. Був у «Донбасі» – нє, шоб провідати старого бойового товариша. Старий, по-перше, я не знав, шо ти в «Донбасі», тоді не знав, а, по-друге, ми були одна нога тут – друга там, так би мовити, стрельнули по москалику – і на базу. Та ладно. Шо там у вас? У нас – гаряче. Але я зараз не там. Я – вдома. Під Артемівськом посікло трохи осколками. Сильно посікло? Та так. Пару подряпин. Ротний відправив додому на тиждень-два. Полікуватися. Полікуєшся тут. Аякже. Шо сталося? Поїхали вчора в Зарваницю, на прощу. Помолитися, сили набратися. Божої благодаті. А там сидить на інвалідному візочку в білій вишиванці мале дев'ятнадцятирічне хлопченя, напівпаралізоване, рука, нога і половина обличчя віднялися. Був у «Добровольчому Українському Корпусі» під Карлівкою, разом з Ярошем. Як поперли на них сепари, як вальнули по них з РПГ, його товаришу півчерепа знесло, а його так осколками посікло – півтіла паралізувало. Подивився я на нього – дитина, мамця з ложечки годує, обтирає слину, такий напав на мене туск! Соромно стало за свої подряпини. Повернувся додому, позривав свої бинти, жінка в крик, завтра назад повертаюся. А тут сусіди надвечір поприходили. Подивитися на долбойоба-героя. Журяться. Бачте, забрали воріженьки у нас Крим, де ж ми тепер дітей оздоровимо перед новим навчальним роком, вибирають – Хорватія чи Болгарія. Я ненавиджу їх. І їхніх дітей теж ненавиджу.

 

***

«Мольфар» – «Кармелюку». Шо у тебе з голосом, братику? Горе у нас, брате. Шо сталося? Пригадуєш того пацана, був у нас в 24 сотні, весь час ходив у навушниках, слухав музику і сам підспівував? Ну, того, якому ти тоді в лютому припер арбалета, бо він казав що мріє стати снайпером? А, пригадую. Сьогодні ми його втратили. Він таки став снайпером. Чимало на його рахунку вати, чимало виграних дуелей у ворожих снайперів, а сьогодні і на нього знайшовся снайпер. Вальнув так, що хлопчина перелетів через мішки з піском і зробив у повітрі сальто. Але куля пройшла навиліт. Він лишився живий. Уявляєш? Уявляєш нашу радість? Ми під обстрілом до нього, наші прикривають вогнем, відтягуємо його подалі. Ховаємося за БеТееРом, водій БеТееРа не бачить нас, люки задраяні, стукаємо по броні – впусти нас! А тут вата обходить з флангу, мабуть, здогадалися що у нас снайпер, хочуть взяти його живим. Переповзаємо ззаду за БеТееР, а той як рване назад – і колесами просто на нашого снайпера. Ми навіть зойкнути не встигли.

 

Після цих слів «Мольфара» і в мені щось всередині голосно зойкнуло і обірвалося.

27.07.2014

 

Я вчора вмер...

Пам'яті Руслана, побратима, загиблого бійця батальйону «Айдар»

 

Я вчора вмер.

Я лежу розкинувши руки у високій траві

І широко відкритими очима дивлюся у небо.

 

Я вчора вмер.

Так треба.

Щоб перемагати

Ми повинні постійно приносити

криваву жертву війні.

Вчора настала моя черга.

Можна було змахлювати

Поміняти жертву

Так роблять церковники

Коли замість власного сина

Він підсунув вівцю Господу

А коли й вівці стало шкода

Він посадив свого Господа на хліб.

 

У війни свій бог

Свої жерці й капелани

Не схожі на тих яких я бачив колись

у Софійському храмі

 

А ви правильно робите коли молитеся

на жінку з дитиною

Взагалі це мало не єдине

що ви робите правильно

От тільки молитися треба

кожній жінці з дитиною

Не лише одній.

 

Коли приходить час платити війні данину

Життя бійця можна відкупити

Обміняти його на життя трьох діток

Трьох діток чоловічої статі

Якщо жіночої – то вдвічі більше

Трьох жінок

Одна з них неодмінно мусить бути вагітною

І п’ятьох-шістьох старих.

 

Деякі так роблять

Через слабкість духу

Від страху

Здебільшого це притаманне

солдатам темного війська.

Я так не зміг.

 

Звісно можна спробувати відкупитися

кров'ю Господньою

Але це те саме що прикриватися в бою

жінкою з дитиною

Тією зі стіни Софійського

Чи ось цією з передмістя Горлівки

Однаково

 

Адже це просто слабка жінка

з маленькою дитиною.

Якщо ти солдат

Ти не повинен ніким прикриватися

Ти маєш усіх викупляти собою.

 

Виявляється вмирати зовсім не боляче

Жити – боляче.

У вас на землі усім так боляче!

Навіть звідси видно як вам боляче

Усе ваше життя –

Біль біль біль.

 

А тут – стільки неба!

Ви собі навіть не уявляєте скільки тут неба!

Неба за яке не треба битися

Неба якого вистачить усім.

 

(Небо нагадує дитячий конструктор

Це – як пазли

Які по одному кожна людина носить в собі.

Зберемо докупи усі пазли – отримаємо Небо

Зберемо значну частину – отримаємо

значну частину Неба

А коли ти один у великому місті чи серед поля

Яка тобі корись з твого пазлу?)

 

Ніби все гаразд

Я – вмер

Бо так треба

Але десь потайки я вам заздрю

Я сумую за вами

Я страшенно за вами сумую

Заздрю вашому болю

І мрію колись повернутися

Щоб знову зустрітися з вами

Навіть якщо доведеться ще раз

Пройти крізь біль.

30.07.2014

 

Може б ти не йшов сину...

 
1.

Може б ти не йшов сину

Ой може би ти не йшов синочку

Як я нині тут сама стара буду

Один кут в хаті підпирати

Коли три хитаються

Небо й так уже на серце давить

Ще й стеля от-от обвалиться

А що там доброго на тій війні

 

А чи я коли Вас не слухав мамко

А чи я коли Вам слово лихе сказав мамцю

А чи Ви мамко мене не любите

Ой пустіть мене мамцю на війну

 

Ой не пущу тебе на війну сину

Ой не пущу тебе на війну синочку

Та ж пішов на війну твій батько

А тобі щойно на Покрови буде вісімнадцять

Пречиста принесла мені тебе в запасці

Ой не пущу

Ой не пущу

 

Ой пустіть мене на війну мамко

Ой пустіть мене на війну мамцю

Бо як коло Вас лишуся

То як людям в очі гляну

А що я людям скажу

 

 
2.

Ми в Азові вітаємось як римляни

Як би Ви то виділи мамко!

Ми простягаємо один одному руки

І перехоплюємо трохи вище за зап'ястя

Ми беремо руку товариша мертвою хваткою

Ми сплітаємо наші руки в нерозривний замок

Ми кажемо один одному:

Ось тобі моя рука брате

Ти завжди можеш на мене покластися

Я ніколи тебе не залишу

Ні живого ні мертвого ні пораненого

Моя рука тобі на доказ моїх слів

Мій меч – твій меч

Твоя смерть – моя смерть

У такі хвилини я почуваюся

Хоробрим центуріоном

Непереможним гладіатором

Історія людства

За останні декілька тисяч років

Воскресає в мені

Повстає із попелу

Кров загиблих воїнів

Перетікає у мої жили

(Пробачте мамко що в такі хвилини

Мені здається наче я вам більше не належу

Я належу війні)

 

3.

У нашого батька в ОУН

Вої вітаються ще інакше мамко

Вони вітаються як бандерівці

Як люди які належать життю значно менше

Аніж вони належать смерті

І це їх свідомий триб

Вони підносять правицю на рівень очей

І злегка згинають у лікті

Так що твій брат стає до тебе ближче

І ти мимоволі хочеш його обняти

Вільною рукою поплескати по плечі

Коли я так з кимось вітаюся

Мені завше хочеться плакати –

А вої не повинні плакати –

Тож я тримаюся

Бо це вітання більше нагадує прощання:

Дякую що бачу тебе живим брате

Хтозна чи побачу тебе ще колись

 

4.

Був день світило сонце

У той день вона втратила їх обох

Чоловік підірвався на міні

Кажуть не було що в домовину покласти

А в сина влучив снайпер

 

Стеля обвалилася в хаті

Не могла сама довше її тримати

В один день усі троє вкрились небом

В один день усі троє стали небом

Одної погожої днини

Небо схотіло усіх трьох

 

Заповіт

Сьогодні знову копаємо землю

Цю ненависну донецьку землю

Цю черству закам'янілу землю

Тулимося до неї

Ховаємось у ній

Ще живі.

 

Ми ховаємося за землю

Сидимо в ній тихо

Наче малі діти за маминою спиною

Ми чуємо як б’ється її серце

Як вона втомлено дихає

Нам тепло й затишно

Ще живі.

Завтра ми вже будемо мертві

Може багато з нас

Може всі.

 

Не забирайте нас із землі

Не відривайте нас від матері

Не збирайте на полі бою наші рештки

Не намагайтеся наново скласти нас докупи

І – благаємо вас – жодних хрестів

Пам'ятних знаків чи меморіальних плит.

Цього нам не треба

Адже це не для нас – для себе

Ви ставите нам величні пам’ятники.

Не треба ніде карбувати наших імен.

Просто пам'ятайте:

На цьому полі

У цій землі

Лежать українські солдати

І – все.

 

Не віддавайте нас батькам

Не хочемо щоб батьки бачили нас такими

Нехай батьки запам'ятають нас малими дітьми

Неслухняними хлопчиками

З рогатками, з синцями на колінах,

З двійками у щоденнику,

З повною пазухою яблук із сусідського саду

Нехай батьки сподіваються

що ми колись повернемося

Що ми десь є.

 

Не віддавайте нас дружинам

Нехай кохані запам'ятають нас красенями

Такими які подобалися багатьом дівчатам

А дісталися їм.

Нехай вони запам'ятають наші гарячі губи

Наш гарячий подих

Наші палкі обійми

Нехай вони не торкаються

нашого холодного чола

Наших холодних вуст.

Не віддавайте нас дітям

Нехай діти запам’ятають наші теплі очі

Наші теплі посмішки

Наші теплі руки

Нехай діти не торкаються тремтячими губами

Наших холодних рук.

Ось в цих окопах

Які сьогодні для нас тимчасове житло

А завтра стануть нашими могилами

Поховайте нас.

 

Не потрібно прощальних промов

В тиші яка настає після бою

Це завше виглядає недоречно

Це наче штурхати загиблого воїна

І просити щоб той встав.

Не треба панахид

Ми й так знаємо де тепер буде наше місце

Просто накрийте нас землею

І – йдіть.

 

Було б добре якби на тому місці було поле

Колосилося жито

Щоб жайвір у небі

І – небо

Багато неба –

Ви можете собі уявити якій хліб родитиме поле

Де лежать бійці?!

(У пам'ять про нас їжте хліб з поля

Де ми полягли.)

 

Було б добре якби на тому місці були луки

І багато-багато квітів

І бджола над кожною квіткою

Щоб надвечір приходили закохані

Плели вінки

Кохалися до ранку

А вдень щоб приходили молоді батьки

З малими дітьми

(Не перешкоджайте дітям приходити до нас)

 

Але це буде завтра.

А сьогодні ми ще копаємо землю

Цю дорогу українську землю

Цю солодку ласкаву землю

Пишемо гуртом саперними лопатками

На її тілі

Останній вірш української літератури.

Ще живі.

 

Кицька Мурка та маленькі риболови. (Автор: Кахнич Іван)

опубліковано 2 груд. 2018 р., 08:05 Степан Гринчишин   [ оновлено 25 квіт. 2019 р., 07:46 ]

11-річний Миколка та на рік молодший Івасик жили в селі на Львівщині. Батьки зранку до вечора працювали в колгоспі, тому вихованням та доглядом за ними займалася бабуся. Бабусю по сільському чомусь називали Феською. Її будинок був на околиці села.

 

А малеча дуже любила рибалити. Не відомо, звідки взялася ця любов – можливо від дядька Олекси, який рибалив та полював за селом і часто був непередбаченим у своїх поступках, а ще можливо, що від дідуся Миколи, бо він за польської організував фірму «Риба-фест».

 

Ставок, де водиться рибка, – неподалік, метрів за сто від будинку. Раніше колгосп вирощував там промислову рибу. А коли ставок заріс очеретом так густо, що рибі ніде стало розправити плавники, його залишили. Рівень води впав, дно вкрилося товстим шаром багнюки. У ставку і далі водились різні види риби. Її ловили місцеві рибалки. А корови часто пили з нього воду, коли йшли на пасовище.

 

Одного разу допитливі Миколка та Івасик побачили, що вудкою ловить рибу старший на п’ять років Михайло. Вони прийшли біля ставку, щоби зблизька це побачити. Рибалка кидав спійману велику рибу в сітку, а маленьку – назад у ставок. Миколка з цікавістю на весь цей процес дивився і попросив Михайла, щоб той маленьку рибу віддав їм. Коли назбиралося з десяток маленьких карасиків, Миколка та Івасик вирішили іти додому.

 

Показали улов бабусі і попросили насмажити їм цих карасиків. Бабуся скептично відповіла: «Та ця риба годиться тільки для кицьки Мурки!». Засмутились брати такою відповіддю. Бо, повертаючись додому, уявляли, як смакуватимуть цією рибою. А тут такий різкий поворот подій!

 

Цьому найбільше була рада домашня кицька Мурка, яка в цю ж мить почала нявчати, тертися до ніг та виляти хвостом. Братикам залишився один вихід – віддати карасиків котові. Отримавши такий щедрий подарунок, Мурка із великим задоволенням почала їсти свій смачний обід. А Миколка з Івасиком тільки дивилися всю цю процедуру та ковтали слинку...

 

Знаючи, що у ставку водиться велика риба, брати подумали, що наступного дня їм теж годилося б стати рибалками. Прийшли до Михайла і попросили зробити їм дві вудочки. Михайло погодився допомогти, але за умови, що хлопчики пошукають дві довгі ліщинові палки та пір’їни з крила гуски на поплавок.

 

Отримавши «бойове» завдання, вони радісні повернулися додому. Було зрозуміло, що проблем дістати вудилища не буде, бо ліщина росла недалеко. Миколка узяв дідусеву сокиру, зайшов у кущі, вибрав два найдовші пагони та вирубав їх. Вдома разом з Івасиком зняли з тичок кору і поставили їх на сонце, щоб висохли. Але звідки роздобути гусяче пір’я, та ще із крила? Адже в їхньому господарстві гусей не було. У сусіда були. Але як зловити чужу гуску та висмикнути пір’їни з крила? Спочатку виникла думка попросити в сусіда, дядька Галушки, щоб той дав їм ті пір’їни, але варіант відповіді можна було передбачити. Бо який дурень буде висмикувати з гусячого крила пір’я влітку, та ще й чужим дітям для забави? Довго думали братчики, як вийти із складного становища, аж нарешті в Миколки визрів план дій.

- Спробуймо самі висмикнути з гуски пір’їни, – запропонував хлопець.

- Але може побачити сусід, і нам увечері добре влетить від батька на горіхи…

 

Іншого вибору у малечі не залишилося – або пан, або пропав. Гуси плавають у ставку, а деколи виходять пощипати травичку, на неподалік розміщеному пасовиську.

- Іванку, я придумав, –  радісно промовив Миколка, – відженемо гуси далеко від ставка, коли вони вийдуть пастися, наздоженемо одну гуску, і пір’їни будуть наші.

 

Прийшли малюки на ставок, сіли на березі і стали спостерігати за гусьми. Довелося довго чекати. Гуси плавали, пірнали, щось під водою добували, а на берег виходити не хотіли. Через декілька годин, напевно, зголоднівши, таки насмілились вийти на берег ставка. План дій в цій ситуації брати добре спланували наперед. Коли стадо гусей вийшло пастися на траву, Микола з Івасиком побігли наздоганяти. Більше десяти  хвилин ганялися, щоб відбити від загального стада одну гуску. Тепер завдання - наздогнати цю гуску, і вони навипередки погналися за нею. Миколка схопив гуску за крила і повалився на неї, все стадо наробило галасу, так що було чути аж до села. Івасик у цей час теж добіг до Миколки, і вони навалилися на гуску разом. Вчепившись однією рукою за крило, Івасик другою висмикнув одне перо, а після нього ще два. У цей час гусак, як отаман зграї, набрався сміливості і пішов в атаку на грабіжників. Перелякавшись, але здобувши омріяні пір’їни, братчики зрозуміли, що пора відпустити гуску, бо біди не минути. Гусак, крім того, що наробив багато шуму, ще й може за штани схопити, навіть вкусити. Миколка та Івасик почали втікати. Гусак переслідував нахабних бешкетників. Аж раптом Івасик зачепився ногою за купину і впав, носом запоровши в землю. Миколка подав йому руку, і вони чимдуж побігли далі. Із великими зусиллями бешкетникам вдалося втекти від гусака в безпечне місце. Коли забігли у свій двір, серця так билися, неначе ось-ось вискочать із грудей. Віддихавшись, з усмішкою на устах, вони прислухалися, чи тихо в сусідів. Друге завдання було виконане!Заспокоївшись, Миколка тихенько підійшов до огорожі дядька Галушки. Там тихо.

- Тьху! Повезло, – повернувшись, сказав Миколка.

 

Миколка з Івасиком прийняли рішення йти до Михайла просити, щоб він починав виготовлення обіцяних вудочок. Михайло з цікавістю оглянув вудилища та пір’їни, похвалив за оперативне виконане завдання і дав малечі зрозуміти, що завтра їхні вудочки будуть готові. Повернувшись додому, братчики з нетерпінням чекали пори, коли отримають так довго омріяні вудочки. До Михайла пішли раненько. Їхні вудочки були  готові та чекали своїх власників. Хлопчаки з цікавістю оглянули свої нові знаряддя рибальства, бо спочатку навіть не повірили, що їхня мрія так швидко здійснилася. Радісні та щасливі, розмахуючи вудочками, повернулися додому.

 

Щоб не відкладати справу надовго, почали готуватися до рибалки. Накопати черв’яків для них не було проблеми. Одразу пішли на ставок ловити рибу. За усіма цими клопотами хлопчаків спостерігала кицька Мурка. Вона інтуїтивно відчувала, що ця справа пахне рибою. Тільки-но малеча вийшла з двору, за ними непомітно пішла й кицька.

 

Настав відповідальний момент. Миколка насадив на гачок черв’яка, щось по-рибацьки пошептав і закинув його у воду. Хлопці з нетерпінням чекати, коли поплавок почне танцювати на воді, даючи сигнал – пора витягувати рибу. Миколка, як старший і більш відповідальний, сам тримав вудилище в руках. Коли поплавок пірнув під воду, Івасик закричав:

- Тягни, бо риба уже добре зачепилась на гачок!

 

На гачку уже висів маленький карасик. Від першого успішного улову Миколка з Івасиком аж закричали. Набравши у відерко трохи води, Миколка кинув у нього карасика, тим часом Івасик начепив черв’яка на свою вудочку і теж закинув на воду в ставок.  Вони уже разом стали чекати нового улову. Велика риба чомусь не попадалася, але малеча була рада і цьому. За півгодини був з десяток невеликих карасиків. А хлопці так захопилися охороною поплавків, що й не помітили, що біля них лежить на травичці Мурка. Мурка пильнувала відерко, адже навіщо маленьку рибу нести додому, якщо її можна й на березі ставка з’їсти. Вона тихенько підійшла до відерка, лапою витягнула одного карасика, відійшла та з апетитом з’їла. Повернувшись назад, дістала другого карасика теж з’їла... За декілька хвилин у відерку залишилась тільки чиста вода. А маленьким рибалкам саме стало цікаво, скільки ж рибок вони впіймали. Миколка, заглянувши у відерко, від здивування аж очі вирячив на Івасика:

- Куди поділась наша риба?

 

Він подивився на брата сумним поглядом докору й гіркоти, що аж у очах потемніло. А Мурка, поласувавши рибою, грілась на сонці та від задоволення тільки мурликала. Побачивши її, братчики зрозуміли, куди поділася їхня риба. Насварили кицьку. А та, зрозумівши свою провину і те, що риби свіжої більше не дістанеться, легенько побігла додому. Розізлилися малюки на Мурку. Але й сміх їх розбирав, бо це ж треба додуматися до такої хитрості! Бабуся однаково викинула б рибку Мурці. 

 

Продовжували ловити, але риба більше не клювала. Посиділи братчики ще трохи. Навколо тиша, тільки чути, як легенько шелестить очерет, як жаби в ньому кумкають. Розчарувавшись в такому рибальстві, Миколка з Івасиком змотали свої вудочки, пішли тихенько додому.

- Сьогодні не наш день для рибальства, – промовив Миколка, заглядаючи в порожнє відерко. – Проте Мурка показала свої здібності вичерпано…

 

Полювання на … яблука.

Це було посеред літа. Граючись на вулиці, Івасик та Миколка побачили в чужому садку під яблунею великі паперівки – так у селі й далі називають смачнючі яблука сорту Білий налив. Ті паперівки вже були такі достиглі, соковиті, що від удару об землю аж потріскали.

 

У маленьких братиків аж слинки потекли із рота – так їм захотіли скуштувати. Але була й велика перешкода – у дворі гуляв великий собака Сірко. З першого погляду видалося, що цей пес добрий. А виявилось, що це – міф. Тільки-но малеча наблизиться, Сірко зразу біжить до брами і сильно гавкає, даючи знати, хто в дворі господар.

 

Хлопці зрозуміли, що Сірко доступу до яблук не дасть, – можна залишитись у кращому випадку з порваними штанами, у гіршому – із задниці залишиться решето. Якщо прийти додому з порваними штанами, добряче дістанеться від батьків ременем…

 

Але сила бажання перемагала усі страхи. Сіли братики біля своєї огорожі й роздумують, як перехитрити Сірка, щоб потрапити у двір та підняти такі пахучі білобокі яблука. Після довгих міркувань Миколка від радості аж заплескав у долоні!

- У мене є цікавий план! Пам’ятаєш, Іванку, як Сірко ганявся за кицькою Муркою, коли та зайшла до нього у двір. Він був такий злий, так ганявся, що кицька ледь встигла вилізти на дерево. Ще трішки забракувало, щоб він схопив Мурку за хвіст…

 

Хлопчаки радилися, а Сірко довго ходив біля яблуньки, гавкав, але марно. Довелося йому визнати поразку, змиритися  з нею та йти в буду. Миколка розповів братикові про свій план: “Ми нашу кицьку принесемо біля воріт, випустимо в двір. Коли Сірко ловитиме кота, ми забіжемо в сад і заберемо яблука з-під яблуні”. Цей план сподобався Івасикові. Діти пішли до свого дому шукати Мурку. Кицька грілася на сонці, може, мріяла про свіженьких карасиків, яких принесе йому малеча, по одному кидатиме, примовляючи; «Знай наше добре серце». Підійшовши,  Івасик взяв Мурку на руки, ніжно погладив по голові, а та від задоволення аж лизнула його в лице. Щоб Мурка не пручалася і не втекла з рук, Миколка для приманки  вирішив узяти на плече вудочку. Івасик легенько гладив Мурку по голові, щось нашіптував їй на вухо, а Миколка пішов спереду, легенько похитуючи вудочкою. Мурка, мабуть, подумала, що братики знову ідуть на рибалку, тож спокійно сиділа на руках. Може, уявляла, як її будуть годувати маленькими карасиками...

 

Непомітно ця команда опинилася на Мосьоровій вулиці. Підійшла близько до воріт, але до хлопців із котом одразу наблизився Сірко і почав голосно гавкати. Малеча трохи розгубилася, Мурка зайняла стійку самооборони, шерсть у неї наїжачилася... «План захоплення» яблук опинився  під загрозою зриву. Але Миколка з Івасиком вирішили продовжувати діяти чітко – за планом. Зробили невелику паузу, щоб заспокоїти тимчасовий страх. Настав найнебезпечніший та найвідповідальніший момент.

 

І ось Миколка відкриває брамчину, Івасик стоїть біля неї з Муркою на руках. Сірко з розгону вибігає і хоче нападати на нього, але ж переляканий Івасик, закривши очі, тремтячими руками випускає з рук Мурку. Сірко в цю мить розгубився, бо не знає, на кого нападати… Івасик тремтить… Сірко змінює намір, ще з більшою агресивністю біжить, щоб наздогнати Мурку. Кицька спочатку біжить вулицею, а коли відчула, що Сірко ось-ось її схопить за хвоста, з розгону вискочила на високий паркан, сіла на дощечки. Сірко від злості почав гавкати на неї, підстрибувати, що аж сліди від його пазурів на паркані залишилися. Але його старання були марними. Дістати він не міг, бо паркан був дуже високий. Мурка сиділа згорбившись, мовчки споглядала згори за злющим Сірком, і від цього погляду він ще дужче злився.

 

«Тьху на тебе, – подумала Мурка. – Чого ти, дурню кудлатий, так довго гавкаєш? Тебе оті шмаркачі обвели навколо пальця, як лоха. Подумаєш, я клюнула на їхню вудочку. Я ще їм покажу, де раки зимують і хто вдома господар. Вони мені за це на тарілці рибу подавати будуть, а тебе господар, коли повернеться і побачить, що яблук немає, так віддубасить, що з буди три дні не будеш вилазити».

 

А в братчиків, тим часом, запрацьовує план номер два. Миколка швидко забігає у двір, біжить під яблуню, збирає найстигліші  яблука, кидає їх за пазуху, а за декілька хвилин опиняється на вулиці. Івасик пильно контролює Сірка, щоб той передчасно не повернувся в двір. Бо це було б катастрофою, провалом операції! Врятувала їх спокійна Мурка, продемонструвавши кошачу пильність та витривалість. Ось Миколка з яблуками вибіг на дорогу до Івасика, отож план номер два виконано!

- Тепер нам не можна гаяти ні секунди! – закричав Миколка, – у Сірка плани можуть будь-якої миті змінитися.

 

Узявшись за руки, вони мерщій побігли в інший кінець вулиці, озираючись, чи не наздоганяє їх Сірко. Мурка ще декілька хвилин дивилася на озлобленого Сірка, а потім легенько й м’яко стрибнула в город і пішла собі поміж бур’янами, не дочекавшись риби, додому. Івасик та Миколка відбігли на безпечну відстань, сіли на травичку відпочити. Ще декілька хвилин помовчали, відхекуючись. Першим почав розмову Миколка:

- Сьогодні ми усі троє спрацювали на відмінно. Жаль тільки Мурку, бо вона яблук не їсть. Доведеться наступний рибний улов віддати їй.

 

Миколка витягнув із-за пазухи кілька яблук, пригостив ними Івасика. Братчики з апетитом їли такі смачні яблука. Радісно згадували,  як вони зуміли обдурити Сірка. Пес спокійно пішов до своєї будки, задрімав там. Він не вмів полічити, скільки ж тих яблук лежало під деревом, скількох не вистачає, тому тішився хоча б тим, що прогнав маленьких непослухів.

 

Бешкетники в пошуку гнізд кибісок

Навесні, тільки-но сонечко трохи прогріє землю, повертаються з вирію перелітні птахи, яких місцеві жителі називають кибісками. Зовні та способом життя вони схожі на диких куріпок. Зразу після прильоту вони мостять гнізда в низеньких травах. Найчастіше поселяються на пасовиську. На ньому з ранньої весни проростає молода травичка, а це приваблює птахів. Через кілька днів самка відкладає у гніздо до десятка яєчок, схожих за розмірами та окрасою до перепелиних. Кибіски водяться великими групами, гніздяться недалеко одні від одних. Їхня колонія може нараховувати декілька сотень птахів.

 

З будинку Миколкової та Івасикової бабусі дуже добре видно сільське пасовисько, де гніздяться кибіски. Навесні Миколка та Івасик спостерігають за прильотом цих птахів. Тільки-но вони прилетять, малеча з нетерпінням відлічує до десяти днів, бо саме тоді самки починають відкладати яйця, а діти розпочинають полювання на них. Миколка бере невеликий аркуш чистого паперу, записує на ньому дату прильоту кибісок, а ще записує й наступні дні…

 

Малюки знають, що зайвий раз турбувати птахів не бажано, щоб вони не перелетіли гніздуватися в інше місце, але й не можна затримуватися з пошуком гнізд, бо з’являться зародки маленьких пташенят...

 

А коли минає десять календарних днів, Миколка та Івасик, тепло одягнувшись, прихопивши великі шапки виходять, на пошуки пташиних гнізд. Перейшовши через болотисту дорогу, яку ще минулого року витоптали корови, ідучи на пасовисько, малеча опинилася на визначеному місці. Керівництво полюванням бере на себе Миколка. Івасикові залишається тільки сумлінно підкорятися старшому брату – робити все те, що він накаже. Пройшовши пасовищем ще з пів кілометра, малеча побачила, що над нею раз-по-раз кружляють кибіски і сильним співучим голосом чвіркають, сповіщаючи інших про непрошених гостей. Миколку та Івасика це не лякає, вони впевнено ідуть по траві до своєї мети, пильно вдивляючись у траву.

 

Раптом з-під купини, вкритої і торішніми, й молодими листочками, вилітає птах. Малеча зрозуміла, що десь у цьому місці має бути гніздо. Добре придивившись, Івасик побачив і пташине гніздо, і декілька сірих із коричневими крапочками яєць. Він радіючи покликав до себе Миколку, обережно поскладали здобич у шапку та продовжили пошук нових гнізд.

 

А птахи наче збунтувалися – почали кричати ще голосніше. Деякі літали дуже низько над дитячими головами, наганяючи на хлопчаків страх. Попри це, Миколка та Івасик продовжували пошук. І тут знову щастя усміхнулося – вже Миколці.

 

Самочка, побачивши непрошених бешкетників, злізла з гнізда і, прикинувшись пораненою, почала бити крилами по траві та голосно кричати. Івасик побіг за нею, бо вирішив впіймати цю пташку, але вона поступово віддалялася від нього. Миколка першим зрозумів пташину поведінку і попросив Івасика повернутися назад. Вони разом пильно вдивлялися в ті місця, звідки вийшла пташка. Біля місця вильоту кибіски щастя їм усміхнулося вдруге. Забравши усі яєчка з гнізда, малеча рушила далі.

 

Крик птахів над дитячими головами став ще голоснішим, здавалося, що вони ось-ось торкнуться волосся. Малеча руками відмахувалася від нападу. Але знайшли ще одне пташине гніздо та забрали з нього яйця.

 

Раптом бешкетників почала опановувати паніка. Івасик побоявся, що птахи його клюватимуть, тож попросив Миколку йти додому. Забравши яєчка ще й із четвертого гнізда, малеча взяла курс на своє село. Уся зграя птахів наче змовилась, почала голосно кричати та нападати на малюків. Бешкетники уже в паніці стали покидати місця їхнього гніздування. Птахи ще довго супроводжували малечу. Один птах, пролетівши над Івасиковою головою, навіть зумів скубнути його за волосся. Від несподіваного болю у хлопця аж сльози виступили на очах. Птахи проводжали маленьких грабіжників аж до краю пасовиська.

 

Миколка намагався донести додому зібрані пташині яйця непошкодженими. Болотистою дорогою малюки прийшли додому. Бабуся Феська вже чекала на внуків. Вона бачила, що їм добре дісталося від птахів.

- Тепер вам, напевно, більше не захочеться збирати яйця, – справедливо докоряла хлопцям.

 

Малеча промовчала…

 

П’явки для бабусі

Одного разу брати Миколка та Івасик почули скаргу бабусі Феськи їхнім батькам на те, що в місцевій аптеці немає п’явок. Бабуся лікувалася переважно народними методами. Згідно з переказами, на місце синців, тобто згущення крові, треба покласти п’явку й вона всмокче погану кров.

 

Онукам дуже хотілося їй допомогти, але до міста вони не можуть самі поїхати, бо маленькі, а бабуся не поїде, бо піклується малечею.

 

Миколка пригадав собі, як одного разу у ставку до його ноги причепилася п’явка і прокусила шкіру. Дуже пекло, але котрийсь хлопчак допоміг відірвати кровопивцю-п’явку. Тоді з рани текла кров. Згадавши про це, братчики вирішили пожертвувати своїми ногами для одужання бабусі.

 

Настав день рішучих дій. Іванко, щоправда, трохи злякався, але задля порятунку здоров’я бабусі погодився. Для цього діти півлітровий слоїк закрили пластмасовою кришкою, в якій цвяхом наробили дірок, та пішли на ставок. Виникла проблема, бо потрібно залізти у воду, але як побачити п’явку? Іванко запропонував змонтувати для цього невеликий пліт. А для цього потрібні дошки…

 

Хлопчаки повернулися додому, взяли з хліва декілька дощечок, збили їх докупи цвяхами. «Але ж сидіти у воді теж не зручно, – подумав Миколка. – Якщо п’явка не захоче присмоктатися до ноги, а сподобає собі дупу, що тоді будемо робити?» Івасик пригадав, що в недалекого сусіда Михайла є груба пінопластова плита, яку він часто бере на рибальство. Не гаючи часу, Івасик побіг до Михайла. На щастя, він ще був вдома. Віддихавшись, Івасик попросив допомоги. А Михайлові нічого не залишилось, як віддати пінопластову підстилку. Хлопець радісно схопив її і з прискоренням подався до ставка. Спочатку брати розподілили свої обов’язки під час полювання. Вони були такі. Миколка повинен першим опустити ногу у воду до коліна, а далі разом уважно спостерігатимуть за подіями у воді. Побачивши чи відчувши, що до ноги торкається п’явка, Миколка різко витягує ногу на пліт, а Івасик забирає п’явку в банку.

 

Вода в ставку була тепла і ледь каламутна, але, попри це, ногу в ній було видно. За декілька хвилин Івасик помітив, що до ноги наближається п’явка. Він від радості аж закричав. Обидва брати уважно, майже не дихаючи, почали спостерігати за її рухами. Незабаром п’явка притулилася до ноги Миколки, ще мить – i прокусить шкіру. Миколці стало трохи боязко. Пересиливши страх, він за декілька секунд різко витягнув ногу з води. П’явка ще не встигла прокусити шкіру. Івасик обережно її забрав, а та закрутилася навколо пальця, як гадюка. З переляку Івасик закричав, почав махати рукою й з словами: «Вона мене зараз вкусить, я цього не витерплюю! Я більше таке чудовисько у свої руки не візьму!» плачучи, з розмахом кинув п’явку в банку з водою.

 

За якийсь час малюки перебороли страх, заспокоїлись. Від радості, що у них відбувся перший успішний улов, аж обнялися. I продовжили полювання на п’явок. Миколка запропонував Івасикові опустити свою ногу у воду:

- Ти також хлопчак, ти теж хочеш допомогти бабусі. Тепер я буду знімати п’явку, а ти примани її до своєї ноги.

 

Івасика аж зі страху затрусило.

- Ні! Ні! Я їх дуже боюся! Все, що скажеш, я буду робити, тільки не ловити ногою п’явок.

 

Довелося Миколці вдруге опускати свою ногу у воду. І черговий раз вони знову дуже пильно спостерігали за подіями під водою. На другу п’явку чекали майже десять хвилин. Миколка трохи нервував, бо, може, більше п’явок тут немає… І в цю мить вона з’явилася. Знову треба пильнувати й не допустити, щоб п’явка прокусила шкіру ноги. Тільки-но вона притулилася до ноги, Івасик почав рукою штовхати Миколку: “Витягуй ногу!”

- Ні! Ще треба декілька секунд почекати, бо втече.

 

За декілька секунд Микола різко висмикнув ногу з води, і чергова жертва знову опинилась у їхній банці. Миколка розхвилювався, бо на нозі виступила невелика краплина крові. Зi злості він аж закричав:” Ох, гадина таки встигла прокусити шкіру.” Місце укусу трохи заболіло, але Миколка, як дорослий, потер рукою по нозі, навіть не заплакавши. Через декілька хвилин він таки опустив у воду другу ногу.

 

Чекали довше, ніж на дві перші п’явки. Але вони перестали до них наближатися. Зловили дві, вони плавали собі в неволі. Миколка запитав Івасика, скільки п’явок потрібно бабусі. Адже про це її не запитали. Переляканий Івасик запропонував припинити вилов п’явок:

- Миколко, менi страшно, мурашки по шкірі ходять, ходімо до дому, бабуся і цьому улову буде рада…

- Чого розпустив нюні? – голосно закричав Миколка, ти - хлоп, а не баба!

 

Довелося Iваcиковi змиритися та покоритися старшому.

 

Братчики перемістили свій пліт вздовж берега на декілька метрів і знову всілися на нього. Через невеликий проміжок часу Миколка першим помітив у воді темно-коричневу п’явку, що наближалася до його ноги. Івасик, хоча й сам тремтів зi страху, почав заспокоювати Миколку. П’явка поплавала навколо ноги, вмостилася на неї і приготувалася прокусити шкіру ноги. Миколка обережно витягнув ногу з води. Вже й Івасик посмілішав, схопив п’явку і швидко кинув у банку. Але зробив це з великою відразою, дивуючись: «I звідкіля такі противні п’явки завелися в нашому ставку?».

 

Зловивши три п’явки, Миколка з Івасиком разом витягли пліт на берег ставка, радісно обнялись та рушили додому. Івасик ніс пінопластове сидіння, а Миколка - банку з п’явками.

 

Зайшовши на подвір’я, голосно вигукнули: “ Бабусю, ми наловили п’явок!” А бабуся Феська зразу й не второпала, чому малеча так голосить. Спочатку подумала, що онуки жартують. Побачивши банку з п’явками, вона дуже зраділа ще й тому, що онуки такі сміливі, похвалила їх:

- Ви сьогодні герої!

 

Перепілка хитріша

Гуляючи сільським пасовищем, Миколка з Івасиком випадково побачили дику перепілку з маленькими дітками-пташечками, котрі бігали поміж травинок i весело цвірінькали. Курчат не було добре видно з трави, тільки матір-перепілку.

 

Спочатку малеча з задоволенням спостерігала за пташиними перебіжками й підспівуванням. Через надмірну цікавість малюки підійшли трохи ближче до перепелиного сімейства. Але якщо йти до них, пташки здалеку побачать непроханих гостей, втечуть або заховаються. Миколка з Івасиком вирішили лягти і повзком почали наближатися до перепелів. Перепелиця завжди насторожі, щоб випадково не підкралася лисиця чи яструб щоби згори не напав. I ось перепілка помітила хлопчаків, подала відповідний голосовий сигнал пташенятам, і ті затихали…

 

Миколка з Івасиком зупинились, полежали декілька хвилин, тож птахи пропали з поля зору. Тоді Івасик запропонував Миколці:

- Ану зловім одне маленьке курча та побачимо, як воно виглядає зблизька.

 

Миколка погодився на таку пропозицію. Але як їх тепер знайти, коли усі завмерли, навіть звуку ніякого не подають? Встали, озирнулися навкруги. Ніде нікого не видно, всі немов крізь землю провалились.

- Нехай ховаються, – тихо промовив Миколка, – нам від цього гірше не буде.

 

Іванко настирливо став просити брата спробувати таки зловити пташечок…

- Ну, гаразд,- погодився Миколка, – будемо їх шукати.

 

Тихенько крадькома вони підійшли майже до цього місця, де востаннє бачили перепілку-матір. Відчувши небезпеку, пташина несподівано вилетіла майже з-під ніг, підлетіла вгору, а десь через метрів з десять упала на траву і почала бити по ній крилами. Миколка з Івасиком здивовано перезирнулися: ” Вона ж не може літати, напевно поранена…”

 

Малюки не задумуючись побігли до перепілки. За декілька кроків до неї побачили, що птаха лежить на траві і б’ється крилами, але не втікає. Івасик запропонував Миколці:

- Краще нам зловити цю стару перепілку, вона й так не може літати. Принесемо додому, бабуся нам її зготує.

 

Малі бешкетники тихенько підійшли до перепілки – до такої бажаної мрії. Ще трішечки … і вона буде в їхніх руках. Тільки-но Миколка почав нахилятися, розвивши перед собою руки, птиця злетіла в повітря. За десяток метрів знову впала на траву.

 

Миколка з Івасиком перелякалися, бо й справді – як це сталося, що перепілка була майже в руках і втекла.

- Можливо, птаха з останніх сил зробила цей політ. Більше вона не злетить, бо не вистачить для польоту сил. Тепер я спробую ловити перепілку, – взяв на себе ініціативу Івасик.

 

Хлопці разом побігли її наздоганяти. Наблизились майже впритул, та знову повторилась таж пригода. Після декількох марних спроб дітей зловити птаху перепілка злетіла вище і полетіла далеко. 

- А щоб ти була така здорова, як ти щойно вдавала із себе поранену! – закричав Івасик їй услід. - Ого, яка вона хитруна.

 

Малюки гепнулись на траву відпочити, бо набігалися добряче. Віддихавшись, Миколка промовив до Івасика:

- Які ж ми дурні! Перепілка нас перехитрила і відвела від своїх маленьких курчат, тепер де ми їх знайдемо?

 

Втомлені бігом за перепілкою, малюки сіли на дві купини, щільно вкриті травою, щоб відпочити. У небі над ними мелодійно співав жайворонок. У далині ще якісь птахи перекликалися. Через невеликий проміжок часу почули спів перепілки – так вона розшукувала своїх загублених курчат. Івасикові та Миколці залишилось тільки здалеку спостерігати за тим та дорікати один одному, що така маленька пташка зуміла їх обманути.

- Можливо, це добре, що так закінчилась ця історія. Який толк з цієї маленької перепілки? А коли б ми зловили їхню матір, курчата залишились б сиротами. Хто б їм добував корм та захищав від хижих птахів i звірів? Маленьких курчат ми бачили здалеку, а перепелицю майже у руках тримали... Тепер ходімо щось цікавіше шукати? – заспокоював Миколка Івасика.

Весільні гості. (Автор: Кахнич Іван)

опубліковано 25 лист. 2018 р., 06:44 Степан Гринчишин   [ оновлено 24 лют. 2019 р., 09:37 ]

Одного чудового недільного дня додому до Миколки й Івасика завітали молода з дружками. Дівчата були в традиційному старовинному одязі. Сорочки були з дуже красивими вишитими українськими орнаментами. Поверх сорочок – старовинні жіночі корсети та шалянові квітчасті спідниці. На голові кожна дівчина мала красивий білосніжний віночок. Такі весільні атрибути додавали молодим надзвичайної краси.  

 

Привітавшись, молода тричі поклонилася господарям і сказала:

- Просили вас тато, і мама, і я вас прошу прийти наступної суботи до нас на весілля!

 

Потім такі традиційні слова сказали дружки. Не обминула молода Миколку та Івасика. За таким же ритуалом отримали запрошення і братчики.

 

Коли молоді пішли, діти почали просити батьків, щоб їм дозволили піти на весілля, бо теж офіційно запрошені… Батьки зрозуміли, що малеча від них не відчепиться, поки не почує дозволу. Була довга пауза, але батько таки підтвердив, що Миколка з Івасиком теж підуть на весілля. Малюки цілий тиждень готувалися…

 

Того святкового дня батько вдягнув новий костюм, в якому красувався  тільки на Паску. Мати, як це прийнято, купила новенький одяг. Малеча зі своїм гардеробом теж не пасла задніх.

 

Музиканти заграли їм козацький марш. Головний серед них наголосив, що вони цим маршем вітають новоприбулих гостей та їхніх синів Миколку та Івасика. З гордості за таке пошанування Миколка так задер голову до гори, що й не помітив сходинку та спіткнувся. Добре, що біля нього був вірний брат Івасик, який Миколку підтримав, щоб не впав. Міг костюм забруднити або навіть порвати.

 

Батько на це різко зреагував:

- Дивись уважно під ноги, а не лови гав!

Миколка тільки голову опустив.

 

Далі була традиційна піша хода до церкви, де відбувся молитовний обряд вінчання. Коли церемонія закінчилася, молода пара сфотографувалася та вийшла з церкви. Миколка та Івасик знали, що молода буде роздавати цукерки. Тоді гав ловити не можна.

 

Миколка на вухо шепнув Івасику, щоби став праворуч, а сам опинився ліворуч.

- Дивись добре, де будуть падати шоколадні цукерки. Я знаю цих хитрунів молодят, – промовив він, – наберуть багато карамельок, а дорогих шоколадних – мало.

 

Молода на сходах зупинилася, її рука потягнулася до сумочки з цукерками. Одним махом руки висипала під церквою на гостей різносортні цукерки. Усі присутні, а насамперед діти, почали їх збирати. Миколка з Івасиком швидко збирали шоколадні цукерки, а коли їх не стало, не гребували і карамельками. Братчики так спритно збирали цукерки, що ледь лобами не зіткнулися. Кишені в костюмах були повні, навіть віддали трохи цукерок у батькову кишеню.

 

На подвір’я молодої, де гуляли весілля, Миколка сказав:

- Аж тепер почнеться святкова забава. 

 

Усівшись за столи з наїдками й напоями, гості почали пригощатися. Було чути дзюрчання горілки з пляшок, різні тости, дзеленчання келихів, шкрябання вилок по тарілках та всяке інше. Дитячий стіл накрили поодаль. На ньому були цукерки, різноманітні солодкі ласощі, лимонад, навіть морозиво. Наївшись та напившись досхочу, староста весілля завів свою улюблену пісню «Несе Галя воду». Присутні підхопили. Заспівавши ще декілька пісень, староста в мікрофон оголосив:

- А тепер – танці!

 

Дружки швидко вибігли на танцювальний майданчик. Із квітів сформували велике серце. Музики заграли, і молода пара на виду у всіх розпочала свій танець. За цим Миколка та Івасик теж спостерігали. Спочатку мовчали, милуючись танцем молодої пари.

 

- Яка красива молода! Яке гарне білосніжне плаття, прикрашене квіточками! Вона – немов королева на балу, усміхнено дивиться тільки на свого нареченого. Для неї цей день – найщасливіший у її житті, – сказав Миколка.

- Я з тобою згідний, – відреагував на цю похвалу Івасик. – Але я дивлюся на молодого… Він чомусь дуже сумний та похмурий, ще й одягнений чомусь у чорний костюм… Чорний галстук висить, як поводок на шиї. Біла на ньому тільки сорочка. Я здогадуюсь чому. Бо цей день у його житті сумний. Сьогодні він прощається зі своїм юнацтвом.

 

Після гарного танцю молодих на майданчик запросили всіх. Молоді дівчата з хлопцями кружляли під музику вальсу. Старшим добре вдавався танець стовпчика. Багато чоловіків збиралися в гурти за інтересом, де плели всякі небилиці про пригоди на полюванні, рибальстві, навіть на роботі. Деякі пригадували свою молодість, кавалєрку.

 

І ось староста запрошує гостей за стіл. А там тітка Маруся затягнула коломийки – «Де той вуйко Йосип, що горілку носить, хай він ся не тисне, бо вона му скисне...»

 

Миколка із цікавістю подивися на стіл, за яким сиділа співачка. Побачив, що біля неї є графин із самогоном, закоркований кукурудзяним качаном.

- Чому вона так горланить? – запитав Івасика. – Мабуть, хоче, щоб той вуйко Йосип особисто їй наливав, чи вже така п’яна, що не бачить, де є горілка?  

 

Час у такій весільній суматосі швидко спливав. Миколку та Івасика потягнуло на сон. Батьки взяли малечу за руки і повели додому.

ОЗОННА БЛИСКАВИЦЯ (Автор: Сеник Любомир)

опубліковано 23 черв. 2018 р., 10:15 Степан Гринчишин   [ оновлено 10 лист. 2018 р., 06:28 ]

 

Фантастичний роман

 

Львів – 2018

 

УДК 821. 161. 2

ББК 84. 4УКР

СЕН 31

Сеник Любомир Тадейович

 

Озонна блискавиця. Фантастичний роман /Л.Т. Сеник. – Львів: СПОЛОМ, 2018.с.

 

У романі продовжують діяти герої «Райського світу» (це другий том дилогії «Дорога до Вічного Миру»), проте в інших, драматичніших умовах, коли відбувається шалений спротив змінам та оновленню суспільства, започаткованого в попередньому романі. Протистояння різних сил набуває надзвичайно гострої форми, нерідко й трагізму, як свідчення того, що кардинальні суспільні зміни потребують неабияких фізичних і духовних зусиль. Фантастичний жанр твору посилює драматизм зіткнень і виводить на рівень  містичного протистояння добра і зла.

 

Адресований нашому сучаснику.

 

Деякі епізоди в романі нагадують реальні, що мали місце в наш час, є випадковими і нічого спільного з ними не мають.

 

ISBN                    © Cеник Л.Т., 2018

© Обкладинка і графіка автора, 2018

© В-во  «СПОЛОМ», 2018.

 

І

 

Частина перша

Відстріл людей, як птахів

1.                  Нове житло – як пролог

Одружившись, Олег через короткий час зрозумів, що слід розширити помешкання. Те, яке вони займали, на будь-яке розширення не годилося: одна кімнатка з усіма скромними вигодами – і все! Тут нічого не придумаєш, як збільшити житлову площу. Єдиний варіант – обмін!

 

Підійшов до дзеркала і глянув на себе. На нього дивилися допитливі темно-сині очі, над ним піднімалися дугами брови, злегка помітні, бо він блондин. А високе опукле чоло вгорі закривало ще рясне волосся, зачесане вгору. Але помітив, якось раніше не звертаючи уваги, що з обох боків чола почали підніматися залисини. «Ще чого доброго від розкішного життя стану лисим!» – подумав, і думка знову причепилася однієї теми, яка з кожним днем набувала гостроти. Звісно, другої квартири не дадуть. Минулося! Якісь невеликі гроші приберіг, може, Надіїні батьки допоможуть...

– Ідеально було б, – каже Надійці, – якби обмін випав у цьому ж кварталі – непромисловий, повно зелені, скверів, дерева біля кожного будинку. Могло б бути!

– Авжеж, – погоджується Надійка. Потім задумалася. – Чекай! Я згадала, що зовсім недавно читала оголошення біля нашого будинку про обмін. Я не дуже вникала, бо ми ще про це не говорили.

– Прекрасно, я побіг дивитися дошку оголошень. – І він кулею вибіг з помешкання. «Справді, – подумала Надія, – Олегові не терпиться чим скоріше обміняти квартиру. Мабуть, таки має рацію. Народиться дитя, і всім не буде спокою. А треба лише матері насамперед дбати про своє немовля..., а чоловік нехай займається своїми справами...»

 

Олег зайшов у помешкання аж через годину. Усміхаючись, каже:

– Аж не по собі робиться, що вдалось!

– Що вдалося?

– Кохана Надійко, обмін!

– Як?

– Як для нас, ідеально! Міняє роздільне двокімнатне помешкання на однокімнатне. Я не питався, чому він це робить. Йому потрібна лише одна кімната. Я розповів, яка в нас квартира, на партері, вікна звернені до півдня. Він погодився, тим більше – в цьому кварталі, більше – в цьому ж будинку! Одна відмінність – на поверсі.

– Аж не віриться, що так легко ми вирішили складну проблему, – мовить Надійка.

– Ну, не знаю, чи так легко... Ми ніби забули про гроші. Цей господар просить доплатити добрячу суму.

– Яку? – тривожно спитала Надійка.

– Близько сто тисяч  – дев’яносто п’ять...

– Багато!

– Можливо. Фактично ще одна кімната... Дещо я маю, але... не всі...

– Попрошу батьків.

–Я... не маю... в кого просити...

Знаю, дорогий. – Вона підійшла до нього й обняла. –  не карай себе цим.

 

Притча перша

Про дороги до рідного дому

Собаки так жахливо в’їдали, що малий Олежик не витримував, готовий був кинутись навтьоки від тої несамовитої гавкотні. Облавники в сіро-зелених бушлатах і кирзяках ходили з довжелезними залізними прутами від двора до двора і проштрикували землю, ніби шукали неймовірно дорогі клейноди, начебто там закопані. Клейнодами виявилися молоді сільські хлопці, що стали боронити рідний дім від отих нападників, що нишпорять, як злодії...

 

Але, як нині згадує Олег,то була епоха вивозів на Сибір, облав чи навіть убивств,коли натрапляли на криївку. Ординець знав одно – вбивати. Ще горілку пити до втрати свідомости. Час убивства замінив усе інше – будні і свята, працю і відпочинок, взаємні гостини і подорожі. Під чоботом ординця  людина чекала найгіршого: арешту,тюрми, смерти. Або берися за зброю і йди проти ординця, якщо прагнеш, щоб дорога до твого дому не заросла бур’янами. Щоб дім твій вистояв під ударами ординців. Щоб ти залишився собою... Тоді дорогу до твого дому ніколи не завіють снігом або пісками хижі вітри, не покриють бур’яни.

 

На неї ступити можеш будь-коли... Вона – реальна. Вона в твоїй пам’яті.

 

«Мабуть, і тому я повернувся звідтам», – подумав Олег, і в той момент минуле перетворилося в нинішній час, коли небезпека життю з такою ж силою, як і в минулому, постала перед ним і перед його родиною. Він ніби відійшов у час дитинства і водночас залишився дорослим, що спостерігав два часи – минуле і сучасне.

 

Тоді усім бракувало сил. Бо землею твердо ступали ординці. Впевнені, бо вважали себе неподоланними. Як важливо було, хоч одного зайду вбити, як свідчення того, що зайда не є недоторканний. Зайду вбити –і на одного ворога менше.

 

Притча випереджує час, але, пішовши далеко вперед, звідтам посилає інформацію назад, коли тобі треба вперед. Те саме діється в свідомости (простіше – в голові) героя, коли він ніби «не встигає» за перемінами, за динамікою часу, людей і подій, водночас сам теж у динаміці руху, але він на дорозі до рідного дому, хоча дому нема, батьків нема, вбиті ординцями та й хата спалена, – але він на дорозі до рідного дому... Він – у часі, і все відбувається, як «в одній точці» і «зараз», де зійшлися всі часи і події, і він ТУТ і ТАМ, де нікого і нічого нема, але є він і його всесвіт.

 

Іноді читач, якщо звик до лінійного сприйняття дійсности, що ніколи не є лінійною, – мимоволі зупиниться, здивований. Але насправді «зупинки» не гальмують ходи вперед. Бо все «в одній точці» і «в одній миті», а мить – у глобальному вимірі безконечности...

 

Олег ще раз повторив, задумавшись:

– Мені в нікого просити. Але якось мусимо «викрутитись»...

– Не журися, дорогий, – Надійка що раз його заспокоювала, а його високим чолом під русявим волоссям йшла думка за думкою, як птахи, що настійно шукали своїх гнізд...

 

Потім каже, ніби дивлячись у майбутнє:

– А більше помешкання – наразі нехай двокімнатне – буде твоїм і моїм захистком, коли відчуваєш загрозу...

 

Надійка нічого не зрозуміла, але «прочитала» його думки про загрозу життю...

 

Через пару днів вони переселилися в нове помешкання.

 

2.Безмежна цінність жетона

Олег чи не найглибше усвідомлював, що, повернувшись на Землю, він до кінця свого життя перебуватиме під особливою загрозою. Бо всі ті сили, проти яких він та його однодумці виступили, ніколи не відмовляться його переслідувати чи навіть фізично знищити. І єдиним його захистом був жетон, про який йому постійно нагадували ТАМ не загубити його, завжди мати при собі, не залишати без власного нагляду за ним. Спочатку усі ці застереження він сприймав так собі, мовляв, говорять, то нехай собі говорять. Але, повернувшись на Землю, він не один раз переконався, що він, поверненець, перебуває під опікою спеціальних служб (так умовно він називав тих, хто його виручав із біди, звісно, з планети, на якій він мав щастя побувати).

 

І в той же час він нічого конкретного не міг назвати, бо все, що відбувалося з ним буквально до останніх днів, Олег не міг назвати конкретних людей чи групу. Чи, зрештою, інопланетний літаючий апарат.

 

Все це можна просто назвати фантастикою, але надзвичайно реальною,підтвердженням чого є його власне життя – адже він досі живе, хоч спроби були або його посадити до буцегарні, або просто вбити. І ніяк не вдавалося тим чорним силам здійснити це жахливе зло.

 

Але його тривожила не стільки власна загроза його життю, скільки Надійки, яка, після одруження з ним, перейняла від нього чимало його властивостей. І те саме слід сказати про всіх землян, які Олег та Леся передали своїм знайомим однодумцям. Слід додати, що й ті другі люди, які сприйняли нові властивості, також передавали їх своїм знайомим та близьким. Створювалась своєрідна ланцюгова реакція множення людей з новими властивостями. І їх чисельність кожен день збільшувалась. Це вже було досить численне товариство однодумців з неймовірними, досі невідомими властивостями, що,напевно,з погляду пануючої влади становило для неї серйозну небезпеку. З іншого боку, нові люди перебували під серйозною загрозою власного життя з тієї простої причини, що вони не мали жетона, вони не мали власного захисту. Передати їм захист ні Олег, ні Леся не уміли і на знали, як це зробити, оскільки тільки вони володіли жетонами.

 

Якщо людина, яка перейняла здатність поверненців, перебувала разом, тоді ця людина була в безпеці. Проте відійди на відстань (так розумів Олег), в якій втрачається дія жетона, суб’єкт опиняється в зоні загрози свого життя.

 

Тому Олег дуже тривожився, коли самостійно, без його супроводу його дружина відходила на роботу. І тривога тривала щодня й щогодини, допоки вона не поверталася щасливо додому, в затишок скромної квартири, де аура любові панувала всеціло і стала могутнім космосом двох людей – Олега і Надійки. Тут, саме тут було безпечно, саме тут Олег відчував спокій, нервове напруження зникало, і душа настроювалась на найвищі ноти сердечності і ніжності, пристрасті і злагоди. Олег такий стан безпеки готовий був назвати своїм раєм… Він навіть може погодитися з тим, що тільки в умовах рідної домівки вони чуються в безпеці, насамперед він мав на увазі Надійку.

 

Одного дня, повернувшись з роботи, Надійка розповіла про свою пригоду, з якої вона, завдяки своїй спритності і моментальній реакції, уникла нещастя. Отож віддалившись від квартири, прямувала до трамвайної зупинки, але, глянувши випадково назад, побачила, що з-за ряду невисоких, молодих каштанів, якими була обсаджена вулиця з обох боків, мчить по тротуару мотоцикл, не їде, а шалено летить без звуку (мотоцикліст, розігнавшись раніше,очевидно, заглушив мотор), і спрямовує удар на неї – за нею не було жодного пішохода. Буквально перед наїздом не неї Надійка встигла умить одним могутнім стрибком опинитися за каштанами. Мотоцикл, як лютий звір, помчав вперед. І вже там знову заревів мотор з характерним ревом. Отже – посланий убивця. З яких причин їхати тротуаром, коли проїзна вулиця вільна? Ні Олег, ні Надійка не мали найменших сумнівів, що мотоцикл був призначений убити Надійку.

 

Цей випадок дуже схвилював Олега. Він побачив, що не дадуть їм спокою. Чекай від них найгіршого.

 

У зв’язку з цим Олег настійно подумав про Лесю. Це теж була одна із властивостей поверненців. Раніше вони домовилися, коли вона відчуватиме прагнення його зустріти, нехай, не відкладаючи на потім, прилітає до Старого Міста на зустріч. Так і сталося, цього ж дня вона з`явилася.

 

Леся побачила стурбоване обличчя Олега і зразу прочитала його думки, а він тимчасом почав говорити, ніби й забув, що вона заздалегідь узнає його думку.

– Ситуація загрозлива для багатьох людей, які перейняли наші властивості. Нам потрібно якось захистити людей від неоправданої загрози життю.

– Може, опублікувати відповідну заяву? – спитала Леся. Але на неї глянув Олег, і вона сказала різко: – Нехай знає суспільство, що чинять сильні світу цього…

– Можливо, різко критична заява не завадила б… – почав Олег вголос висловлювати свої думки. Справді, нехай би ширший загал узнав, що коїться. Але я не вірю, щоб наші заяви, скільки б ми їх не написали, припинять репресії над новими людьми, які готові почати зміни в нашому житті.

– Справді так, – включилася в розмову Надійка, – нехай би весь світ узнав правду. Але про кожен випадок переслідувань треба обов’язково писати, якщо є така можливість…

– І все ж, – мовив Олег, – як, яким чином захиститися? Люди… не мають жетона, котрий нас береже… Раптом, ніби пригадавши, спитав Лесю, чи ніхто з нових людей у них не загинув?

– Був один випадок, який поліція так і не розкрила до кінця. Один наш чоловік… Знайшли його з простреленою головою в цвинтарному чагарнику. Ми з почестями його поховали. Але теж задумалися, як себе берегти. В нас є вже кілька тисяч нових людей. І чим більше їх буде, подолати неможливо!

 

Відповіді на головне питання – як захиститись – вони не знайшли. Олег мовить жартома:

– Нічого іншого не залишається, як повідомити Нілею…

– Яким способом? – враз запитали Леся і Надійка, незважаючи на жарт.

 

Олег здвигнув плечима. Потім розгублено мовить:

– Фактично ми не маємо зв’язку. І даремно! ТАМ не подумали старійшини, що нам потрібна буде допомога. Зрештою, ми й самі ще не знали, з якими труднощами ми зустрінемось. Навіть той жетон нещасний, який нас, все таки, береже… Але, як бачите, всі дотеперішні дії виключно ЇМ належать. В голові моїй не вкладається, яким чином усе це відбувається…

 

Четверо сиділи навколо столу і укладали заяву, яку завтра мав Олег віднести в редакцію.

 

Оскільки вже запала ніч, господарі впросили Лесю ночувати у них. Леся радо погодилася.

 

3. Радісна новина

Навіть могло здатися, що тривога була передчасна. Бо спокій запанував. Надійка продовжувала самостійно йти на роботу своїм давнім маршрутом. Щоправда, уважно оглядалася навколо, назад теж. Чи не мчиться на неї мотоцикл. Нічого подібного немає!

 

Після наради Олег відніс на другий день заяву. Звісно, адресовану і новим людям, і владі з попередженням, якщо будуть спроби фізичного знищення нових людей, вони будуть змушені звернутися в міжнародні організації. І ганьба влади стане відома всьому світові. Якщо владі залежить на добрій думці про неї, то нехай припинить переслідування. Навіть була записана умова переговорів з представниками нових людей і влади.

 

Опублікована пропозиція стала широко відома. В обіг журналістів увійшов термін «нові люди». Отже, вони кинулися в різні місця, аби ближче познайомитися і, головне, отримати від цих людей вимоги, які вони висловлювали…

 

Олег, як і Леся та Надійка, були переконані, що з кожною годиною, з кожним днем противникам буде усе важче протистояти новим людям, бо їх стає все більше. Нарешті, переконані, що всіх перебити неможливо. Навіть ті наразі спорадичні втрати (краще, щоб їх не було!) не стримають процес росту свідомости людей і остаточного сконання старого ладу, скільки б він не тіпався і не робив відчайдушних спроб зберегти своє панування. А панування означало насамперед гроші, гроші і гроші! Маєтки, палацики, які розбудовували навколо міст і селищ, навіть примудрялися у міських затишних парках, на узбережжі рік, таким чином заволодівши доступним пляжами, перекриваючи їх тільки для себе; в заповідниках, відкраюючи землі під власне користування – сотні і тисяч гектарів і так далі і без кінця! І за кордоном скуповували дорогу нерухомість за мільйони доларів, вкрадених у власного народу, кинутого на дно злиднів…Як се довго має тривати?

 

Питання ставили нові люди, але відповідь бачили у власній діяльності – проти олігархів, безсоромних крадіїв народного майна і національних природних ресурсів… Саме вони, будучи при владі, організовували убивства… при покровительстві найвищих державних чинів… І досі їм усе сходило з рук, ніхто не притягнутий до кримінальної відповідальності…

 

*     *     *

Одного ранку перед відходом на роботу Надійка мовила Олегові:

– Дорогенький, я… я вагітна.

 

Олег обняв її і обціловував кохане обличчя, і з його очей покотилися радісні сльози… – Бачиш, який я розчулений… Я безмежно щасливий, моя радосте і втіхо! Бережи себе, я тебе благаю!

– Та все добре. Спокійно. Ніхто не женеться на мене ошалілим мотоциклом. Працюю. Приходжу додому і тут хазяйную, як повноправна господиня, щоб нам було затишно. Тепло. Приємно. Радісно.

– Ти моя чудова птахо, як нам ще багато треба сонячних днів, чистої, безхмарної блакиті і весняного леготу, що навіває на нас весняний білий цвіт…

– А ти справді поет! Коханий, як добре, що ми разом навіки. Се наша вічність на прекрасній планеті Земля…

– А ти, Надійко, філософ.

– Еге ж, – мовить вона, – се від тебе моя філософія, ти дав мені друге життя – невидимі крила, які переносять мене, куди забажаю… Хіба се не щастя?

– Моє кохання, наше щастя, наше! Ніхто, ніяка сила не має права на нього посягнути, але бережи себе, моя літаюча птахо!Не забуваймо, де ми живемо…

 

І з цими словами, поцілувавши дружину, Олег відійшов до праці, сповнений сонячною радістю. Він бажав собі і Надійці прекрасних сонячних днів.

 

Але коли ж глянув у свої душевні глибини, то побачив, як там ворушилась тривога за життя його коханої. Адже небезпека існує, вона не відійшла. Нарешті, думки повели в його ж бік: причиною цієї небезпеки, безперечно, є він, Олег, який після повернення розворушив осине гніздо. Саме він, відчувши своє покликання, не міг інакше, лише почати надзвичайно складний процес оновлення. Наразі йому вдалося чимало осягнути. Але це ще не кінець. Фактично лише початок. Ще все попереду, в майбутньому, але не на десятиліття, скоріше – від нинішнього або буквально завтрашнього дня. Він ніколи не заспокоїться і не припинить своєї діяльності проти чорного зла, що темною плахтою впало на його країну… Се той вогонь, що горить у ньому і не згасне.

 

Переживаючи тривогу не за себе, а за життя дружини, він постійно думав, як оберегти її від будь-якої випадковості. Гадав про постійну охорону. Хіба звернутись до поліції або Служби безпеки? Але ж де є гарантія, що саме звідтам, з цих інституцій походить небезпека? Хто йому повість, скільки можна їм довіряти і чи взагалі вони заслуговують довір’я?

 

Він уперто думав, як знайти єдиний і правильний вибір, який гарантує його дружині повну безпеку.

 

Після довгих вагань він, нарешті, вирішив звернутися в СБ. Ще з випадку на стадіоні він мав телефон знайомого з того часу службиста (не знав, в якому військовому чині). Олег передзвонив йому, і вони домовилися зустрітись поза межами установи, в одному барі з назвою «Під соколом».

 

Зустріч відбулася конфіденційна. Олег виклав свою пропозицію і розповів докладно про випадок з мотоциклом і про свої тривоги. Службист, як не дивно, підтримав його і сказав, що буквально завтра офіційно прибуде до нього на помешкання охоронець при зброї. Він покаже посвідчення, нехай Олег уважно продивиться його: внизу стоїть його, службиста, підпис і прізвище. Він його назвав, і Олег запам’ятав.

 

На другий день прийшов відносно молодий чоловік у цивільному, пред’явив своє посвідчення, Олег прочитав прізвище у підписі. Вони домовилися, як мають проходити дні охорони, а саме: дружина приходить з роботи після 18-ої приблизно хвилин двадцять і залишається дома до приходу чоловіка, який часто затримується у зв’язку з роботою та іншими – громадськими обов’язками.

 

На ніч в охоронцеві немає потреби, якщо чоловік уже буде дома. Охоронець погодився: тут, справді, була своя логіка. Виходило так, щоб не залишати дружину дома самотньою. Охоронець, мислячи логічно, запропонував охорону дружини, коли вона відходить на роботу і коли повертається, бо, на його думку, це час, дуже зручний для здійснення теракту, як він висловився. Олег зразу погодився на цю пропозицію. Отже, уже зранку з’являється охоронець і супроводжує її на роботу, а потім з роботи. До того охоронець уточнив кабінет у приміщенні зайнятості дружини. Він сказав, що на закінчення роботи він уже ждатиме на неї біля дверей кабінету. Олег висловив охоронцеві велику вдячність і сказав, що він мислить професійно. Охоронець назвав своє ім’я – Михайло.

 

На думку Олега, він зробив найнеобхідніше, але його гризло сумління, що не кожна особа з групи нових людей здатна собі забезпечити охорону. І цими діями Олег ніби відгородився від усіх інших нових людей, які перебували в зоні небезпеки. Він був вельми суворий до себе, бо тут направду була нерівність між його дружиною і всіма іншими новими людьми. Ця суперечність постійно не давала спокою Олегові, але щось змінити він ніяк не міг. Він, щоправда, мав одне-єдине оправдання: в найбільшій небезпеці є Надійка, бо вона дружина першого, хто почав боротьбу проти зла. Власне, тут і є оправдання дій Олега. На цьому він мав би заспокоїтись.

 

Почалося чергування охоронця, який дуже справно виконував свої обов’язки. Але Олег був неспокійний. Одного разу він сказав охоронцеві свою тривогу: убивця може прийти на роботу і в білий день, в присутності співробітників убити його дружину, причому й розстріляти свідків.

 

Охоронець вислухав його уважно і запропонував свою послугу і в час праці дружини. Олег радо погодився, і це його направду заспокоїло. Адже це була професійна охорона впродовж усього часу, допоки він не прибуде увечері додому, де вже в дії охорона жетона.

 

Дні текли розмірено, з точним графіком охорони. Звісно, ще одне турбувало Олега, який постійно думав про охорону дружини. А що,коли таке станеться, що й охоронець не дасть ради нападникам і загине? Тоді й загине дружина! Він поділився цими думками з охоронцем, який, подумавши, відповів, що з завтрашнього дня з ним буде його ж товариш.

 

Звісно, Олег перевірив посвідчення другого охоронця і заспокоївся. Йому здалося, що він усе зробив задля безпеки дружини.

 

4. Напад убивців

Ударив грім. Тривога Олега, на жаль, справдилася – він повернувся із райської планети в саме черево пекла. Інтуїтивно поспішав додому в якомусь незрозумілому йому настрої тривоги і розгублення, а по телефону з роботи не дзвонив, бо не хотів зайвий раз турбувати дружину. Коли він підійшов до під’їзду свого будинку, враз закаменів, ніби вріс у землю. Перед будинком стояла швидка допомога, кілька поліцейських машин, з десяток людей у цивільному. Він намагався пройти у під’їзд, але його зупинили і просили пред’явити документи. Він показав паспорт і тихо мовив, що він тут живе з дружиною. Його мовчки пропустили. Але з ним ішла постать у цивільному, ні на крок не відступаючи від нього. Коли Олег переступив поріг свого помешкання, до речі, двері були повністю відчинені, – зупинився, ніби громом поражений: він не впізнав свого помешкання. Тут усе було перевернуте шкереберть, в першій кімнаті лежали мертвими на підлозі два охоронці, біля них схилилися слідчі з детальним оглядом убитих.

 

Коли з величезною тривогою Олег вступив хиткими кроками на поріг другої кімнати (двері теж були відчинені навстіж), його погляд обійняв усе приміщення: стіни, шафа з одягом, двоспальне ліжко,– все прострелене несамовитими кулями з бандитської зброї убивць. Але не знайшов Надійки. Нарешті глянув у відчинене вікно, із залишками потрощеного кулями скла.

 

Отже, Надійка втекла. Очевидно, почувши перші постріли, вона вистрибнула з вікна і, напевно, знялася в польоті вгору, щоб якнайшвидше віддалитися від будинку… Напевно, вона літає високо, спостерігаючи за будинком…

 

Йому відлягло на серці, але тривога його не покидала. Надійка втекла! Врятована! Ворог прагнув його упокорити, вбивши його дружину, і завдати йому смертельного удару, щоб він усе життя карався в тузі і розпачі за важкою втратою…

 

Він повернувся в першу кімнату і висловив співчуття службисту з приводу смерти охоронців.

– Ми не врахували небезпеки! Сюди слід було направити загін охоронців! Хто міг передбачити такий потужний напад?

 

Олег змовчав, але, подумавши, що службист не до кінця зрозумів ситуацію. Тому й мовив:

– Передбачити важко. Богу дякувати, дружина встигла втекти. Наразі вона уникла розправи. Але… як ви гадаєте? Напад насамперед через мене. Очевидно, той чи ті, хто замовив убивство, цілилися в мене. Адже саме я є причина тривог тих, хто не хоче змін, хто хоче по-старому обкрадати народ, обманювати і наживатися на злодійстві, бо інакше не скажеш, як мільйони і мільярди наших грошей осідають в офшорних зонах. Навіщо їм зміни?

– Здається, ви маєте рацію. Ви – головний зачинщик всього, що досі відбулося. Отже, саме ви є під прицілом…

– Звісно, саме так! Але… що далі?

– Неважко передбачити, що удар буде спрямований на вас. Отже, ваша дружина знаходиться під постійною загрозою. Хіба ви зможете її захистити?

 

Олег, дивлячись на службиста, не зразу відповів. Свій захист він знає,звідкіль він, але він не може про нього говорити службисту! Мовчати ж довго він не може, бо, дуже ймовірно, службист втратить до нього довір’я. Тому він мусить говорити.

– Коли дружина зі мною, вона в безпеці. Гадаю, ви це розумієте і вам теж відомі неймовірні речі, які відбувалися раніше. – Службист кивнув ствердно голово, а Олег продовжив. – Усім неймовірним випадкам я не маю пояснення. Все це із сфери фантастики.

– Справді, ви слушно говорите, – вставив службист, ніби підтримуючи його, щоб ще щось важливе мовив. Олег запитав:

– Як ви гадаєте, я зможу  завжди себе захистити і оберегти дружину від несподіваного нападу? Гадаю, що ні, бо не знаю, хто мене захищає і як довго триватиме цей захист. Отже, потрібна ваша допомога.

– Здається, слушність ваша в тім, що абсолютно невідоме завтра..

– Так, але мій захист, очевидно, слід почати з викриття тих чи того, хто послав убивць. Тільки їх виявлення і нейтралізація внесе в моє життя спокій.

– Ви логічно мислите, слушно, викриття потребує певного часу. – Службист зробив пузу, потім мовив:

– Я,. повірте, не певен, що ті сили, які не хочуть змін,будуть викриті…

– Я вас розумію, бо де гарантія, що їх немає в усіх ешелонах влади? В судовій і правоохоронній системах? В адміністраціях, почавши від президентської і кінчаючи обласними та районними, а також сільськими чи міськими радами? Та й, зрештою, у вашій структурі? А в парламенті?

 

Службист дивився Олегові у вічі, і Олег відчув його тривогу. Той сказав:

– Не виключено. Уявіть, що почнеться, якщо тільки ті (до них я теж належу), хто усвідомлює необхідність змін, почнуть бій з своїми противниками чи, кажучи м’якше, своїми опонентами? Це буде справжнє пекло!

– Я вже пережив пекло, замалим не втративши дружини. І пекло для мене продовжиться, якщо ворог не припинить наносити удари. Який вихід, на вашу думку?

– Вибори?

– Де гарантія, що переможуть наші однодумці?

– Нема гарантії! Це кажу, бо знаю, на чому тримається влада.

– Отже, слово – за новим людьми, які знають, як зробити зміни. Але все залежить від їх виживання. Влада спрямовує проти них смертельний удар.

– Ви слушно покладаєте надії на нових людей. Але, сказавши правду, змушений вас «охолодити» – не забувайте, якою силою володіє влада. Оскільки я причетний до влади (звичайно, є своя специфіка), то, мабуть, ви зрозумієте мій скепсис щодо можливостей нових людей. Адже вони фізично безсилі супроти влади. Так, вони сильні духом. Гадаю, що вони здійснять духовну перемогу. Це не буде так просто, як ми могли б собі уявити. Але це станеться.

– Цікава думка. Коли ж мислити логічно, то духовна перемога неможлива без усунення людей, які тримаються за старе.

 

Службист з одвертою цікавістю, що світилася в його очах, дивився на Олега, стежив за його думкою, нарешті,змушений мовити:

– Тобто ви говорите про усунення нинішньої влади, про припинення її повноважень?

– Очевидно, так. Духовна перемога – повторююсь – неможлива без фізичної, матеріальної. Адже творити нові «правила гри», відмінні від теперішніх, здатний лише новий парламент, з іншими людьми, скажемо – новими людьми…

– Як це може відбутися? Без бійні? Без крові? Сьогоднішня світова цивілізація здобуває собі «правила гри» за допомогою зброї.

– Ви слушно кажете. Без бійні не буде змін. Ось де лихо! Ось де загроза взагалі і нашій цивілізації. Загал, може, до кінця не замислюється, яку загрозу їй несе небезпека постійних воєн. Може, варто з цим покінчити раз і назавжди?

– Не знаю. Але те, що ви говорите, викликає серйозні роздуми…

 

На цьому вони розпрощалися. Олег, все таки, нагадав про охорону, але сим разом сильну і активну, здатну оперативно діяти в не передбачених ситуаціях. Службист попросив через день телефонувати.

 

Біля будинку заспокоїлось: швидкі допомоги і поліцейські машини від’їхали. Жителі будинку сиділи за глухо зачиненим дверима.

 

Почало смеркати і на східках будинку з’явилася Надійка. Швидко піднялася на поверх і увійшла в помешкання – двері були відчинені. Обоє навстріч – Олег і Надійка кинулися в обійми.                          

 

*     *     *

Пів ночі приводили помешкання до ладу. Дірки від куль постійно нагадували побоїще. Надійка вирішила стіни обклеїти шпалерами і викинути з пам’яті жахливий день.

 

Через день Олег телефонує службистові на його службовий номер телефону. Звідтам відповідає незнайомий голос, що працівник у відрядженні і повернеться через день. Ще один день Олег не явився на роботу, попросивши заввідділом дати йому пару днів вільних у зв’язку з сімейними обставинами. Олег нікому на роботі не говорив про подію. Преса теж мовчала. Але це вже насторожило Олега: видно, влада дала вказівку не давати інформації про подію. Отже, й не буде, очевидно, кримінального розслідування, яке мав би почати генеральний прокурор міста. Адже вбито двох охоронців! І прокуратура мовчить? Чи може Олег не має відомостей?  Він нетерпеливо чекав повернення  службиста.

 

Коли б навіть Олег вирішив почати слідство, то зараз він не міг це зробити – адже ні на крок не відходить від Надійки. Супроводжував її на роботу, час праці сидів біля дверей її кабінету і пильно стежив за людьми,які тут вешталися. Ловив себе на думці, що, не дай, Боже, він пропустить убивцю. Напруга тривала весь робочий час, поки вони не опинялися дома. В дорогу туди і назад замовляв таксі,щоправда, йому не вдалося домовитись, щоб весь час був один і той же таксист. Бо його гризла думка, що убивця, не виключено, може перебратися за таксиста…

 

І ось в день повернення службиста стався дивний інцидент на роботі Надійки. Олег, як звичайно, вмістився на крісло біля дверей кабінету, але весь – напружена увага. Ще в першій половині робочого дня, він помітив у коридорі якогось типа, що твердим (він подумав: «військовим») кроком прямує прямо в кабінет Надійки. Олег зривається з крісла, перегороджує йому дорогу і каже, щоб він показав документ. Той нишпорить у внутрішній кишені, витягає наган, наміряючись поцілити в голову. В цей момент Олег швидким ударом вибиває наган, який падає на підлогу. Але з убивцею щось дивне діється: рука, яка тримала наган, так і залишається нерухомою, збитою униз, а вся постать невідомого стоїть без руху біля дверей кабінету.

 

На крик почали виглядати голови з кабінетів. Глянула Надійка і вся пополотніла. Олег лише кинув: «Все добре. Не хвилюйся».

 

З’явився завідуючий. Олег просить викликати поліцію. Сам намагається телефонувати службистові. Почувши його голос, Олег зрадів і повідомив про інцидент. Той відповів, що зараз прибуде.

 

Поліція звертається до мовчазної і закаменілої особи з рядом запитань, але той лише усміхається і мовчить. Нарешті поліцейські хочуть завести його до машини у дворі, але той навіть кроку не може ступити, стоїть, як соляний біблійний стовп.

 

З’являється службист. Олег каже йому: «Повторилася ситуація, яку ви знаєте. Але я нічого не розумію!» І це була правда.

 

Кілька годин воловодяться охоронці, як посунути з місця ймовірного убивцю. Пробували його роззути, витягнути ноги з черевик, але й це не вдалося зробити.

 

«Доведеться різати паркет, інакше ми його не заберемо», – говорить рятівник з бензопилою. Пробивши паркет, він почав його різати навколо закаменілого. Вирізавши велике коло, кілька поліцейських під команду «Взяли!»підняли закаменілого, як важкий дерев’яний брус, і понесли сходами вниз. З двора швидка допомога відвезла його в психлікарню. Охорона не відставала. Адже йому інкримінують намір убивства.

 

Через день Олег, стурбований відсутністю збройної охорони, знову телефонує службистові. Той, заминаючись, говорить,що треба зустрітись. Олег не заперечує. Службист настоює – ще сьогодні, увечері. Олег запрошує його до себе. Той дає згоду. І господарі тривожно його очікують.

 

Олег запрошує службиста в першу кімнату – гостинну, а Надійці пропонує залишитись у спальні, гадаючи, що службист, ймовірно, бажатиме конфіденційної розмови. 

 

Коли всілися у фотелики біля невеличкого столика, що стояв біля дивана під стіною, Олег уважно глянув на службиста і «прочитав» його думки: відоме прізвище потенційного вбивці і його установа, де він працює. З неабияким зацікавленням він глядів на гостя і вичікував, наскільки він буде щирий і одвертий.

 

Службист вагався, чи говорити всю правду. Але вагання він переміг і справді подав Олегові інформацію, що збіглася з «прочитаною». Виявляється, що це особа в чині молодшого лейтенанта служби безпеки районного відділення. Олег преспокійно мовив:

– Про таку можливість ми говорили, коли ви висловили сумнів щодо викриття противників суспільних змін.

 

Службист уважно дивився у вічі Олегові, який «прочитав» його думки. Виявляється, гість володів незвичайною інформацією і вагався її розкрити Олегові, бо не був певний, як він зреагує і як надалі складуться їхні стосунки. Олег вичікував. Мовчав і дивися на службиста. Той витяг носову хусточку і втер спітнілого лоба.

– Вибачте, – мовить він, явно хвилюючись, – йдеться про майбутнє. І я буду одвертий. Але прошу вас усе, що узнаєте, залишається між нами, стороннім людям не слід цього знати. Отже, все послідовно розкажу.

 

Після повернення з відрядження (всього один день моєї відсутности!) сталися в нашій установі величезні зміни – новий начальник у чині генерала, але не корінного жителя нашої держави, а сусідньої.

 

Цього ж таки дня мого повернення мені наказано зайти до нового начальника. Мова там велася дуже конкретна. Виявляється, начальник привіз розроблений до найменших деталей план заходів, спрямованих на ліквідацію будь-якого спротиву офіційній владі. Зокрема це стосується й нових людей, які наділені незрозумілою здатністю пересуватися в просторі. Генерал вважає, що це явище, котре годі зрозуміти навіть нашим найбільшим вченим, сформованим на базі матеріалістичної філософії, є дуже серйозною загрозою всього політичного устрою держави, її економіки і культури. Тобто не йдеться про наукове вивчення незрозумілого чи навіть загадкового явища, а про війну, при тому безпощадну. Генерал підкреслив, що будь-які засоби, зокрема також і збройні, мають застосовуватись, аби отримати перемогу. Значить, незабаром почнеться генеральна бійня, кривава і жорстока.

 

Ви розумієте, що чекає тих людей. Отже, й захистити вашу дружину я не зумію. Навіть не може бути мови про збройну охорону.

 

Нарешті зобов’язаний вам сказати, що я залишаюсь незмінним вашим однодумцем. Я вважаю, влада робить фатальну помилку, внаслідок чого вона впаде… За новими людьми майбутнє. Вважаю, що слід виробити тактику дій, подиктовану цією конкретною ситуацією.

 

На мій погляд, нові люди мусять почати не оборону, а нестримний наступ, бо тільки в наступі осягають позитивні результати…

 

Олег дуже уважно слухав інформацію, а щире признання в однодумстві його глибоко схвилювало. Він каже:

– Щиро дякую за інформацію, вона дуже важлива для всіх нас, а ваше признання в однодумстві зі мною мене дуже схвилювало. Маю союзника, мислячу людину і щирого друга. Вельми дякую! – І він потиснув його руку в знак солідарности.

– Дякую за довір’я. Я постійно інформуватиму вас про рішення структури, в якій я наразі працюю. Не знаю, як довго мені вдасться втриматись на цій роботі. Є небезпека мене усунути будь-коли, якщо тільки вони матимуть підозри або свідчення про прямі контакти з вами. Усунути – значить убити. З нинішнього дня ви мені не телефонуєте на роботу. Систематично, з іншого телефону, я вам передаватиму час і місце зустрічі. Ваш телефон ТАМ зареєстрований і знаходиться під цілодобовим прослуховуванням. Викиньте його. Я вам даю інший, поза спецконтролем, користайтесь ним лише в розмові зі мною Це безпечно. – Він витяг із внутрішньої кишені телефон і вручив Олегові. – Це ще не кінець.

 

Треба зараз оглянути ваше помешкання на предмет «жучків». Особливо важливо з метою перекриття витоку інформації. Якщо дозволите, я зараз можу це зробити. Трохи займе часу. Вибачаюсь перед вашою дружиною. Вона може вже сюди зайти.

 

Олег піднявся з крісла і відчинив двері в спальню:

– Надійко, перепрошую, зайди. Не знаю, ви, здається, незнайомі.

– Надія, – і простягла руку, – гість поцілував її руку і сказав: – Мене звуть Борисом.

– Я рада знайомству. Пане Борисе, може, я вас і всіх нас угощу чаєм?

– Не відмовлюсь. Дякую, але спочатку я закінчу тут огляд на предмет «жучків».

 

Дуже уважно він оглядав першу кімнату, але не знайшов нічого підозрілого. Зате в спальні витягнув з-під двоспального ліжка невеличкий предмет типу комп’ютерної флешки; другу, більшу, знайшов за шафою з одягом; третю, ще іншого зразка, знайшов у люстрі з трьох лямпочок.

 

Він зітхнув спокійніше, пригадавши: як він перед розмовою не додумався оглянути першу кімнату. Це ситуація на грані провалу і його ж загибелі!!! Постоявши, вдихнув глибоко повітря і попрямував у першу кімнату, де господиня вже приготувала чай і до чаю.

– Пане Борисе, – мовить Олег, – з нагоди нашої дуже гарної зустрічі  і всього доброго, що є з нами, я запропонував би по чарці доброго вина. Хай нам усім щастить у нашій справі! Стоячи, торкнулись з дзенькотом чарками і випили, по-справжньому раді зустрічі.

 

Далі невимушена бесіда, яка й мимоволі ввійшла у русло нинішнього дня і майбутнього нових людей.

 

Перед відходом гість каже:

– Ні, я не забув. Але це зараз треба зробити. – Він витягує з кишені дві мікрокамери і сміється:

– Як бачите, запасся всім, що треба! Одну і другу камери треба закріпити так, щоб непрошений гість у час відсутности господарів не побачив її, а ця штука його зафіксувала! Потім, зайшовши в помешкання, тиснете цю кнопку, і мікроекран вам показує, якщо заходив, непрошеного гостя і час його «візиту» та й що він робив, може, «жучки» ставив або… або підсипав наркотики…. Справді, добра штучка! Пане Олеже, закріпимо одну тут, а другу в спальні.

 

*     *     *

Після відходу Бориса Олег лаконічно виклав Надійці ситуацію з охороною:

– Отже, твоя безпека від нинішнього дня залежить виключно від мене, якщо не станеться якесь диво, яке, крім мене, тебе берегтиме.

– Олеже, ти часом не драматизуєш ситуацію? Двічі я, все ж таки, уникла нападу. Можливо, сама якось захищусь? На пару днів тебе відпустив завідуючий, але постійно ти не можеш бути біля мене?

– Так. Але я не можу тебе залишити без надійного захисту. Остання спроба нападу в лікарні виразно вказує, що тебе не залишать у спокої, власне, через мене. Для них я недосяжний, як і Леся, але всі наступники наші беззахисні… Я не знаю, як їм допомогти. Постійно згадую своє перебування ТАМ, і ніхто, як мені здається, не передбачив нашої ситуації. Тим більше, наші противники знають, що нові люди, крім мене і Лесі, не мають захисту, адже серед них є вже убиті, вбивства триватимуть до того часу, поки не знайдемо захисту. Навіть закордонне втручання з приводу прав і охорони громадян, опонентів влади, абсолютно нічого не дадуть. Влада чхала на все і всіх, хто втручається в ситуацію. Тобто влада робить фатальну помилку, оскільки захист прав і свобод громадян є в міжнародних законах.

– Коли ти все це говориш, мені, справді, робиться незатишно.

– Повір, я не хочу тебе лякати. Але є небезпека саме через мене, бо я ворог влади № 1.

 

Наступила мовчанка. Олег настійно думав про Лесю, щоб вона прийшла сюди нині, ще до повного смерку. Нарешті каже:

– Нам зараз треба поміркувати, що слід робити. Запрошую Лесю.

 

Незабаром вступила в помешкання Леся. Після привітання Олег сказав:

– Нам негайно слід подумати про наші кроки в найближчі дні. Завтра субота. Може, в неділю проведемо велике віче? За суботу повідомити широкі кола громад. Навіть достатньо через наших послідовників.

– Чи не малувато часу, – спитала Леся?

– Завтра звернутися до людей, гадаю, що прийдуть. А зараз укладемо звернення до наших громадян, і його зачитаємо на вічі.

– А як з офіційним дозволом про віче. Завтра міська адміністрація не працює, – заявила Надія.

– Зараз подзвоню тому ж організатору, коли ми підключилися до організованого віча. Пригадуєте?

– Забути не можна! Дурний постріл… – Сказала Леся. – Залишиться в пам’яті назавжди.

 

Після телефонної розмови Олег радісно вигукнув:

– Є! Вже замовили з дозволом віче. Я сказав, що ми підключаємось. Він відповів, що будуть дуже раді. Пишемо звернення. Що потрібно? По-перше, треба стисло наголосити, що опір владі наростає, що прибувають кожен день нові люди.

 

По-друге. Владу слід застерегти й попередити, що збройний удар повернеться проти влади. Що переслідування нових людей засвідчує слабкість влади.

 

По-третє, влада має уступити новим людям, які прагнуть жити в свободі, мати захист прав і свобод людини. Почуватися вільними – це закон Божий і людський.

 

По-четверте, ми хочемо вільної держави, громадяни якої живуть у повному духовному і матеріальному достатку. Отже, геть злодіїв, корупціонерів, офшорників, хабарників, зрадників інтересів нації!

 

Пункт за пунктом писали звернення.

 

Леся вагалася, чи увечері повертатися додому. Надя радила заночувати, а вранці повернутися і організувати людей на віче.

– Від нас прибуде кілька тисяч людей! – Гордо заявила Леся.

– Для їхньої безпеки нехай не летять, а їдуть транспортом, – стурбовано каже Олег.

– Я прибуду швидше. Може, ще щось доведеться робити. Наш світ повен несподіванок.

 

Допізна сиділи за столом, сперечалися, виправляли текст, редагували. Коли завершили, пішли на відпочинок.

 

5.  Суботня пригода

Вранці Леся повернулася додому. Олег передав електронною поштою звернення в редакцію газети, користаючи з повної прихильности до нього редактора, який вже після першої публікації заявив: «Завжди подавайте мені ваші статі, затримки в публікації не буде!»

 

Олег ще тоді сказав:

– Не буде, якщо влада не побачить у цих матеріалах власної загрози.

 

«Тепер, – подумав Олег, – ситуація ускладнилась. Невідомо, чи редактор насмілиться опублікувати звернення».

 

Через декілька хвилин Олег отримав відповідь: «Дякую за матеріал! Спробую надрукувати. Закликаєте до наступу на злодіїв. Пора! Моя газета незалежна, хай казяться, я таки надрукую, даю в недільне число».

 

«Дякую! – Відповів Олег. – Нам треба принципових людей. Приходьте на віче».

 

Здавалось, вранішні події закінчились. Олег та Надійка вирішили сьогодні залишитись дома. Надійка говорить,що має домашню роботу. Олег засів за свої папери.

 

Незабаром тишу порушив зовнішній дзвінок. За дверима прозвучало «Пошта». Олег відчинив двері, і поштар, вручаючи бандероль, просить поставити підпис. Розписавшись, Олег пильно оглядає бандероль. Якийсь незнайомець з прізвищем Уманець з ініціалами Р.Т. із міста Південь з обласної лікарні адресує Надії невелику бандероль. Олег вигукнув «Надійко! Для тебе бандероль». Вона виглянула з кухні:

– Яка бандероль?

– Не знаю, якийсь Уманець із обласної лікарні Півдня.

– Я не знаю ніякого Уманця!

– Тому – обережно! Викликаю поліцію негайно! Але бандероль виношу на балкон.

 

За хвилин п'ятнадцять приїхала поліція. Олег, супроводжуючи поліцаїв, на ходу виклав проблему, вивівши їх на балкон, додавши:

– Бандероль негайно винесіть надвір.

 

Поліцаї буквально вибігли з помешкання. Але вони  встигли лише добігти на сходи перед будинком, коли бандероль вибухнула в руках поліцая з такою потужною силою, що його розчетвертувала. Другий поліцай, що стояв поруч, пожбурений вибухом, повалився на сходи.

 

Від вибуху в квартирах нижніх поверхів потріскали шиби і посипались на землю. Налякані мешканці вибігали в коридор, не розуміючи, що сталося.

 

Почувши вибух, Олег телефонує поліції. Незабаром з’являються кілька патрульних авто. З нестихаючою сиреною під’їхала швидка допомога.

 

Лікар констатує смерть поліцаїв.

 

Нарешті з’являються слідчі СБ. «Маємо з вами безконечні історії!» – такою фразою привітали вони Олега. Він хвилю мовчав, намагаючись прочитати їхні думки. Один слідчий роздумує, чи насправді «єтот» отримав бандероль, може, сам її змайстрував і викликав поліцію, вклавши вибухівку… Другий слідчий намагався вияснити, хто прислав бандероль, тому й спитав Олега:

– Кому адресована бандероль і хто вислав?

– На бандеролі було написано «Уманець» із обласної лікарні Півдня, адресована моїй дружині, але вона заявила, що такого адресата не знає. Саме це мене насторожило. Тому бандероль я поклав на балкон, бо не був певен, чи нема там вибухівки, призначеної для моєї дружини, і негайно викликав поліцію.

 

Тимчасом другий слідчий телефонує своїм службистам перевірити поштове відділення. Незабаром йому відповідають, що все підтверджено, є розписка адресата.

 

Олег вловлює відповіді службиста по телефону і через хвилю мовчанки (перший слідчий мовчки уважно дивився на нього) продовжив говорити:

– Як бачите, в мене немає таємного зв`язку з цим вибухом, тим більше, було б явною дурницею вважати мене причетним до вибуху… Такий безглуздий висновок теж можливий… – Останню фразу він вимовив з явною іронією, адресованою тому слідчому,  що гадав про причетність Олега до вибухівки.

 

Здавалося, слідство завершене, але слідчі не відходили, явно тягнули час допиту. Олег намагався прочитати їхні думки: обидва прагнули затримати Олега під приводом вибуху, мовляв, небезпечного для нього та «Надєжди», тому запропонували б їм охорону, відвівши в будинок СБ. Олег миттю зрозумів, що маневр розрахований з передбаченою його участю у завтрашньому вічі. Отже, віче без «застрельщіка», як вони назвали його подумки, гарантуватиме спокій, без несподіваних інцидентів.

 

Але вони, на свою голову, зараз творять інцидент, бо ні Надія, ні він не підуть з ними. Ці думки Олега мають реалізуватися, в цьому він переконаний, і перед слідчими він грав спокійну і впевнену людину.

 

Коли слідчий запропонував «охорону», якби він з дружиною пішли разом у будинок СБ, Олег сказав з притиском:

– Залиште нас у спокої! Ніщо нам не загрожує.

 

Вся розмова, готова кожну хвилю перейти на суперечку, відбувалася перед будинком. За цей час вже відвезли мертвих поліцаїв, від’їхали патрульні авто, залишився лише один шляховик слідчих.

 

На якусь мить слідчі розгубилися, переконавшись, що без фізичного примусу ні він, ні його дружина не сядуть в авто.

 

Нарешті, Олег пропонує їм сісти в шляховик і «котитися далі», на що вони обурено заявили:

– Ні, викличте дружину і сідайте в машину. Раптом Олег каже, до кінця не усвідомлюючи свого рішення:

– Добре. – Він зайшов у помешкання, і за кілька хвилин вони з’явилися перед слідчими, які врай здивувалися з послуху цих людей.

 

Олег і Надійка всілися на задні сидіння, на передні – слідчі, і той за кермом спробував завести мотор, але це йому не вдавалося. Нарешті, він вирішив вийти і глянути під капот – і з цього моменту все перетворилося в неймовірний випадок: він не міг, відкривши дверцята, вилізти з машини. Нарешті каже своєму напарнику:

– Спробуй вийти і глянути під капот.

– Харашо, – відповідає бадьорим голосом. Пробує відкрити дверцята. Далі сердито каже:

– Зачєм дєржіш двєрь?

– Я нєдєржу! Што за чєртовщіна?

– Шановні слідчі, видно, ми не поїдемо, тому виходимо, а ви щасливо тут оставайтесь!

– Да катітєсь к чєртовой матєрі! – В один голос закричали слідчі. Умить зникла, як полуда, дотеперішня чемність і делікатність. Олег і Надійка вийшли з машини і спокійно попрямували в під’їзд будинку. Олег оглянувся – шляховик не рухався¸ слідчі сиділи, ніби ув’язнені.

 

Через якісь хвилини знову приїхали з сиренами патрульні авто, а опісля великий тягач, якого застосовують до трамваїв, що виходять з ладу на своїх маршрутах.

 

Патрульні пробували витягти слідчого за кермом, але їм не вдалося це зробити. Якась незнайома сила затримувала його за рулем і не відпускала. Другого слідчого навіть не пробували витягти з шляховика.

 

Коли тягач спробував потягти авто, величезні його колеса вгризалися в гравій перед будинком і ні на сантиметр не проїхали. Повно кіптяви від спаленого бензину піднімалося над машинами і накривало синявою плахтою простір біля будинку.

 

На цю ворохобню почали збиратися люди, підходили до шляховика й іронічно поглядали на слідчих.

– Чаво уставілісь? Нє відєлі чєртовщіни?

– Еге ж, всіляке бачили, але тако-о-ого… 

 

Вже смеркало, коли приповз велетенський тягач на гусеницях і таки нарешті витягнув шляховика з-під будинку. Далі виникло питання, куди тягти? Адже слід звільнити слідчих. Вирішили притягнути шляховика до лікарні. А там буде видно, що далі діяти.

 

Возилися майже всю ніч. Один дотепник нарешті запропонував відгвинтити сидіння і винести їх крізь відкриті двері шляховика разом із слідчими. Диво – і це вдалося зробити! Але як звільнити слідчих від сидіння, жоден дотепник не міг придумати. Їх так і занесли в лікарню.

 

Що далі відбувалося, покрито лікарською таємницею. Розказують злі язики, що від цього випадку і назавжди слідчі відмовилися вести будь-яку справу, якщо вона стосується тих нових людей, що іноді навіть злітають у повітряний простір, як птахи… 

 

6. Неймовірні пригоди під час міського віча

Вранці дзвінок до помешкання Олега – і на порозі усміхнена Леся. Привітавшись, вона заявила не без гордости, що з міста та околиці приїде на віче кілька тисяч. Вони заявили, що злетять над стадіоном у знак того, що вони – нові люди. «Звичайно, я від них не відстану, я буду їх охороною».

– Я теж з Надійкою злетимо над стадіоном, але після прочитання нашого звернення. Сьогодні воно має бути опубліковане в незалежній газеті, принаймні так обіцяв редактор газети. Важливий у зверненні пункт попередження влади не застосовувати проти нас вогнепальної зброї, бо це печально закінчується для тих, хто стріляє. Один випадок ми добре пам’ятаємо.

– Ніколи не хотіла б згадувати, але таке не забувається.

 

Надійка спитала Лесю, чи вона встигла дома поснідати. «Тоді на десяту йдемо до церкви, потім дещо перекусимо і ще встигаємо на стадіон».

 

Так і зробили. Після відправи священик оголосив, що відбудеться віче:«Активність християн у громадському житті не перечить Закону божому, адже всі ми прагнемо кращого життя».

 

Швидко перекусили втрьох і відправились на стадіон. Але сісти в трамвай було неможливо – битком набитий! Насилу виловили таксі. Водій виявився говірливим. «Багато людей спішить на стадіон. Видно, буде цікаво». – «Може, аби тільки обійшлося без інцидентів». – Встряває в розмову Олег. – «Еге ж, пам’ятаю, минулого разу. Двоє дивно злетіли. Потім постріл» – «Справді, було таке. Може, цим разом обійдеться без пригод». – «Бо влада не має клепки. Замість того, щоб послухати мудрих людей, то вона їх переслідує! Урветься терпець – що тоді буде?» – «Справді, важко передбачити!»

 

За розмовою доїхали до стадіону.

– Тримаємось разом, – ніби командує Олег, усміхаючись. – Я не жартую, справді нам треба бути разом, бо безпечніше.

 

Втрьох направились до трибуни. Олег помітив нишпорок, службистів у цивільному, але з військовою виправкою, що кидалася у вічі.

 

Біля східок на трибуну перегородили вхід двоє в цивільному. Олег пояснює, що він співорганізатор віча. Вимагають показати паспорт. Олег показує. Нарешті усіх трьох пропускають.

 

Коли піднялися на трибуну і Олег глянув на стадіон, повністю заповнений людьми, зрозумів, що починається дуже відповідальний етап оновлення суспільства. Його радувала багатотисячна участь громадян Міста і прибулих з інших місцевостей.

 

Леся говорить:

– Наші люди прибули сюди. Вони заявили, що покажуть свою силу, злетівши над стадіоном. Тоді я теж полечу.

– Ми всі злетимо після оголошення звернення.

 

Могутніми мідними ударами гонга через репродуктори шум стадіону поступово затихав, і ведучий оголосив початок віча. Кілька священиків виступили вперед і почали молитву за успішне проведення віча з Божого благословення і людської волі.

 

Далі ведучий представляє організаторів віча,серед них і Олег, які низько вклоняються громаді. Першому надає слово для прочитання Звернення Олегові. Перед оголошенням тексту він відзначив, що також має бути опубліковане Звернення в нинішньому недільному номері Незалежної газети. Коли він це сказав, багато рук на стадіоні піднялося з газетою.

– Звернення, – промовляє Олег, – висуває ряд вимог і попереджень до влади, які я тут зачитаю.

 

Прочитані пункт за пунктом застереження і вимоги супроводжувалися оплесками, як схвалення. Це надало Олегові сміливости, і його голос набув твердости і категоричности. Закінчення його виступу супроводжували бурхливі овації і вигуки схвалення.

– Сердечно дякую за підтримку і схвалення. Наша боротьба за зміни в суспільстві починає розгортатися в масштабні заходи проти корупції, злодійства, соціальної несправедливості, повернення прав і свобод людині і нації, яка століттями перебувала уярмленою під окупантами. Але нині найвища пора звільнитися від антинародної влади, яка спекулює на наших прагненнях справжньої свободи і незалежності, служачи двом богам – власній кишені і чужим, не нашим інтересам.

 

В знак протесту і здійснення вказаних у зверненні вимог, а також у знак застереження вжити проти нас вогнепальну зброю, закликаю присутніх на стадіоні нових людей для демонстрації сили злетіти над стадіоном.

 

Коли Олег промовляв ці слова, весь стадіон затих, ніби спинивши віддих.

 

Ставши на краю платформи, Олег підняв руки вгору і злетів, за ним Надійка та Леся. І за якусь мить із стадіону знялося вгору кілька тисяч людей.

 

Стадіон вибухнув могутніми оваціями.

 

З репродукторів прозвучала команда:

– Всім озброєним – поліція, працівники СБ, армійці, не стріляти! Не стріляти!! Не стріляти!!! Не повторіть попередньої помилки! Не стріляти!

 

Фоторепортери знімали літаючих людей, камери, націлені в небо, безперервно фіксували польоти людей.

 

Через півгодини, люди почали повертатися на стадіон, плавно опускаючись на те місце, звідкіля злетіли. І тут почалася робота тайників, які направлялися до людей, вимагаючи «слєдовать» за ними. Опиратися, вважали, нема сенсу (за малими хіба винятками), бо не відчували будь-якої провини супроти влади.

 

Але далі починалися неймовірні історії. Нові люди в супроводі службистів не виходили поза межі стадіону, бо в якийсь момент службисти перетворювалися в нерухомі соляні стовпи. Ніби й живі, бо говорять, навіть жестикулюють, алене рухаються. З веселими обличчями відходили від них затримані, зрозумівши, що вони зараз перебувають під невідомою, тому й фантастичною охороною. Вони не прагнули залишити стадіон, може, й слушно вважаючи, що в цьому місці вони під охороною від непередбачених несподіванок. Власне, так і було. Олег теж не мав пояснення цієї дивної ситуації. Невже всього два жетони бережуть тисячі людей від арешту і протизаконня влади? Не виключено, міркував Олег, що багатолюдні зібрання, як правило, привертають увагу непізнаних літаючих об’єктів. Може, сим разом теж спостерігають за всім, що тут відбувається, і посилають свою охорону... Все це здогади, в які могла б внести ясність лише одна людина – жінка з майбутнього, яку Олег, природно, не міг забути.

 

Віче ще продовжувалося. Керуючий зауважив, що є спроби затримати нових людей. Але ці спроби безуспішні, оскільки ті служби, що затримують нових людей, моментально втрачають можливість пересуватися.

 

Повідомлення стадіон зустрів бурхливими оваціями.

 

На завершення обрано Раду Суспільних Змін (скорчено РАСУЗ) на чолі з Олегом, який в робочому порядку назначить заступників і секретаріат.

 

Стадіон поступово звільнився від учасників, але ще довго воловодилися служби, аби забрати нерухомих виконавців затримання нових людей.

 

На щастя, обійшлося без стрілянини. Поганий досвід влада врахувала.

 

*     *     *

Зразу ж на другий день вранці Олег запросив телефоном обраних до Ради. Зібралися в помешканні п’ять осіб: керуючий вічами від громадських організацій Міста Володимир Павленко, Леся (вона залишилась на ніч), запрошений її однодумець з її містечка Петро Кумач, приблизно віком його землячки, нова людина з характерними ознаками, перейнятими від Лесі; четвертою була Надійка. Ще раз запитав присутніх, чи немає застережень щодо його головування. Всі дали згоду.

 

Усміхаючись,Олег сказав: – Ми зобов’язані в усіх справах дотриматись демократичних норм. Наше організаційне засідання коротке. Перше питання – приміщення. Гадаю, що приватне помешкання на це не годиться. Отже, звертаємось до міської ради з проханням виділити приміщення.

 

Володимир підняв руку: – Дозвольте, я займуся цією справою. Є ідея, що може виділять кімнату з телефоном у Ратуші. 

– Дуже добре було б. Ще два питання – мої заступники і секретар.

 

Надія підняла руку і запропонувала Лесю і Кумача.

 

Ніхто не заперечував.

– Тоді секретарем буде Надійка, – мовила Леся. – На випадок зайнятости на роботі я зможу її підмінити, нічого складного.  

– Гаразд, – мовить Олег. – Нинішнє засідання записуємо в протокол № 1. Гадаю, що нам не буде потреби дуже часто збиратися. Зміст наших зібрань залежатиме від ситуації, також від планованих наших акцій. Наразі це було б усе. Зв'язок тримаємо телефонний. Леся і пан Володимир триматимуть зв'язок зі мною. Дякую за зібрання.

 

На цьому розійшлися. Олег залишився з Надійкою.

 

ІІ

 


Частина друга

Жінка з майбутнього

 

7. Туга і розпач

Олегові не сходила з думки небезпека, яка фактично висіла над ним та Надією чорним маревом. Якщо загроза дружині була наслідком його діяльності і всього укладу його мислення та ментальности, бо вже ворог пізнав його досить детально – в цьому у нього не було жодних сумнівів, то загроза особисто йому націлювала саме на те, щоб її уникнути і зберегти життя дружини. Цей спосіб мислення Олега диктував відповідну поведінку. Він мусить не опускати з погляду дружину саме під час її роботи. Але таким способом він обмежував себе, не мав можливости повністю розвернути свою діяльність. Його могла замінити тільки Леся, яка, як і він, мала охорону планети у формі жетона, так і до кінця не осмислена ними, але вкрай необхідна. Бувало, Олег просив Лесю чергувати на роботі дружини. Але не міг часто зловживати дорогим часом Лесі, яка там, на провінції, розгортала роботу для збільшення однодумців.

 

Олег часто звертався своїми думками до Нілеї. Він гостро відчував її відсутність. Вона дуже пригодилася б зараз, саме в цей критичний час, коли поставлено на грань життя його дружини, навіть більше – усе призначення його та Лесі, виконати яке стало покликанням, як вони висловлювалися, засланим для них вищими силами.

 

Ця містична ситуація не викликала будь-якого сумніву ні в Олега, ні в Лесі. Тобто вони були твердо переконані, що тільки з масовою появою нових людей, залежних саме від їхньої діяльности, можливі зміни в суспільстві.

 

Проте сили, націлені проти них, були організованими, з’єднаними в один кулак. Гроші на їхню згуртованість поступали з банків багатіїв-олігархів, із структур типу партій чи громадських організацій, часто-густо поєднаних з промислово-фінансовими чиновниками різних ступенів і розрядів. Фактично це була ціла сітка неприхильних, ворожих дозмін людей, які займали різні посади в державній машині.

 

Олег запитував себе: «Що з того, що проголошена незалежність держави, в якій живе він, Олег, коли він чується в ній дискомфортно, дуже відчуває загрози, скеровані проти як проти нього і дружини?»

 

Вихід він бачив у повній ізоляції олігархів від влади. Як це зробити, він інтенсивно обдумував, наразі з ніким не ділячись своїми думками. Але часу було обмаль, бо першим своїм обов’язком вважав охорону дружини.

 

Цього дня, як і в попередні, крім тих, коли чергувала Леся, він сидів на кріслі біля дверей кабінету дружини. Медперсонал знав, чому він тут перебуває. Дехто навіть іронічно усміхався, проходячи повз нього, бо гадав абсолютною вигадкою, що хтось когось там прагне вбити. Навіть попередній випадок, який тут стався, сприймав як «піар», бо, зрештою, не було до кінця оголошено результати розслідування цього випадку. Олег мав рацію, коли вважав,що самі слідчі не були зацікавлені в оприявленні до кінця намірів убивства. На щастя, вбивства не сталося з дивних причин, про що теж не дуже інформували слідчі органи. Олег вважав, що в кінцевому наслідку і ці ж таки слідчі зацікавлені в тому, щоб взагалі «затерти» цей випадок і поставити під сумнів, чи взагалі щось таке було...

 

Все це насторожувало Олега, наводило на думку, що виконавці злочину та слідчі –  одного поля ягода. «Будь обережний і з одними, і з другими...» Цього дня, коли постійно думаєш про одне й те саме, він був у стані роздратування. Але не втрачав пильности.

 

Під час другого сніданку,на замовлення дружини, її медсестра принесла гарячу каву і бутерброд. Все це він бачив і спокійно поглядав на медсестру. Коли закрилися за нею двері кабінету, стало тихо,але приблизно за пару хвилин пізніше голосно, як тільки могла, скрикнула медсестра, і в той же час Олег буквально влетів у кабінет, нічого не розуміючи. Перед ним стояла медсестра і жахливо кричала, плачучи,біля столика, на якому лежала перевернута чашка, кава розлилася столиком, стікаючи на паркет. А Надійка лежала на підлозі з широко відкритими нерухомими очима, ніби спаралізована. Олег кинувся до неї, прагнучи підняти її і термосячи, аби вона збудилася, але, на жаль, не виказувала ознак життя.

 

Не тямлячись, Олег виніс дружину на руках у коридор і зверещав несамовитим голосом:

– Допоможіть негайно!

 

Двері кабінетів миттю відкрилися, з них вибігав медперсонал, лікар миттю приступив до Олега і став нащупувати сонну артерію на шиї. За мить він пошепки мовить:

– Вона мертва!

 

Олег, ніби не розуміючи його, спитав «Як мертва?» і повалився на коридорні плитки, падаючи разом з дружиною на руках.

 

Кинулися до нього, щоб привести до пам’яті, але наразі без результатів. Негайно внесли носилки і повезли в кабінет, на ходу роблячи укол.

 

Через якийсь недовгий час Олег відкрив очі і слабким голосом спитав:

 

– Що сталося?

– Спокійно, – каже біля нього медсестра. – Ви втратили свідомість.

– Що сталося? Нічого не пам’ятаю. Що зі мною?

– Ви втратили свідомість, – знову повторила медсестра.

– Чому? Де моя дружина?

– Спокійно. Лежіть. Не хвилюйтесь. – Медсестра прагнула його заспокоїти.

– Де Надія? – Медсестра зрозуміла що до цього пацієнта повертається пам'ять. Тому вона його не втримає в ліжку.

 

Так і сталося. Олег раптово відкинув ліжник і скочив на ноги. Медсестра відійшла від ліжка, і він миттю кинувся в двері на коридор,але там нікого не побачив. Тоді він умить увійшов у кабінет Надійки і побачив, що вона лежить на столі, а біля неї слідчі. Один із них каже Олегові:

– Ваша дружина отруєна ціаном у каві, ми встановили по запаху. Зараз ведеться слідство, хто це зробив. Медсестра, яка принесла каву, не причетна до злочину: вона принесла заготовлену каву з кухні лікарні. Ведеться слідство, хто готував каву.

 

Олег мовчки, ніби паралізований, слухав слідчого,який, видно, не володів повною інформацією, зрештою, слідство ще не закінчене. І все, що бачив і слухав, сприйняв ніби жахливий сон, в якому він себе бачить ніби збоку, не реагуючи на слова і людей і вичікуючи, коли сон нарешті обірветься, і він нарешті повернеться до звичайного ритму життя. .

 

Коли нарешті він позбувся відчуття відсторонености, достатньо було лише глянути на мертву Надійку, його пронизало питання: як, яким чином йому повернутися до звичайного життя?

 

Тепер він себе несамовито картає, що не передбачив саме такого варіанту. Отже, справа з ним, призвідцем процесу оновлення, дуже серйозна. Противник кидає потужні сили, аби припинити, зліквідувати початий процес, і удар наносить саме йому, Олегові.

 

А він або потоне у своїй тузі та розпачі, або стане воїном, якому ніщо не страшне, навіть власна загибель.

 

*     *     *

Похорон відбувся через два дні.

 

Експертиза виявила, що Надійка виношувала немовля чоловічої статі. Померла від отруєння. Наразі слідство не встановило, хто готував смертельний напій.

 

Не знайдено жодних відбитків. Злочинець діяв у ґумових рукавицях. В умовах лікарні рукавиці – необхідна річ. І настільки природна, що не викликає в нікого з медперсоналу здивування чи заперечення.

 

На похорон до домовини, яку вмістили спочатку у великому залі міської адміністрації, куди принесено велику кількість вінків від громадських організацій, створених новими людьми, і величезний потік людей йшов попрощатися з невинно вбитою. Відтак похоронний кортеж прямував міським вулицями до церкви Святої Трійці, де відбувся молитовний молебен з проповідями-прощаннями священиків на чолі з єпископами від УГКЦ, Римо-Католицької та Православної УП церков.

 

Великий похоронний кортеж прямував до центрального міського кладовища. Надіїні батьки їхали в машині з домовиною. В матері постійно текли сльози, вона тихо схлипувала, батько сидів, опустивши голову. Олег та Леся сиділи біля домовини. Олегові не сходила думка про свою вину в загибелі Надійки, бо не передбачив серйозности власного починання, і за це отримав такий удар, від якого він не знає, чи зуміє встати на власні ноги. А тим більше – чи матиме силу продовжувати почату справу.

 

На похороні гарно говорили про небіжку, хвалили її за мужність, висловлювали надію, що не даремно вона віддала своє життя за неминучі зміни, яких запеклі вороги намагаються зупинити початий процес…

 

Олегові було дуже важко витримати той скорбний, трагічний час прощання з Надійкою. Вона знайшлася в його житті, як благовісний дар неба. А зло сьогодні перемогло, одібрало її від нього, зробивши його сиротою, та й не тільки його, а всіх, кого вона любила і хто в неї були приятелями, колегами, друзями, товаришами… Дивний птах відлетів, залишивши після себе тугу і розпач.

 

*     *     *

Тепер Олег у своїй дикій самотині карається з розпачем, що роздирає його серце, шматує душу неймовірними болями за непоправною втратою… Невже судилося йому сконати від своєї туги і в розпачі покласти голову під бандитську сокиру і тим припинити своє існування?Невже він до цього покликаний? Невже він даром перебував на райській планеті, аби сьогодні зачахнути з туги і розпачу?Біль і туга не повернуть Надійку. Не прилетить той дивний птах, який саме через нього піднявся до блакитного неба і радісно ширяв на висотах?

 

Ні, не прилетить! Але він, Олег, заради її святої пам’яті, не має права опустити без діла руки.

 

Це були важкі роздуми, розмова із самим собою.

 

Коли ж він опинився після похорону в кімнатах, настільки незатишних, що самотність, як жива істота, огорнула його і не відпускала з своїх холодних обіймів. Він заплакав, як мала дитина. Сльози лилися, їх не втирав, плачучи, споглядав по кімнатах, тепер таких просторих, що він у них губився, малий, як зеренце у стозі соломи...

 

Ридаючи, змивав кров з паркету, ніби змивав власну. Душа його кривавила, несучи в собі трагедію його любові, дарованої єдиний раз на все життя.…

 

Час втомливо поволі тягнувся. Олег не рахував ні годин, ні днів, часто поринаючи в забуття: серце билося, кров пульсувала, дихання ритмічно змінювалося... Проте, коли б хтось спитав, як життя, то, напевно, він відповів би; «Нема життя»...

 

Стривожена відсутністю будь-якої інформації від Олега, Леся прилетіла одного дня і була вельми вражена:Олег лежав на канапі і глядів нерухомо в стелю. Навіть, коли вона увійшла в кімнату (двері не були зачинені на ключ), вона сказала піднесеним голосом:

– Олеже, так далі не можна. Це якраз цього прагнуть вороги. Невже ти вважаєш себе поваленим і мертвим. Це ганьба!!

 

Він глядів на неї і якусь мить мовчав. Раптом спокійно каже:

– Ні, я ще не зовсім мертвий. Щось є таке, що не дає мені померти. Ось ти прилетіла...

– Так, бо треба діяти на зло ворогам. Діяти, а не скніти в своїй тузі і самітности. Ти мене чуєш? Ти що, забув,яким ти був ТАМ, коли я прагнула Берега? Де ти такий дівся, га? Кого тобі тут треба? Нілею? То поклич її!!

– Я не знаю, як її покликати... Вона, може, справді допомогла б... Не знаю...

– Подумай. Я надумала ще одне звернення. А ти,саме ти і зараз мусиш його укласти. Сказати ворогам, що ти не здався. Нехай тремтять і чекають свого апокаліпсису!

– Ти диви, маєш рацію.

 

На другий день Олег відніс звернення в редакцію Називалось воно «Чекайте свого апокаліпсису!»

 

Як і в минулому, так і сим разом іноземні ЗМІ оприлюднили в перекладі європейськими мовами звернення, широко коментували, підкреслювали, що заявник так просто не здається, незважаючи на болісну втрату, що він таки проведе бій з ворогами, а це буде для них апокаліпсис. Тобто він вірить у перемогу нових людей.

 

8. Роздуми над жетоном

Леся заночувала у Старому місті, бо Олег мав намір завтра зібрати РАСУЗ. Леся повідомила свого земляка, щоб прибув.

 

Вранці зібралися всі. Леся запропонувала встати і вшанувати пам'ять Надії. Мовчки встали. У кожного думка була звернена в майбутнє – вчинити так, щоб більше ніколи не повторилося те, що сталося з Надією. Але кожен розумів, що побажання є мертвим, якщо не скріпити його реальним чином. Олег прочитував думки членів Ради і тут же сказав, що всі їхні дії мають бути спрямовані на зміни в суспільстві. «Гадаю, ми всі розуміємо, що  одного бажання мало. Потрібен чин».

 

Сьогодні у протокол записали:

1.Підготовка наступу на бастіони зла. З цією метою відправляється делегація в Столицю з метою налагодження організаційних зв’язків з новими людьми.

– Важливий пункт. Хто згоден відправитись у Столицю? – спитав Олег. Підняли руки Леся, її земляк Петро Кумач і Володимир Павленко.

 

Олег спитав:

– Пане Володимире, ви готові взяти на себе керівництво групою, оскільки я маю намір залишитися тут? 

 

Павленко підтвердив,зауваживши,що він має тісні зв’язки із аналогічними організаціями, а це полегшить виконати їхнє завдання.

 

Олег погодився, відзначивши, що делегація поїде поїздом. Леся забезпечить охорону. «Взагалі будьте максимально обережні. Ви розумієте, все, що тут відбувається, там, напевно, має гостріший характер. Зрештою, я не певен, чи не мають ВОНИ інформації про наші прагнення зв’язатися з центром. Логіка підказує, що за такими зв’язками будуть стежити спецгрупи СБ і поліції...»

 

На цьому засідання закрилося. Олег побажав успіху і ще раз нагадав про пильність та обережність.

 

Коли учасники наради вийшли, Олег уперше в цей день почав детально перевіряти приховані камери, які мали фіксувати небажаних «гостей» у помешканні. Огляд його заспокоїв – камери виявилися чистими. Він прагнув зрозуміти тактику ворога: убивши його дружину, противник ніби творив видимість власного заспокоєння і не зачіпав головного призвідця величезного процесу, що міг набрати загальнодержавного масштабу, якщо дати повну волю призвідцеві.

 

Саме це турбувало Олега. Адже він не почувався повністю вільним, бо перебував під негласним контролем спецслужб, про що переконливо свідчить убивство дружини. Олег переконаний, що йому не дадуть спокою,поки він тут житиме і до того часу, коли остаточно переможуть нові люди.

 

Віддаль до цієї перемоги йому здалася далекою, коли цей шлях боротьби встелятимуть невинні жертви. Уникнути їх майже неможливо. На його думку, міг бути надійний засіб – жетон для кожної нової людини.

 

І ця думка знову повернула його до Нілеї, допомогу якої він усе більше й більше потребував, звісно, не стільки для себе, як для загалу, що піднімається з низин і прагне осягнути вершини справжньої свободи.

 

З цими думками і настроєм витягнув жетон, узяв у свої руки і пильно оглядав його обидві поверхні з різними, незрозумілими йому барельєфними тисненнями різних конфігурацій, схем і фігур. Таємниця, яку йому не розгадати, неможливо розшифрувати те, що в жетоні заховано.

 

Він потирав пальцем то одно, то друге місце жетона, натискував. Тримав палець на одному місці. Переводив в інше. Це була стихія в пошуку відповіді чи, може, послання на цю дивну планету, де мудрість її жителів створила інше життя, не подібне до землян.

 

Олег не фіксував часу, скільки він тримав у руках жетон. Він прагнув допомоги, глибоко усвідомлював, що його неймовірних здатностей, отриманих на цій дивній планеті, мабуть, буде недостатньо для остаточної перемоги... Це не був сумнів у собі. Ні, він твердо вирішив боротися до кінця. Проте він усвідомлював, що йдеться не про нього, а про той незахищений загал, який починає боротьбу із злочинним світом, що запанував тут, в його країні.

 

Тримаючи в руці жетон, Олег відчув, що він поволі починає нагріватись. Спочатку він подумав, що жетон нагрівся від його руки. Але температура поступово збільшувалася, і тоді Олег поклав жетон на стіл і пильно йому приглядався. Через якийсь час в одній точці по центру жетона з’явилося слабке світіння, яке за певний час ставало все більш яскраве. Олег торкнувся пальцем краю жетона,відчувши опік, відсмикнув руку і продовжував уважно стежити за світінням. За якийсь час воно спалахнуло і водночас почув голос і в світінні побачив Нілею.

– Вітаю, Олеже! Незабаром я прибуду до тебе. Про цей випадок і нашу розмову нікому не кажи.

 

У відповідь Олег насмілився сказати:

– Дорога Нілеє! Привези певну кількість жетонів для охорони. Чекаю.

– Добре, коханий.

 

Після цих слів світіння раптово погасло, і жетон поступово остигав до попередньої норми.

 

Таким способом Олег відкрив ще одну здатність жетона (можливо, їх безліч!). Він був надзвичайно схвильований. Роздуми над жетоном, потирання пальцем відповідних місць, виявляється, відкривають невідомі можливости.

 

Це не значить, що Олег відкрив таємниці жетона, він лише випадково відкрив для себе можливість жетона спілкуватися з дівчиною з майбутнього. Інформація, яку він нині отримав завдяки жетону, стала для нього потужною силою повернення до себе, до покликання, що його отримав, перебуваючи на дивній планеті.

 

Від моменту розмови з Нілеєю час перетворився в неймовірне очікування зустрічі, яку годі передбачити чи прогнозувати було в минулому. Але направду його не покидали думки про Нілею, які пробудили в ньому нові сили, занепалі внаслідок невідворотної втрати Надії.

 

Олег – земна істота, навіть те, що наділений внаслідок перебування в іншому світі з іншим цивілізаційним рівнем, здатностями, не робить його чужинцем, неприродним чи позаземним. Це правда, як і те,що кожного дня піднімається Сонце – носій життя. Тобто йде мова про природні земні явища, усталені від віків внаслідок природного розвитку.

 

Але правда і в тому, що такі люди, як Олег (послідовників його збільшується з кожним днем та годиною), прагнуть хоча б приблизно наблизити земне життя до того, яким він бачив на дивній планеті. І немає в цьому чогось неприродного чи анти людського. Але те, що саме такі прагнення і діяльність викликали спротив тих сил, які тут панують і прагнуть закріпитися назавжди, породжує гострий конфлікт, де не виключено, що проллється людська кров. Уже пролилась! Отже, кров свідчить, що злі сили ніколи не відступлять, що тільки в боротьбі можна здобути перемогу.

 

Олег вірив у перемогу. Бо бачив власними очима наслідки такої перемоги на дивній планеті. Він вірив у перемогу і тому з таким нетерпінням очікував прибуття Нілеї.

 

При одній згадці про неї Олег прагнув якнайшвидшої зустрічі. Він переконаний, що удвох йому буде набагато легше долати труднощі в осягненні остаточної мети нових людей.

 

Мета світилася яскравим світлом у часовій перспективі. Водночас це начебто уявне світло несло назустріч Олегові постать незвичайної дівчини з майбутнього.

 

9. Напередодні

В цьому часі Олег отримав телефон від Бориса. На думку Бориса, повідомлення для Олега архіважливе. Борис дуже коротко говорив про намагання спецслужби таки убити Олега, «Оскільки досі ще не було такої настирливости, майте на увазі серйозність цих намірів», – сказав Борис, і його голос тут же затих. Олег не встиг йому відповісти, що він навіть не сумнівається, що спецслужба шукає спосіб покінчити з ним. Спеціальний телефон, який Олег носив весь час з собою, мовчав, набирати номер Бориса не було сенсу, бо він уже отримав інформацію. Він навіть не сумнівався в правдивости цієї інформації: убили дружину, логіка підказує – Олег «крайній», і проти нього буде нанесено удар. Питання лише в тому, коли і як?

 

Інформація Бориса, звичайно, не була несподіванкою для Олега, хоча десь там у глибинах свідомости в нього жевріло сподівання, що його, все ж таки, залишать у спокою, оскільки досі їм не вдавалося навіть найелементарніше – привести його у відділення СБ. І ті ж таки спецслужбисти не могли собі в голові укласти, що то за сила допомагає йому уникнути їхніх ударів. У потойбічні сили, звісно, вони не вірили, бо всі до одного були вихованцями минулого режиму, атеїстичного в повному розумінні, як своєрідна «релігія» системи, що правила десятиліттями на всій території краю. Зрештою, для них не залишалося багато часу, бо на власні очі бачили щораз численнішу появу людей, наділених дивною здатністю пересуватися в повітрі. Поза всякими сумнівами, це становило загрозу всій дотеперішній системі управління, бо непередбачена поява людей в будь-який час викликала у багатьох громадян захоплення і була, як пошесть, оскільки ставала бажанням приєднатися до цих особливих людей. Спецслужби не мали пояснень, як відбувається повторення здатности в людей, досі не причетних до загадкових явищ і нездатних злетіти у власних силах.

 

Проте спецслужби достеменно знали, що призвідцем усього незвичайного є Олег і ще одна «дівка», як вони висловлювалися, із західної провінції країни, правда, менших масштабів. Але цей факт не вносив жодної поправки в їхні наміри – по суті, обоє підлягають фізичному знищенню. Щоправда, Борис нічого не говорив про Лесю, але Олег усвідомлював, що вона теж, як і він, є у зоні небезпеки, і вона весь час мусить це мати на увазі.

 

Пересторога Бориса не була ні зайвою, ні передчасною. Буквально через день-два після інформації Олег добирався на роботу, природно, кожну мить не втрачаючи пильности і зосереджености на всьому, що навколо відбувається, як далеко від тебе авто, що їде за тобою, що то за мотоцикл, який мчить із шаленою швидкістю з клекотом вихлопної труби, що то за людина їде на ровері і т. д і т. ін. І саме думаючи про те все, Олег інстинктивно глянув назад і побачив легковика, який мчав тротуаром просто на нього, Олег вискочив на проїзну частину дороги і, опинившись над узбіччям, умить упав на нього, скотившись униз. І в той же час прогримів потужний вибух, від якого легковик рознесло на кусники. Але диво, за рулем нікого не виявлено! Отже, автомобіль керований комп’ютером. «Без сумніву, технічний прогрес!» – іронізував Олег, випадково уникнувши загибелі. Він не сумнівався, що вибух був призначений саме йому!

 

Нарешті таки добрався до місця праці. Зав зустрів його з не прихованим здивуванням, але нічого не сказав підлеглому науковому співробітнику. Олег прочитав його думки і замалим не впав від здивування: зав мав зв’язки із спецслужбою, нині його повідомили, що його співробітник, правдоподібно,загинув від випадкової аварії автомобіля. Олег просто до себе усміхнувся і пройшов мимо начальника, мимоходом кинувши «Наразі живемо і тішимось життям!» і подумки собі: «Нехай бандити знають, що я житиму до тих часів, поки їх не стане...»

 

Ще не встиг почати свою роботу, коли внутрішній телефон прозвучав на його робочому столі. Зав п’ятим відділом просить його, Олега, зайти до нього. П’ятий відділ – безпека установи. А працівники безпеки – службисти СБ.

 

Мимоволі Олег згадав давню історію, що сталася напередодні його переходу в інший світ. «Невже знову повторюється неймовірне?» І все ж таки, Олегові вельми не хотілося йти в цей відділ. Зрозуміло, про що буде розмова...

 

Привітавшись, Олег побачив, крім керівника відділом, відомого йому службиста, з яким познайомився ще під час першого віча, коли стався інцидент з пострілом, спрямованим на Лесю.

 

Власне, службист мав велике бажання поговорити з науковим співробітником щодо його... власної безпеки. Олег не дуже й дивувався такому наміру, бо зразу прочитав думки службиста, який буквально горів допитливістю, яким чином Олегові вдається уникати нападів. «А дідька лисого ти узнаєш від мене!» – злісно подумав Олег і вдав надзвичайно велику увагу до службиста, сказавши:

– Я схвильований вашою увагою щодо моєї скромної особи. Правду кажучи, я не відчуваю якоїсь небезпеки, але вам видніше, бо ви, звісно, краще інформовані, ніж я, посполитий громадянин, який щодня заробляє на хліб насущний...

 

Ця загалом іронічна фраза адресована службистові, але він не впіймав іронії, видавши її за певну повагу до нього, службиста, і його вельми важливої діяльности задля безпеки наших громадян.

 

Службист, природно, не пас задніх і вперто випитував Олега, як, на його думку, слід уникати теракту (так і сказав!), щоб вижити в цій складній ситуації.

 

Усміхнувшись, Олег відповів:

– Якось так виходить, що, не почуваючись у небезпеці, уникаю будь-яких негативних дій, які мали б мені нашкодити. Можливо, інтуїція тут грає не останню роль. В усякому разі самі бачите, що все гаразд, крім, на жаль, втрати моєї дружини...

– Так, я співчуваю вам. Ми не передбачили всіх варіантів.

 

На ці слова Олег стиснув зуби і вперто мовчав – адже саме вони організатори і виконавці чорних діл... Донині не розкриті злочинці.

 

Олег сказав:

– Знайти злочинців – найкращий доказ боротьби з терористами...

 

На цю репліку службист мовчав, а Олег прочитував його думки. Виявляється, взагалі не ведеться слідство. Отже, виходить, відомі і замовники, і виконавці... Їх не шукають, бо вони серед них.

 

Далі розмова явно не клеїлась. Олег розумів, що службист нічого не отримав від нього – інформації нуль. А Олег зайвий раз переконався, що люди «звідтам» ніби одного «формату». Звичайно, Борис був винятком, зберігши власний критицизм і тверезий погляд на сучасність.

 

Залишається лише чекати наступних провокацій.

 

Олег залишив п’яте відділення з осадком, все ж таки, тривоги. Зондаж службиста виявився невдалим, а спецслужба не припинить чинити спроби вдарити так, щоб він, призвідець, «застрільник» змін, припинив свою діяльність.

 

«Не  надійтесь, сильні світу цього! Я ще живий і жити буду заради перемоги!!»

 

Звичайно, це не була супер оптимістична бравада, а щире переконання, підкріплене очікуванням Нілеї, яка, напевно, щось особливе придумає, аби Олег уникнув розправи над ним... А взагалі невідомо, як складуться справи. Перед невідомістю людина не позбавлена трепету.

 

Такий же трепет відчував Олег. Особливо після інформації Нілеї він увесь поринув у спогади про перебування на дивній планеті. Звісно, почуття до Нілеї, яке тоді його наскрізь пройняло, досі не вмерло в ньому. З моменту втрати Надії, зазвичай, він почав думати про Нілею, але ці думки опинялися ніби перед суцільною мертвою і непробивною стіною, оскільки його кохана перебувала в іншому світі. Не раз він собі говорив: «Викинь з голови нереальні фантазії. Нілея не з’явиться тут заради твого особистого щастя». Нині інші думки, інша ситуація. Неймовірне стає реальністю, коли ти цього прагнеш з такою силою, що перед нею зникають усі перешкоди...

 

10. Прибуття Нілеї

Олегові важко уявити, яким чином знайде його Нілея. Навіть, коли б знала адресу (назва вулиці, номер будинку і квартири) теж нічого не дасть, якщо вона не сяде в міський транспорт, який прямує в його мікрорайон. Олег мислив земними категоріями, він припускав ймовірність, що жетон приведе її. Як виявилось, він не помилився.

 

Після відвідання п’ятого відділення Олег вирішив повернутися на помешкання. Інтуїтивно він відчував, що найкраще залишитися в помешканні навіть з погляду власної безпеки, де вже не раз його виручав жетон, а вхідні двері в помешкання ніби ставали фортечною брамою проти нападників. Адже вони мусили зайти в приміщення, і це їм не вдавалося.

 

Він розклав на столі папери – протоколи засідань, звернення, що були опубліковані в пресі, відгуки журналістів, міжнародна реакція на події. Все це важливий матеріал навіть з погляду того, що події з самого початку привернули увагу закордонних політиків. Отже, висновок зрозумілий – продовжувати боротьбу. Але в даний момент Олег відчув, що йому потрібна допомога як у його особистому захисті, так і захисті усіх без винятку людей, наділених новими здатностями, на відміну від інших – таких, як усі.

 

У цих роздумах його підняв на ноги дзвінок біля вхідних дверей. Олег встав з-за столу і, підійшовши до дверей,спитав «Хто?» і у відповідь почув тихий, але до болю відомий жіночий голос «Свої!».

 

Олег відкрив двері і миттю вхопив в обійми Нілею, відчувши, як усе її тіло тремтить  від зустрічі. Вони стояли в обіймах. Не рахуючи час, і взаємно віталися поцілунками. Нарешті Нілея мовила:

– Коханий, я вдруге на твоїй планеті. А місто дивовижно гарне. Встигла його побачити. – Вона мило усміхалася і не відводила очей від Олега.

 

Олег підійшов до неї впритул, поклав руки за її спину, притягнувши її до себе і каже:

– Дорога, кохана Нілеє, не знаю,чи уявляєш ти, яку неймовірну річ вчинила, приїхавши сюди, і як ти мені потрібна. – Він ніби й забув, що вона прочитує його думки. Зрештою, він слабо міг лише припускати, що не всі її здатності він знає...

 

Нілея голосно й радісно сміялася:

– Ти начебто забув, що я багато що знаю... Справді, була найвища пора сюди прибути... скажу тобі правду, Старійшини трохи вагалися мене відпустити, очевидно, розуміючи, куди направляюсь...

– Ти маєш рацію: з райського світу в пекло. Тут... – І замовк, а очі заволокли сльози...

– Дорогий, все знаю. Співчуваю. Можливо, коли б я тут була, не сталося б нещастя... Дорогий, ти розумієш, що не все від мене залежить...

– Знаю, ТАМ виконуєш дуже важливу роботу. А мені... мені потрібна ти, бо ти моя кохана. Вже без тебе я не зможу жити. Ти це знаєш. Ти мені потрібна... для життя... для всього, що почав і відчув необхідність допомоги...

 

Вона гляділа на нього широко відкритими очима, усміхалася усмішкою, яку він ніколи не забував і яка кожен раз його очаровувала. Він знову підійшов до неї, схиливши голову, але його темно-сині очі дивилися на неї, і тихо мовив:

– Кохана, стань моєю дружиною. Це говорять тобі мої почуття. Ти знаєш їх. Чи є зараз у тебе перешкода стати зі мною на рушник? Чи згідна ти залишитись тут, на моїй Землі?

 

Її ніжне обличчя палало вогнем. Тихо. з хвилюванням вона сказала:

– Мій любий Олеже, я згідна. Свідомо кажу тобі, що я залишаюся на твоїй планеті. Я така ж з моменту  прибуття людина, як усі земні істоти. Ти моє щастя, бо я тебе кохаю. Можливо, знаєш або здогадувався, що моє почуття народилося з першого побачення, ТАМ, на Березі, де вперше ми зустрілися...

– О Господи, моє прибуття у твій світ, виявляється, передбачило ще одне знаменне явище: крім покликання стати оновителем життя на Землі, ще й знайти свою вірну і єдину у Всесвіті наречену...Тільки тепер я до кінця усвідомив, що відбулося тоді...

– Гадаю, – каже Нілея, – що в усьому є своя закономірність.

– Справді, так. В усьому воля Всевишнього.

 

Олег наблизився до Нілеї, ніжно її обняв, а вона поклала свою чудову голівку йому на плече. І обоє ніби завмерли, ставши символом одвічного єднання чоловіка і жінки...

 

Прошепотіла Нілея, ніби лякаючись розірвати їхні обійми:

– Любий, не відпускай мене. Мені ще ніколи не було так божественно, як зараз. Я щаслива. – І сльози радости засріблилися на її лиці, рожевому, немов квітка при сході сонця.

 

Олег пестив рукою її буйне волосся, що хвилями опускалося на струнку спину.

 

Ця сцена здалася Олегові вічністю, в яку він увійшов разом з дівчиною, що прибула до нього з майбутнього. Він відчув, ніби вдарила блискавка, відповідальність за неї, за її сучасне і майбутнє. І в цю ж мить його пронизало відчуття вини за Надію, якої не оберіг. І раптом з’явилася ще одна думка: адже така ж загроза можлива й для новоприбулої дівчини, за мить – його дружини. Адже ворог йому мститиме весь час, поки не здохне.

– Я слухаю твої думки, мій майбутній мужу. Не тривожся. Хіба не знаєш, що я інша? Ну, я така ж земна істота, але я вмію захиститись, побачити невидимого ворога і відчути заздалегідь його наміри. Я сюди прибула допомогти людям...Хвилинку...

 

Вона вийшла в коридорчик і звідти втягнула велику подорожню валізу на коліщатах, саме такі, як у землян. Справді, нікому навіть не впало б на думку, що вона – не земна.

 

Олег відчув, що мусить зараз, у цю мить, сказати їй посту річ:

– Нілеєчко дорогенька і мила, ти з далекої дороги. Мусиш відпочити. Насамперед, треба щось перекусити, бо вже наближається після вечора наша, земна ніч.

– Я згідна, милий. Я в тебе нині гість. Але вже завтра я тут господиня, – сміючись, мовила вона.

– Дорогенька, це прекрасно, моя господине! Завтра в першій половині дня ми скличемо нашу Раду, і там ти скажеш усе, що потрібно. Гаразд?

– Так, милий. Скажу все, що слід нам знати. Адже ми переможемо, я в це твердо вірю.

– Люба, тепер я вгощу тебе земними смаколиками. Звісно, в нас інші засоби приготування їжі. До них ти звикнеш.

 

Нілея з легкою усмішкою гляділа, як вправно Олег готував вечерю. Незабаром вони сіли за стіл.

– Годилося б в честь твого прибуття привітати тебе з келихом прекрасного  вина.

– З радістю, – мовить гостя, – я маю стати зовсім земною...

 

Олег підняв келих і промовив:

– Нілеєчко, я надзвичайно зворушений твоїм прибуттям, радість переповнює мою душу. Тепер я не самітник, поруч мене надзвичайна жінка. Обіцяю тобі урочисто все життя бути поруч, любити до безтями і творити наше спільне життя у щасті, в справедливости, у свободі. – Він торкнувся келиха Нілеї, підійшов до неї і поцілував у рум’яне личко.

 

Вона розчулилась до сліз Лише тихо мовила:

– Я щаслива, що зустріла тебе.

 

Вечеря продовжувалась з поцілунками та обіймами в такій неймовірній атмосфері сердечного тепла, що майже до фізичного прояву наповнила приміщення житла.

 

Доля повела їх ще незвіданими для них дорогами, що ведуть, згідно людської уяви, до радости і щастя.

 

11. Ніч кохання під світлими зорями

Прибравши посуд після вечері (гостя допомагала), Олег провадив Нілею в спальню, мовивши:

– Як моя майбутня дружина хоче: двоспальне ліжко, стелемо тут, чи я собі піду у гостинну кімнату?

– Коханий, як ти міг таке подумати? Лише разом. Це наша перша шлюбна ніч...

 

Олег обняв її, обціловував обличчя, пестив рукою теплі плечі дівчини, і здавалося йому, що він снить дивний сон. Вона відчула це відчуття й заперечила:

– Дорогий, це не сон, це реальна дійсність. Я тебе кохаю.

 

Олег звільнив її з обіймів. Вона попросилася у ванну, захопивши з собою невеликий пакунок,– «Мабуть, нічна білизна», – подумав, коли закрилися за нею двері у ванну.

 

Він поклав свої руки на обличчя, притисши їх і протягнувши згори вниз. Цей рух ніби й заспокоїв його. Не було жодних сумнівів, нібито він щось робить не так, як годиться. Єдине в цей момент його турбувало: що станеться, коли вона захоче повернутися на свою планету? І зразу з’явилася думка, як аргумент заперечення першої думки: діти, наші діти мають її залишити тут назавжди.

 

З ванни вийшла та Нілея, яку він запам’ятав назавжди, перебуваючи ТАМ. Олег вигукнув радісно:

– О красуне, те, що ТАМ не могло здійснитись, ТУТ є нашим щастям!

 

Вона з трепетом притулилася до нього, і він відчув, як прискорено б’ється її серце. Він схопив її на руки і поклав на постіль, а сам простягнувся біля неї як велика музикальна струна, що зараз забринить незвичайною музикою.

 

Нілея повернулася до нього і почала обціловувати його обличчя. Дійшовши до вуст, вона припала, як до невичерпного джерела і не відхиляла своїх спекотно палаючих губ. Олег обняв її, нічна тонка і прозора сорочка завадила йому, і він по тихо, але впевнено стягнув з неї, усю оголивши, і тоді долоні помандрували її тілом, насолоджуючись його теплотою, ніжністю шкіри, м’якістю волосяного засіву на лоні. Рука вперто і послідовно рухалася далі, і в цю мить стрункі стегна розсунулися, запрошуючи долоню входити у відкритий простір інтимних заглиблень. Рука не зупинилася і пальцями відхилила першу браму до насолоди. Нілея відкинулася від його вуст, лягла на ознак і злегка крикнула «Ах!», коли рука відхилила першу браму, вперто прямуючи далі, поки не натрапила на центр збудження, пестивши його, поки Нілея не почала безперервно вигукувати захоплення насолодою, яку ніс її коханий. В один момент, продовжуючи його обнімати, вона захопила його «хлопчика» долонею і сильно стиснула, не перестаючи скрикувати від насолоди. І в цей момент Олег повернувся до неї, увійшовши в її лоно. Дівчина скрикнула, стиснувши вуста, а стегна обняли Олега з міцною силою і не відпускали в його безперервному русі, поки не сталося виверження «вулкану»,  коли обоє в одну мить рівночасно скрикнули несамовито. Але її стегна не відпускали Олега і, стискуючи все більше і більше,затремтівши, як струни великого музичного інструменту. Дівчина вся дрижала, припавши до нього, а він обціловував її обличчя, залите сльозами радости й захоплення.

 

Вона не заспокоїлася, продовжувала обціловувати його обличчя. Раптом стишилася. «Ой, незручно. Прошу, включи настільну лямпочку».

 

При світлі вигукнула:

– Ай, треба поміняти постіль!..

– Нема проблем, зараз поміняю.. – Олег встав, хитким кроком підійшов до шафи і витяг нове полотнище. Нілея вмить його розстелила, і вони знову поринули у свої любощі.

 

При наступному зближенні вона застерегла:

– Коханий, обережно спочатку... але потім... ах, як гарно! Любий, я твоя. – І Олег обережно цілував її, а йому здавалося, що він увесь входить у її тіло, воно огортає його повністю, він втрачає відчуття своєї тотожности, злившись з жінкою з майбутнього...

 

Він сказав ще в цю ж заворожену ніч про своє відчуття. Вона відповіла що таке ж відчуття в неї також. «Мабуть, так має бути... Не знаю... Я не мала цього досвіду». – «Я теж не мав такого відчуття з своєю першою... Се, мабуть, мила, твоя властивість. Справді, ти інша... Але яка ж ти кохана мені! Господи, який незвичайний дар для мене...» Він припав з поцілунками до Нілеї, взявши її в обійми, несамовито обціловуючи обличчя, ніжні дівочі груди, стрункі вигнуті стегна, розкішне лоно... Ні, не було кінця ласкам і пестощам...

 

Нарешті наступив не передбачений момент, коли обоє заспокоїлись, обнявшись. Нілея мимохіть глянула у вікно і побачила нічне небо, всіяне зорями,більшими і меншими, які тремтіли, розсіваючи свої світла. І блиснула думка: там, далеко, розсіває в нічне небо і її планета. Але не було ні крихти жалю чи туги, що вона прибула сюди. Бо знайшла свою долю. Своє щастя. Своє майбутнє  життя...

 

Двоє закоханих, обнявшись, ніби злившись в одне тіло, спали спокійним сном праведників, покликаних змінити  світ на кращий, ніж він був досі.

 

Закохані чоловік і жінка прокинулись зі сну досить таки пізно, близько дванадцятої дня.

– Доброго ранку, моя дружино!

– О мій голубе, як нам сон вдався! Незабутня ніч! Дякую тобі, милий.

– Одним «дякую» не обійдешся. Цілуй мене мила, до знемоги. Він обняв Нілею, не випускаючи з рук, і знову обціловував її, ніби вперше.

 

Нілея вдавано начебто хотіла вирватися з його обіймів, потім залізла під ковдру і припала вустами до його живота, цілуючи і посуваючись усе нижче і нижче. Він лежав нерухомо, ніби завмер. Але дійшовши до волосяного покриву зупинилася. Відкинула ковдру і каже, дивлячись на нього:

– Що ти собі думаєш, чоловіче? Я хочу їсти. Але я вже нині господиня. А ти – мій служка.

– Ну, нарешті позбудуся хоч одного клопоту – кухні. Прошу, я твій слуга.

– Добре, мій вірний слуго. Що будемо їсти?

– Може, яєчню, га? Хліб з пластинками бринзи. Ти знаєш, що таке бринза?

– Нє-а, вперше чую.

– Це знаменитий сир, роблять його гуцули, люди в карпатських горах. Колись поїдемо туди...

– Добре, хай живе яєчня і бринза. Навчи, як користуватися вашою кухнею. Добре. Пішли. Стоп. А помитися треба?

– Гони у ванну, але швидко. Помий бузю і дещо – і вже біля мене в кухні.

 

Так починався день молодого подружжя. Обмаль часу в усьому – в коханні, в праці, в щоденному бутті...

 

12. Надійна охорона. Чудо техніки

На середину дня Олег скликав членів Ради. Зібралися у вітальні. Леся неймовірно радісна, побачивши Нілею, підійшла до неї, обняла, як рідну сестру, обцілувавши її.

– Дорогі друзі, представляю вам Нілею, дівчину із планети, де ми з Лесею перебували. Вона стала моєю дружиною і залишається на Землі. Незабаром я попрошу Нілею подати важливу інформацію. Але зараз стисло я попрошу розповісти про стан наших справ у Столиці.

 

Леся розповіла, що в Столиці вже зібралося чимало нових людей під впливом Старого міста і містечка та околиць, де вона проживає. Інтенсивніша поява таких людей можлива, якщо спеціально делегувати звідси людей з новими здатностями, але при тому вони мусили б бути забезпечені охороною. Очевидно, проблема охорони чи не найважливіше на даному етапі нашої діяльности.

 

Олег подякував за проведену роботу і надав слово Нілеї.

– Все, що я поінформую, залишається тільки в нашому середовищі.

 

Я привезла – ой, вибачте, я справді стаю земною – прибула з охоронним засобом, що стане заборолом для тисяч чи мільйонів людей, котрі злетять уперше, як і Олег, і Леся, як і всі тут, хто перейняв від них цю особливу, але природну здатність... Так, так, я чую питання Олега – це жетони.

– Тобі ціни немає! – Захоплено вигукнув Олег. – Я ще не знаю до кінця здатностей жетона, і випадково відкрив для себе можливість за його допомогою говорити з тобою.

– Я дуже рада. Мені радили Старійшини на нашій планеті не відкривати тобі здатности жетона. Тут – інша ситуація. Заборони немає. Дивіться, – вона витягла жетон із валізи, бачите отой знак?

– Не знаю, чи є в моєму жетоні. Хвилинку. – Олег витяг жетон із кишені. – Стоп. Не бачу. Ага, є, але в іншому місці.

 

Леся теж вигукнула:

– Є!

– Перепрошую, мабуть через хвилювання забула всім присутнім роздати жетони. – Коли це зробила, продовжила свою інформацію.

– Для зручности усім я витягну, як у вас зветься, здається, екран. Ось він. Вона витягла з валізи предмет у вигляді складеної парасолі. Підвісила його на стіні, прикріпивши до цвяшка, на якому висіла картина. Сплеснула руками, і екран розкрився. Вона потерла в одному місці жетон, і на екрані з’явилося зображення.

– Прошу запам’ятати це зображення у вигляді трилистника. Можна накреслити собі в записник. Активізувати кожну конфігурацію доторком пальця аж до моменту його дії.

 

Це специфіка кожного жетона зокрема – різні фігурні конфігурації,які виконують певну роль;достатньо торкнутися рукою цього знаку, коли нападник раптово зупиняється, втрачає рівновагу і падає. Поясню, в чому річ. В момент натискування на цей знак раптово нейтралізується земне тяжіння,внаслідок чого нападник втрачає рівновагу. Є ще інший знак, оцей, дивіться  і запам’ятайте. – На екрані висвітлився новий знак у формі вигнутих чотирьох ліній.

– Шукаю його. Не знайшов! – Це Олег мовить.

– Не може бути. Він є.

– Справді є, але зовсім в іншому місці, на зворотній стороні жетона.

– Цей знак дуже сильний – він повертає постріли в бік того, хто стріляє і вбиває його ж кулями!

– Дивина! Так сталося, коли Леся злетіла тут над стадіоном. Один виконавець із СБ вистрелив і упав мертвим. Але ми досі не знаємо, хто захистив Лесю.

 

Леся каже:

– Я пережила шок. Кулі були спрямовані проти мене!

– Про цей епізод мене повідомили Старійшини. Звісно, десь поблизу стадіону знаходився наш літаючий апарат з відповідною командою, яка має завдання берегти нових людей.

– Ми припускали, що це ваша допомога.

– Так, саме так, дорогий Олеже. Але врешті після мого звернення до Старійшин з вимогою посилити охорону саме через жетон, ситуація змінилася. Адже з’являться сотні, тисячі, мільйони нових людей. Їм потрібен захист, чого не в стані зробити навіть кілька літаючих апаратів...

 

Маю намір показати ще кілька конфігурацій. Ви, задля власної безпеки, зобов’язані мати при собі жетон і відповідно до типу загрози включаєте охорону жетона.

 

Так ось ще один знак. Пригляньтесь до нього уважно. Ніби летить птиця. При включенні в дію цього знаку нападники, хто б це не був – поліцай, військовий, службист у цивільному із СБ, навіть непоказний агент секретних служб, які всі вкупі настроєні до вас агресивно і мають намір або арештувати, або просто побити, або навіть поранити чи вбити, ви натискуєте на цю фігурацію, і вмить усі злісні нападники вгрузають у ґрунт, на якому вони стоять – незалежно, чи це буде просто орна земля, чи бруківка, чи асфальт, – усі вони таким чином паралізовані, а ви в той час спокійно відходите і віддаляєтесь від цієї критичної ситуації...

 

Зараз екран покаже знаменитий знак спілкування людей, незалежно від віддалей, за однієї лише умови, коли вони мають жетони. Бачите знак, подібний до хруща, що розставив свої вусики. Ви мусите тримати на ньому палець до того часу, коли відчуєте, що жетон починає нагріватись Тоді ви ставите жетон на тверду поверхню – стіл, лавка,крісло. Жетон нагріється до такої температури, що в самому його центрі засвітиться, а в світлі ви побачите свого адресата чи адресатку і поговорите з ними. Після закінчення розмови жетон гасне і остигає. Тоді можете його знову взяти до рук.

 

Хочу звернути вашу увагу на одну здатність жетона зробити вас невидимим у зв’язку дуже критичною ситуацією. Але слід це зробити так, щоб не побачили посторонні люди чи випадково хто-небудь. Дивіться, це чотири вертикальні лінії, з’єднані вгорі і внизу ледь помітною овальною лінією.

 

Знак у формі хреста висвітлить вам дорогу до наміченої адреси.

 

Є ще така здатність жетона. Цю здатність використала Леся, хоч і не знала, щоб розплатитись за отриману їжу в громадському пункті харчування там, у нас, на планеті.

 

Тут включилася в розмову Леся:

– Так, був момент перебування на іншій планеті, коли я прагнула повернутися додому. Я не усвідомлювала до кінця, де я знаходжусь. Гадала, іноземні спецслужби експериментують зі мною. Ну, менше з тим. Я зголодніла і зайшла до їдальні типу наших, де можна замовити кави і булку чи сандвіч, чи щось інше. Смачно перекусивши, я розгубилася, не знаючи, як розплатитись. Я простягла жетон, і він мене виручив. Вставивши його у відповідний апарат, особа, яка мене обслуговувала, зняла якісь гроші, повернувши мені жетон. Таким же способом я ще раз використала жетон.

– Шановні члени Ради. Моя інформація, ще раз нагадую, залишається між нами і не передається іншим людям, які не причетні до нашої діяльности. На кінець нашої наради я видам певну кількість жетонів. Приблизно один жетон здатний захистити до тисячі людей, якщо вони знаходяться разом. Дія жетона зменшується для розсіяного середовища людей. Наприклад, п’ятсот людей знаходиться приблизно на території в один квадратний кілометр. Жетон здатний захистити людей у віддалі триста-п`ятсот метрів. Отже, на тисячу людей потрібно хоча б сто жетонів.

 

Лесю, ти казала, що у вас приблизно є коло п’ять тисяч людей, наділених новими здатностями. Отже, на таку кількість потрібно п’ятсот жетонів. Таку кількість я передаю тобі. На місцях людям треба пояснити дію жетона. Тобто все розповісти, що ви тут почули. Дякую за увагу.

 

Члени Ради завершили виступ Нілеї оплесками.

 

Володимир Павленко підняв руку. Олег сказав:

– Прошу. Якесь питання?

– Так. Питання стосується нашої діяльности. Чи буде достатня кількість жетонів на всю нашу країну? Припускаю, що перемога можлива за наявности хоча б половини нашого населення з правом брати участь у виборах.

– Питання доречне, – відповіла Нілея. – Так, у нас є можливість подати допомогу в охороні понад двадцять мільйонам людей. Дай, Боже, щоб вони злетіли, як це вперше продемонстрували тут Леся та Олег. Завдання в складнішому – масово сколихнути їх до цього чину. Найвища мета – вічний мир. Але спочатку тут повне оновлення суспільства і влади. Дати приклад світові, що такі зміни наші громадяни спроможні зробити. Зрештою, я в цьому не сумніваюсь, коли пізнала землян Олега та Лесю...

– Дорога Нілеє, – одночасно Олег та Леся звернулися,– дякуємо за високу оцінку.

 

А Олег продовжив:

– Шановні колеги, я не зразу усвідомив ТАМ своє покликання. Потрібен був час, роздуми і невсипуще наставляння мене Нілеєю. – Він закінчив і низько вклонився своїй дружині.

 

13. Обряд шлюбу. Таємниця буття

На другий день вранці після чергової солодкої любовної ночі Нілея, глядячи невідступно і з ніжністю в очі Олега, мовить:

– Мій муже коханий, ти знаєш, я християнка латинського обряду, ти християнин східного греко-католицького обряду, в нас нема суперечности, я хочу взяти церковний шлюб.

– Не заперечую, про це я думав раніше. Є одна річ, церква вимагає, природно, документи на підтвердження особи.

– Не дивуйся, я це передбачила, маю ідентичний паспорт, рік і місце народження. Але прошу тебе, не питай мене, як це зроблено. Нехай для тебе залишається таємницею. Скажу тільки, що можливости реалізації складних проблем ТАМ вирішуються оперативно, за згодою Старійшин. Моє прибуття на Землю продумане в усіх деталях.

– Я не сумніваюся. Зрештою, для мене не так важливо бачити твої документи, абсолютне значення для мене має те, що ти є тут зі мною і що залишаєшся назавжди... Я щасливий з тобою, кохана Нілеє. – Він підійшов до неї, обняв і поцілував у рум’яні щічки, з яких не сходила мила усмішка.

– Зараз потелефоную в одну церковцю на окраїні нашого міста.

 

Коли Олег був зайнятий телефоном, Нілея рилася у своїй валізі, шукаючи документи.

 

Через годину вони очікували трамвай, котрий мав їх одвезти на передмістя, до старенької дерев’яної церковці, архітектурної пам’ятки з сімнадцятого століття, в якій тривали богослужебні відправи.

 

Їх зустрів сивоволосий парох невисокого росту, худорлявий, з виразними світлими добрими очима. Він спитав:

– То ви телефонували? – Олег ствердно кивнув головою. Він знову запитав:

– Коли ви сповідались останній раз?

– Місяць тому.

– А ваша наречена?

– Приблизно місяць тому, – відповіла Нілея. – Отче, маю повідомити,що я католицького, тобто римо-католицького обряду. Але я даю згоду взяти шлюб в греко-католицькому обряді. Мабуть, тут нема суперечности.

– Звісно, що нема, тим більше видаєте згоду. Прошу зайти в церковну канцелярію для офіційного запису. Ця операція пройшла без затримки, і молоді стали до шлюбу. Свідками виявився молодий дяк і послушник сусіднього монастиря, призначений для цієї церкви.

 

Кілька хвилюючих моментів дуже емоційно пережила Нілея, коли, по-перше, священик поклав корону на її голівку, по-друге, коли надівав на її палець шлюбну обручку і коли, нарешті, вона присягала на вірність мужу в усіх хвилях життя аж до смерти...

 

Вже після шлюбу в дорозі додому, в  трамваї вона була мовчазна, задумана, Олег не випускав її з обіймів, обнімаючи за спину і відчуваючи її схвильоване тремтіння. Уже дома вона нарешті спромоглася говорити:

– Коханий Олеже, там, у цій дивній старенькій церковці, мене пройняло почуття таємниці людського буття. Людина народжується, виростає з невинного дитяти в дорослу особистість, загалом знаходить (і це щаслива доля!) своє друге Я в протилежній статі, стає до шлюбу, народжує дітей, бо в них неземне щастя; присвячує себе певній справі, згідно свого покликання, і таким способом звершує своє призначення, записане на Небі. Чим не таємниця буття усі ці епізоди, які я тут перерахувала? Адже все відбувається начебто з волі самої особи. Але колупни глибше, напевно, зрозумієш, що в усьому є Божа правиця. Саме в цьому є теж таємниця Буття, без якого втрачається сенс існування людини... Я вражена всім, що з нами відбувається. Коханий Олеже, ми нині пройшли ще одну стежку вічности Буття, визначеного Духом,всюди сущим і реальним.

– Так, дорогенька, ти маєш рацію. А спосіб твого мислення схиляє мене до думки, що ти мислиш по-філософськи. Ти з планети, ТАМ дуже високо розвинений інтелект, і люди позбавились багато не потрібних речей. Я очарований тобою, твоїм мисленням і почуванням, дуже відмінним від наших людей насамперед глибиною і чистотою, що є природним явищем, коли ваші люди отримали здатність читати думки іншого. Зникла потреба, як зайва, щось приховувати перед іншим «ТИ», який так само прочитує думки другого «ТИ». Немає таємниці, яку заховуєш глибоко в собі, бо все, що відбувається в твоїй душі, відомо... Це теж своєрідна таємниця Буття, в якому, проте, зникли, як безвартісні, елементи «секретности», відтак відчужености, ворожости, зависти і т.д. і т. ін. Чи осягнемо ми, земляни, такий стан? Це ж абсолютно інше життя! Ось чому ми й почали працю для змін. Я побачив інший світ, який мене переконав у можливости змін. Ти підтримала мене, нарешті прибула сюди, за що я тобі безмежно вдячний. О Нілеє, що я робив би без тебе? Тим більше, коли тут втратив вірного друга...

 

Нілея підійшла до нього, притулившись до його грудей і пошепки сказала:

– Не тільки ти без мене, але і я без тебе нічого не зроблю... Тільки разом, коханий.

 

Здавалося, цей літній день не закінчиться ніколи. В ньому Буття постало для них, як вибір шляху – спільного шляху. І все ж, невідоме в свідомости обох, природно, впліталося і в думки, і в почуття. Людина мислить про майбутнє, рухається до нього, віддаючись справі, якій присвятила себе, але феномен невідомого постійно супроводжує її і приносить або тривогу, або розчарування, словом, і радість, і смуток. Бо такий, а не інший шлях, як ознака Буття.  

 

Наприклад, завтра,Нілея свідома того, що завтра слід знайтися в столиці. Олег теж в думках переносився в Столицю. Адже там потрібна допомога в охороні. Єдине, що вони здатні зробити, це захистити від розправи злих сил, що прагнуть втриматись при владі. Всього це лише перший, початковий етап – змінити стан речей, змінити людину...

– Завтра нам треба бути в Столиці. Знаю, що й ти про це думаєш, – перша Нілея взяла на себе ініціативу діяльности. Те, що вона привезла з собою, не має лежати без діла...

– Загалом звідси п’ятсот кілометрів. Яким видом транспорту поїдемо? – запитував Олег і вже чув відповідь:

– Полетимо! Це ж моя стихія.

– Чи не задалеко? Зрештою, не знаю, з якою швидкістю долали простір ТАМ...

– Спробуємо. Якщо наступить втома, можемо приземлитись де-небудь і відпочити...

– Є ще одна річ – військовий контроль повітряного простору.

– А навіщо жетон? У зв’язку з економією часу на нараді я не назвала, серед багатьох інших, маскування. Тобто в повітряному просторі нас не побачать навіть найдосконаліші прилади...

 

Олег з дива онімів.

– Виходить, що без жетона ми ніщо?!

– Милий Олеже, не перебільшуй. Жетон лише допомагає людині вистояти у протистоянні.

– Надзвичайна технологія! Фантастика! Колиб ця зброя опинилася в руках противника, тоді...

 

Нілея не дала йому закінчити думки.

– Це теж передбачено, навіть у тому випадку, коли противник знає всі засоби жетона і скеровує їх проти нових людей, тоді жетон вибухає в руках противника, наносить йому смертельний удар і самознищується. Це значить, що жетон запрограмований тільки на нових людей і на їх охорону.

– Нарешті, ти мене заспокоїла. Знаючи наших людей, не можу не передбачити певної ситуації, коли, на нещастя, знайдеться на мільйони хоч один зрадник і передасть усі таємниці противнику. Ця думка мені не давала спокою, а пояснити тобі таку ситуацію я просто не встигав. Твоє прибуття емоційно мене буквально заполонило. Я був у стані такої радости, що все інше відійшло на задній план.

– О мій чудовий мужу, дорогенький, ти незвичайний. Я тебе кохаю. Разом ми неподоланна сила. Завтра й летимо.

 

14. Земний політ

Зранку Нілея збирала все, необхідне для польоту. Поглядаючи на велику валізу з жетонами, Олег мовив:

– Тобі не здається, що вантаж варто розділити надвоє. Одну половину я беру, другу – ти.

– Вантаж легкий,  підніми. – Олег напружив сили і легко підняв валізу, кажучи:

– Дивина, справді легкий!

– Вантаж розрахований на перевезення в земних умовах. Та й сам жетон створений з легкого матеріалу за нашими технологіями.

– Я переконався, що на Землі аналога немає...

– Це значить, що його тут повторити не можна...

– Саме тому до нього буде прикована особлива увага. Нам слід мати на увазі цю обставину. Отже, на кожного, хто ним володіє тут, на Землі, лягає особлива відповідальність його збереження і, сказати б, втаємничення. Наскільки я зрозумів, від нього значною мірою залежить наша перемога.

– Мислиш логічно і правильно. Таким способом ми виробляємо нашу стратегію і послідовність дій.

 

В цей момент телефонує Борис. Дуже стисло повідомляє, що спецслужба поінформована про поїздку в Столицю. Висловлює надзвичайне застереження бути особливо пильними. На цьому інформація обірвалась.

 

Олег замислився і передав Нілеї інформацію. З усього цього його найбільше дивує, звідкіль відомий їхній політ? Він перевірив камери, вмонтовані в помешканні. Вони не фіксували проникнення в помешкання чужої особи. «Ага, замовили залізничні білети! Ось звідси інформація!»

 

Нілея сказала, що вона мала б відчути підслух розмови. Це, безперечно, виявив би жетон. Отже, Олег виявив правильно витік «секрету».

 

Вони майже повністю приготувалися до польоту. Виходячи з помешкання з валізою, Олег за порадою Нілеї своїм жетоном заблокував вхід в помешкання. Нілея пояснила:

– Ніяка сила не здатна відкрити двері до помешкання чи проникнути в нього крізь вікно. Отже, можемо бути спокійні за наше житло.

 

Вони зайшли у скверик біля будинку і спостерігали, чи нема поблизу людини. Нікого не було. Вона прикріпила до себе валізу за допомогою подібної «сітки», якою колись вела з Берега Лесю. Радісно вигукнула «Полетіли!», розправила руки, ніби крила, і вмить піднялася вгору. За нею піднімався Олег. Вона йому гукнула:

– Не відставай від мене. Держися за мою руку.

 

Олег схопив її за руку і вже не відпускав її впродовж усього польоту. Відчуття легкости проймало його радістю. Він не міг зафіксувати швидкість польоту. За звичайними земними законами при великій швидкості, очевидно, повітря мало б шмагати його тіло, що творило опір. Цього всього він не відчував. Прочитуючи його думки, Нілея пояснила, що жетон підчас польоту знімає будь-який опір повітря, втрачаєш, власне, відчуття опору, звідси  й легкість.

– А щодо швидкости, ми летимо дуже швидко. Лише за годину польоту ми приземлимось у якомусь місті. Це ще не буде Столиця. Може, там переночуємо.

 

Справді, через годину Нілея вигукнула:

– Приземляємось!

 

Олег не відпускав її руки і спостерігав, що з висоти вона шукає зелені, де приземлитись непомітно. Вони опустилися в густо засаджену деревиною місцину, насторожено поглядаючи, чи нема поблизу свідків їхнього незвичайного приземлення. На щастя, нікого не було.

 

Друга половина дня, але ще не вечір. Олег спитав Нілею:

– На кого ми подібні? Туристи? Жителі цього ж міста? До речі, як воно зветься, треба вияснити.

 

І вони пішли тротуаром, а Олег тягнув валізу на коліщатах, і вона тарабанила на нерівних плитках тротуару. Наткнувся на вивіску «Середня Драгомирська школа ІІ рівня». Радісно вигукнув:

– Ми у Драгомирі. Значна частина дороги за нами. Шукаємо готель.

 

Він перепросив чоловіка середнього віку, приблизно під сорок років, і спитав, як добратися до готелю. Чоловік спитав:

– А який готель вам потрібно?Є дуже добрий, правда, трохи дорогий.

– Добре, нехай буде.

– Зветься «Вristol». Йдете цією вулицею прямо, потім з правого боку побачите вулицю, та, що вам треба.

 

Олег чемно подякував.

 

15. Готельна пригода

Незабаром вони увійшли в приміщення готелю і підійшли до чергового, щоб оформити ночівлю. Ця формальність не тривала довго, правда, слід було показати паспорти, з яких черговий виписав прізвища, місце проживання і дату видачі цих документів. Зразу ж Олег розплатився за перебування в готелю до наступного дня, тобто за добу.

 

Номер виявився на восьмому поверсі. Ліфт швидко підняв їх, а Олег дивувався, що їх не супроводжував служка, як водиться в усіх пристойних готелях, коли після встановлення валізи отримує на простягнену руку чайові. Що це мало б означати? Нілея прочитувала думки Олега і усміхалася. Потім сказала:

– Інформацію з паспортів черговий уже передав оперативникові спецслужби.

– Ти здогадуєшся?

– Ні, точно знаю...

 

Олег більше не випитував, та й в її думках, що їх прочитував, більше не було згадок про чергового готелю.

– Підемо в ресторан чи тут вгостимося?

– Звичайно, тут, – радісно мовила усміхнена Нілея. – Але спочатку душ.

 

На те бажання Олег лише підняв руки і потім зняв трубку внутрішнього телефону:

– У 810-ий номер прошу принести вечерю – меню № 2.

 

Незабаром з’явилася Нілея, як весняна квітка, розквітла і освіжіла від приємного душу, у біло світлій з рожевим відтінком сукні, з палаючою трояндою в петлі край лівої ключиці, запахуща, як ліс у ранню весну. Бракувало лише пташиного щебету. Замість нього прозвучав тихий дзвінок, і Олег відкрив двері, сюди в’їхав чотириколісний невеличкий столик, за ним вступив ресторанний слуга, що взявся розставляти тарілки і чарки на невеликому столику на двох. Закінчивши цю роботу, він мовчки попхав візочок, низько вклонився. Олег встиг всунути йому в бокову кишеньку банкноту, і двері за ним зачинилися.

– Нарешті можемо почати учту, – сказав Олег таким урочистим голосом, ще Нілея щиро і голосно розсміялася:

– Прекрасно! Може, милий, слід спішити, поки не з’являться озброєні горлорізи. А що вони точно будуть тут, я не сумніваюся.

– То що нам робити? Тікати чимскоріше?

– Що ти мовиш, коханий? Наша учта тільки починається, кидати таку смакоту, що ти замовив, ніяк не збираюся!

– А якщо справді станеться напад?

– То що? Я, Нілея, маю тікати перед цією галайстрою? Ніколи!Піднімаємо наші чаші за успіх, який станеться, в чому я не сумніваюся. Хай живе свобода і нова людина! Нас не зборить жодна сила!

– О, Нілеє, ти справжнє чудо, моя кохана. Піднімаю сю чашу за моє кохання, за тебе, чудова Нілеє, моя провіднице, моя натхненнице!

 

Учта тривала, поки нічого із смаковиті не залишилось.

 

Щасливі подорожні плюхнулись під покривало і якусь мить стишились, щоб продовжити бенкет, але інший – бенкет кохаючих сердець.

 

Десь далеко за опівніч почулися кроки в коридорі. Нілея сказала:

– Лежимо спокійно, не рухаємось. Можна дивитися, але ні слова – мовчки.

 

В цей момент відкрилися двері. В номері виключене світло. З виставленими вперед автоматами і пістолетами група військових з надягнутими на обличчя чорними масками і яскравими прожекторами просвітлювали кожен закуток номера, двоспальне ліжко, стіл – і нічого не бачили!

– Какоє-то нєдоразумєніє – номер пуст! Ґдє ані!

– Дєжурний дал точний номер. Здєся даже ужін заказивалі! Какая-то чєртовщіна!! Ґдє ані? Нічаво нє панімаю!

– Виходім. Только врємя тєряєм...

 

Коли за не прошеними гістьми закрилися двері, Нілея обняла Олега:

– Тепер, коханий, можемо спокійно спати до самого ранку.    

 

Ніч збігла, як одна хвилина.

 

Вранці перша Нілея відкрила  очі, мовлячи:

– Доброго ранку, мій милий! Встаємо. Душ. Сніданок. Праця на славу нашої Батьківщини.

– Чую і бачу, що ти вельми по-діловому настроєна.

– О, так, я вся діяльність. Я вся енергія. Я...вся...

– Кохання, – каже Олег і схоплює її всю в свої обійми.

 

Знову в час відсутности дружини Олег знімає трубку внутрішнього телефону і просить принести у 810-ий номер сніданок – меню № 5.Олег свідомий того, що треба швидко,оперативно снідати і якнайшвидше виноситися з готелю.

 

З ванної кімнати виходить Нілея, одягнута в дорогу. Туди заходить Олег і швидко знову в кімнаті, теж готовий в дорогу.

 

Входить служка їдальні, посуваючи столик на коліщатах. Розклавши посуд і їжу, низько кланяється. Олег розплачується за сніданок разом з чайовими, і подружжя снідає, явно поспішаючи.

– Мусимо непоміченими вийти з готелю. Передбачаю пильне око. – Розмовляючи, Нілея мило усміхалася. На її опроміненому, радісному обличчі не виявилося й тіні тривоги. Зате Олег вельми зосереджений. Мабуть, не забув застереження Бориса.

 

Валізку Олег не тягнув, а ніс в руці, піднявши вгору стержні з коліщатами.

– При виході з готелю ми чекаємо моменту, коли хтось відкриє двері. Ага, мало не забула: йдучи, ми нікого ненароком не торкаємось. Адже ми невидимі!

 

І все ж, вони з’їхали вниз ліфтом, який відкрився, але присутні не побачили, щоб хтось вийшов з ліфта. Подружжя обережно пройшли фойє готелю, минувши чергового (на щастя, вчора він не залишив у себе паспортів). Біля брами довелося тихо стояти, поки ззовні не відхилив її відвідувач. Вони миттю, притисшись до відкритої половини дверей, пройшли біля відвідувача, який не бачив і не чув їх поруч. Лише надворі, відійшовши пару метрів від готелю, вони знову стали зримі. І Олег каже, що їм слід звідти швидше відійти. Нарешті спокійно мовить:

– Пронесло! Вдалося вийти з-під недремного ока.

– Звісно, ми під охороною.

 

Проходячи повз пресовий кіоск, Олег зупинився і попросив місцеву газету. Відійшли від кіоску й зупинилися. Олег розвернув газету і на першій сторінці прочитав уголос: «Увага! Звертаємось до мешканців нашого міста. Вчора увечері прибули до нас терористи, підступні і небезпечні. Просимо звертатися до нас (подана адреса і телефон) всіх, хто має інформацію про їхнє місце перебування».

 

Нілея розреготалася на всю вулицю:

– Виявляється, ми з категорії терористів.

– І все ж, ми зобов’язані зустрітися з місцевими активістами, – спокійно мовить Олег, їхню адресу маю. – Люди допомогли вийти на бажану адресу.

 

Молода людина приблизно років тридцять радо їх зустріла. Коли Олег попросив зібрати активістів руху за зміни в суспільстві, молодик зразу взявся за телефон і повідомив, що в межах півгодини буде повен зал. Олег розпитав, скільки, на його думку, у місті людей, наділених новими здатностями.

– Приблизно десять тисяч. А все почалося з подій у Старому місті. Тоді я теж там був. І лише тепер вас впізнав. Ми неймовірно вам вдячні за початок процесу. Очевидно,розвиток подій залежить від нас, від нашої активности.

– Саме так, але охорона понад усе. Тому ми нині у вас.

 

Коли стишився повний зал людей різного віку, молодик представив гостей, і Олег перший виступив, подякувавши присутнім за їхню оперативність. Виклав мету прибуття у місто і передав слово Нілеї.

 

Вона вже набула досвід поборення несміливости перед зібранням людей... Стисло пояснила функції жетона, чим викликала бурю аплодисментів. Відтак прибульці виділили жетони для міста.

 

Нілеї задавали маса питань щодо жетона, а відтак і її особи. На питання щодо її особи вона відповідала дуже стисло, наголосивши, що справа не в ній чи в Олегові, а насамперед у початому процесі.

 

Приблизно через дві години вони вийшли з приміщення і загубилися серед міщан; знайшовши безлюдну озеленену місцину, вони знялися в повітря і ще перед вечором опустилися в Ботанічному саду Столиці.

 

16.Несподіванки Столиці

– Візьмемо таксі, як пристало на звичайних туристів, – мовив Олег, – щоб підвезти до готелю, ну, наприклад, «Metro». Місця не бронював, але надіюся, що там поселимося.

Нілея:

– Не заперечую, навпаки, рада. Признаюся, відчуваю втому...

– Нічого дивного, моя кохана. Фізичне напруження. І духовне не менше. – Олег глянув не неї стурбовано. – Може, в інші міста добиратимемось залізницею... Наша програма велика. Слід відвідати багато міст...

– Дорогий Олеже, я на все пристану, аби виконати нашу місію.

– Я знаю, мила Нілеє. Але мені тебе жаль, що ув’язав тебе в цю роботу.

– Як же інакше? Ми удвох покликані все зробити, що від нас залежить.

 

Розмовляючи, вони вийшли із Саду і зупинилися на тротуарі на Бульварі Поета.

– Залишається зловити таксі. – Далі Олег мовив сердито, але звучало іронічно. – Женуться, не звертають уваги, які тут знамениті люди просяться в таксі!!

 

Нарешті, один легковик таки спинився. Коли всілися, Олег каже:

– «Готель «Metro».

– Що таке в тім готелі? – питає водій. – Усі таксисти нині тільки й туди їздять!

– Можливо, якась нарада... – Кидає, ніби між іншим, Олег своє припущення.

 

Водій виявився балакучим. Питає:

– Не чули? Там нібито збираються ті дивні люди, що літають. Мені, канєшно, нема дєла до етого...

– Можливо, так і є. Раз відомо...

– Та кажуть... Один-однісінький раз бачив. То, справді, фантастика! Уму нєпанятно...

 

Суржик водія починав дратувати Олега. На щастя, під’їхали до готелю. Розплатившись, поспішили в готель.

 

До чергового довгенька черга.

– Нілеєчко, іди посидь у фотеличку. Я стану в чергу. Тут більше години доведеться стояти... Невже всі ті, що літають?

 

Олег зайняв чергу і настроївся на довге чекання. Невдовзі перед чергою збоку став мужчина під сорок років і голосно сказав:

– Хто прибув на нараду нових людей, підходьте до мене з паспортами, я роздам номери.

 

Більше половини черги його оточила. Церемонія вручення номера тривала коротко: чоловік подавав номер і записував його, а власники паспортів тут же мали оформити папір на проживання в готелі і віддати його цьому ж чоловікові. Ключ видавав черговий після показу номера на візитівці готелю. Олегові випав 602-ий номер. Він покликав рукою Нілею і віддав їй візитівку:

– Візьми ключ у чергового. Прийми душ, поки я заповню папірець.

 

Нілея радо взяла візитівку і незабаром опинилася в двомісному номері, подібному до драгомирського, ймовірно, більш просторому.

 

Чоловік повідомив, що проживання і харчування приїжджих взяла на себе республіканська організація РАСУЗ.

 

Оформивши папери, Олег віддав їх чоловікові. Коли той прочитав дані паспорта, глянувши на Олега, сказав:

– Вітаю, пане Олеже, у столиці. Дуже добре, що ви приїхали з дружиною. Ми давно на вас чекали.

– На жаль, з Старим містом і Столицею ми не мали належних зв’язків. Це слід виправити якнайшвидше.

– Це завдання беру на себе. До речі, я заступник Голови Ради, Білий Євген.

– Дуже радий знайомству. Зайдіть після вечері до нас у 602-ий номер.

– Обов’язково зайду. Є про що поговорити...

 

Олег піднявся на шостий поверх і постукав у двері свого номера. Нілея, навіть не питаючи, відкрила двері. Олег, увійшовши, спитав:

– Ти певна, що се я?

– Нема сумніву. Дорогий, тепер... я... тобі... нарешті скажу... ти не дивуйся, я бачу...

– О Господи! Ти чудо, чому ж ти раніше не казала?

– Я боялася. Непевна була, як ти зреагуєш...  Тобто я не зовсім земна людина, ти маєш це знати...

– Нілеєчко, ніколи не сумнівайся, я тебе кохаю такою, як ти є...

 

Дружина притулилася до нього, цілувала аж  до розчулення, коли в її очах полилися сльози радости...

– Ого, я вже стаю плаксою.

– Ні, ти прекрасна, чудова моя дружина!

 

Вона радісно відійшла в душ. Олег повторив церемонію замовлення вечері на двох у номер. Специфіка однакова, виходить, в усіх готелях. Але, окрім того, існує колективний зал – бери, що хочеш і скільки хочеш...

 

Коли нарешті вийшла Нілея, Олег відпросився лише на п’ять хвилин, мовивши «Я оперативно!»

 

І в цей час обслужник прикотив на столику з коліщатами вечерю. Поки її розставляв на столику, Нілея витягла банкнот для чайових, подумавши: у них, ТАМ, нема чайових...

 

Вийшов із ванної Олег, повідомивши, що сюди завітає заступник Ради на розмову.

– Нам потрібна вичерпна інформація, багато чого не знаємо, що відбувається в інших регіонах краю.

 

І в цей час постукали у двері. «Прошу» – голосно сказав Олег. Увійшов Євген Білий.

– Вибачте, може, я за швидко?

– Ні, якраз вчасно, втрьох повечеряємо. Прошу до столу.

 

Всілися. Нілея розподілила вечерю на трьох. Але сказала Олегові потелефонувати по внутрішньому телефоні принести ще ножі і вилки та чарки. Євген поставив плашку шампанського: «Це в честь нашої зустрічі» – мовить усміхаючись.

– Скажу вам правду, – почав Олег,– моя ініціатива та ще одної дівчини почати процес змін ґрунтувалася виключно на тому, що я отримав, перебуваючи в іншому світі. – Сказавши це, він глянув на Нілею, яка невідривно дивилася на нього. Нілея пояснила:

– Пане Євгене! Посидівши з нами за розмовою, не одне почуєте. Але сенс усього, що відбулося, зводиться до нинішнього процесу, що, на мій погляд, зупинити вже неможливо.

– Гадаю, що так, – сказав Євген.

 

Олег зразу запитав:

– Скажіть, скільки є у вас на обліку людей з новими здатностями.

– Понад п’ятсот тисяч. Це Столиця, східні та південні регіони краю.

– Гадаю, для повної перемоги потрібно хоча б десять-п'ятнадцять мільйонів людей, – мовить Олег.

 

В цей час постукали в двері. Увійшов служник бару. Приніс замовлення і вийшов.

– Піднімемо чарки за майбутню перемогу. – Чарки задзвеніли, і почалася вечеря.

– Треба мати на увазі, що з кожним днем нових людей прибуває. До кінця не розумію, але виходить ніби своєрідна передача здатностей від однієї людини до іншої, – сказав Євген.

– Насправді так і є, – мовив Олег. – Зараз нас найбільше цікавить, чи є спроби влади зупинити процес?

– Є, – відповів Євген. – Є незрозумілі убивства саме цих людей: то автомобільна аварія, то просто смерть на вулиці без ознак насильства (отрута чи щось інше), то арешти, але потримають і випускають, добряче налякавши і пригрозивши тюрмою...

– Саме ці речі слід знейтралізувати. Для цього ми тут.

– Я маю розповісти принципи захисту і його способи за допомогою нашого інструмента, – сказала Нілея.

– О, це буде надзвичайно цікаво, – захоплено вигукує Євген.

 

І це саме слід провести в східних і південних регіонах, – висловив побажання Олег.

– Знаєте, можна полегшити це завдання. Сюди приїхали делегати з цих регіонів.

 

Отже, вони отримають інформацію і донесуть у свої регіони, – сказав Євген.

– Справді, дуже добра думка, пане Євгене. Таким чином ми скоротимо наше перебування тут, – жваво зауважила Нілея. – Все, що треба передати їм, ми виконаємо.

– Нарада почнеться у конференц-залі готелю о десятій? – питає Олег. Євген ствердно кивнув головою. – Гадаю, що за дві години, ну, нехай з хвилинами все закінчиться?

– Так, якщо не виникнуть питання. Люди дуже зацікавлені особою пані Нілеї і вас, пане Олеже. Буде чимало питань. Я розумію, не на всі відповідати. Але щоб не залишилося якихось не вияснених проблем, що викличуть сумнів...

 

Олег його чемно перебив:

– Постараємось переконливо говорити й про себе... Я ось про що. Чи знайдеться час, щоб моїй дружині показати Столицю? І чи можна організувати авто для полегшення огляду?

– Організація має авто з водієм. Гадаю, нема проблеми. Зрештою, якщо затягнеться, ви можете залишитися тут ще на одну ніч.

– Щиро дякуємо за гостинність. Увечері ми хотіли від’їхати залізницею до міста в західному регіоні Доброводи.

– З Добровод є делегація, не пам’ятаю, скільки людей.

– Прекрасно, звідси ми відправляємось прямо додому. – Олег вияснив усе, що його турбувало. Глянув на Нілею. Вона завжди усміхнена.

– Гадаю, мені пора. Було дуже приємно познайомитись з вами. Тут уже люди кажуть, що ви жива легенда. Вони не помилились. О, ні, не роблю компліментів. – Євген низько вклонився і вийшов, мовивши «Добраніч»,

 

Нілея та Олег готувалися до сну. Для них продовжувалась ніч кохання.

 

Ще до десятої великий конференц-зал майже весь був заповнений делегатами. Насправді це був крайовий з’їзд нових людей. Початок відкрився Козацьким маршем, на той час вельми популярний, а його відновив з пам’яті один із давніх бандуристів.

 

Відкриття з’їзду оголосив Євген Білий, вибачившись, що голова у від’їзді за кордоном. Він оголосив порядок денний, давши слово Олегові. Коли зал почув, хто виступатиме, піднявся шквал оплесків.

 

Олег подякував за привітання і відзначив, що найбільша заслуга в тому, що зібралася велика громада людей, коли відчули в собі приплив сил, якими раніше не відзначалися. Звісно, все почалося від того, хто вже мав таку здатність. Отже, кожен може опинитися в іншому світі, де діють інші, справедливі закони, а людина почувається абсолютно самостійною з новими, не чуваними досі якостями. «Головне завдання, щоб таких людей стало якнайбільше. Тоді перемога забезпечена» – цими словами він закінчив свій виступ.

 

Голова надав слово Нілеї, яка детально ознайомила присутніх з властивостями жетона,відтак передала представникам Столиці і регіонів певну кількість цієї захисної зброї.

 

Вся ця акція забрала приблизно дві – дві з половиною години, враховуючи й запитання, відповіді на які забрали певний час. Одним словом, до вечірнього поїзда залишилось  п’ять-шість годин, які хотіли використати для ознайомлення Нілеї з столицею.

 

Справді, справу полегшив автомобіль організації. Коли Нілея й Олег всілися в авто, яке спочатку прямувало до Найвищої гірки з іменем князя, і водій зупинився неподалік, унизу, в дозволеному місці, Нілея сказала водієві на них тут почекати. Але відійшовши, вона відчула стеження за ними. Вона не оглядалася назад, лише мовила Олегові приспішити кроку і якнайшвидше віддалитися від авто, аби водій їх не бачив. Олег не зрозумів: що?Водій стежить за ними? Питання прочитала Нілея і вголос відповіла:

– Ні, але я не хочу, щоб він побачив, як ми раптово, на його ж очах, «розчиняємось» у повітрі, бо за нами хтось стежить. Сказавши це, вона потерла жетон, і обоє зникли. Але фактично вони підходили до обгородженої вершини гори, звідки відкривався неповторний вид на Ріку. «Прекрасна панорама!» – захоплено мовила Нілея. Біля них нікого не було, тому вони бесідували, ділилися враженнями...

 

Після огляду Гори і пам’ятника Князю повертаються поволі невидимі до легковика. Нілея обдивлялася навколо і нарешті здалека за ними побачила людину в цивільному з явною військовою виправкою. «Аґент спецслужби за нами!Як нам прошмигнути в авто?» – «Почекаймо. Він нас не бачить і, напевно, відійде, здивований, де ми ділися...»

 

Вони терпеливо очікували, поки агент не пройшов мимо них, не звернувши навіть уваги на авто, і пішов у напрямі Центральної.

 

Вони стали зримими і всілися в авто, попросивши водія відвезти до Собору Софії.

 

Вони увійшли в храм. «За нами стежить інший агент», – тихо сказала Нілея. Вони сховалися за однією з колон і стали незримими. Знервовано нишпорка обійшов кілька разів по периметру все внутрішнє приміщення, незважаючи на туристів, і, видно, розгубився: адже він бачив, як ВОНИ входили в храм. Він ішов буквально за ними – і втратив з поля зору. Доведеться так і доповідати начальству про неможливість стеження за цими двома типами...

 

Тимчасом Нілея та Олег, невидимі, змішалися між туристами, але будучи зосередженими, аби нікого не торкатися... Нілея собі уявила, коли б хтось відчув дотик і нікого не побачив, як міг зреагувати. Зате Олег роздумував над тим, як добратися додому: адже в поїзд треба увійти видимими, біля вагона стоїть провідниця, їй треба показати білети і ввійти східками у вагон... Нілея прочитала думки Олега. «Ти, дорогий, не маєш чим журитися, – мовила ласкаво, відійшовши від туристів. – Краще милуйся храмом. Я захоплена! Тут минуле дише, як живе. Який прекрасний образ Оранти!» Олег віддався волі Нілеї. Вона сильніша від нього!

 

З храму вони вийшли незримими і пройшли площею далі, до відбудованого Михайлівського храму.

 

Нарешті вони попрямували до авто, але зберігали невидимість. «Я не певна, чи десь поруч нема чергового агента...» – «Їх тут повно, як кукілю!». Насторожено проходили площею. В далині побачили авто. Сховалися між людьми, відійшовши на край площі, і там стали зримими. Недалеко знайшовся чоловік років п’ятдесят. Він і сказав цій парі:

– Я ще такого зроду не бачив, що на порожньому місці зразу з’являється пара людей!

– Шановний, краще для вас сказати, що ви нічого не бачили, – спокійно мовить йому Олег.

– Ні, я таки бачив!

– Ви нічого не бачили – для власної безпеки, – суворо сказала Нілея.

– Та добре, добре, я ж не проти вас. Я знаю... Є люди, які літають... Цікаво. Чудеса!

– То познайомтеся з ними. Може... може... теж злетите... – дружелюбно мовила Нілея. – Все може статися...Бувайте здорові. З вами розмовляла Нілея. Спитайте в людей, вам скажуть, хто я.

 

Чоловік вклонився. Все, що мовила незнайомка, його вельми здивувало. Пара підійшла до легковика і всілася в нього. Чоловік дивився на цю подію, і все йому здалося незвичайним. Бо, справді, на голому місці з’являється пара людей, і незнайомка розмовляє з ним, ще й себе назвала... а він тепер нестримно прагне зустрітися з людиною, яка літає. Це факт, а не фантазія!

 

17.Дорога додому

До відправлення поїзда залишалася одна година. Гості швидко зібралися. Євген вручив білети в двомісне купе люкс-вагона, попрощався, побажавши щасливої дороги, а гості – швидкої перемоги, і водій відвіз їх на залізничний вокзал.

 

Олег та Нілея пройшли просторе й заповнене пасажирами, гамірне фойє вокзалу з касами, довідковими «віконцями» і вийшли на вказаний перон до поїзда, в який уже почалася посадка. Вони підійшли до свого вагона. Тут ще не було пасажирів. Олег показав білети, провідниця перевірила, повернувши білети, і першою піднялася східками Нілея, Олег подав валізу і піднявся за дружиною. Знайшли своє купе. Увійшовши, зразу зачинили двері.

– Начебто ніхто не стежив, крім камер. Кругом вмонтовані... Отже, нас зафіксували. Нехай.

– Єдине – щасливо доїхати додому. Я вже скучаю за рідним містом.

– А мені надзвичайно все цікаво!

– Так, се новина для тебе. На жаль, не вистачало часу. Та й аґенти попсували огляд міста. Багато не бачили: музеї, картинні галереї...Коли настануть зміни, приїдемо сюди на довше...

– Коханий Олеже, почуваюсь першокласницею... Скільки мені треба, щоб знати наш край... Кажу «наш», бо я ТУТ і назавжди...

– Ти моє щастя. Але я завжди тривожуся, щоб нічого не сталося. Я став з твоїм приїздом сильніший.

– Але... без тебе, дорогий Олеже, я теж втрачу свою силу...

 

Постукали у двері. Олег глянув на Нілею запитально. Вона ствердно кивнула головою

 

Зайшла провідниця, попросила білети і спитала, чого потребують.

– Спокійно виспатись! – мовила Нілея. Олег: – Так.

 

Провідниця, усміхнувшись, вийшла.

– Усмішка провідниці, – каже Нілея,– мені здалася загадковою. Мовляв,ви гарно спіть, а там буде видно... Щось знає вона...

– На всякий випадок, перед сном зроби нас невидимими. Тоді вдалося уникнути біди. Навіть, коли спатимемо, ВОНИ тихо не зайдуть.

– Так то так. Але... я не бачу – ти мене розумієш? – нападників, хоч моя інтуїція підказує, що вони прийдуть.

– Звичайно, бо мають нас за призвідців усього, що відбувається в краю. Так і є! Отже, весь час ми перебуваємо під небезпекою знищення.

– Дорогенький, нас не знищать. Я знаю. Від нас залежить. Адже в наших руках унікальний засіб охорони. Тільки не прогавити моменту...

– Отож то. Завжди відчувати загрозу...

– Може, й так. – Ходи, милий, до мене. – Досі вони вклалися окремо.

 

Олег увійшов під спільне покривало, дружина обсипала його палкими поцілунками. Пора неймовірного кохання з жінкою, що повернулася з майбутнього в минуле. Бо тут знайшла свій дім, своє щастя.

 

Притча друга

Рідний дім

Нілея добре пам’ятає своє дитинство. Перед її очима добрі очі мами уважно стежать за тим, як маленьке дівча бавиться з такою ж малечею серед буйної зелені. І тепер ТУТ повториться те, з майбутнього – адже вона народить дитину, і вона, мама, з такою ж пильністю і любов’ю оберігатиме своє дитя від будь-якої небезпеки. Але ж настільки подібними будуть і ця, з майбутнього, і та, з нинішнього часу, картини-епізоди. Це ж неподільний велетенський світ – ТУТ і ТАМ! І все рідне, моє і наше – до болю в серці. Господи, як я прагну дитини... Тому я прибула сюди назавше, бо се мій дім – наш дім. І ми не дамо його зруйнувати тим, хто прагне над нами панувати...

 

*     *     *

Вона обціловувала Олега, задихаючись в своїх прагненнях ласки і тепла. «Олеже, – шепотіла вона, поклавши свою прекрасну голівку  йому на груди, – я прошу тебе, цілуй мене до безтями, о мій любий, мене нема без тебе...» Вона ще щось шепотіла, потім з вигуками повної розкоші від близькости, від взаємного проникнення в душу й тіло, бо все єдине і безконечне в час їхнього всього тимчасового життя...

 

Вони не чули стуку коліс об рейки, вони не відчували руху поїзда, що мчав у їхнє майбутнє, що зараз, у цю мить, є незворотною сучасністю, що стане минулим, але повертатиметься до них безмежною любов’ю, що творить одну цілість і тіл, і часів, і рідного дому ТУТ і ТАМ, як всесвітній закон безконечности...

 

*     *     *

Олег бачив себе в такому близькому минулому. Дарма, що проминули роки. Минуле стає нинішньою дійсністю, від якої ти ніколи не відійдеш, бо вона в тобі, вона з тобою, вона назавжди ТУТ, у твоєму існуванні, як повітря, води, земля і зорі... І нікому й ніколи ти не віддаси минулого, що є безперервним початком і кінцем тебе, твоєї душі, твоєї любові. Ось вона тут, твоя любов, вона творить для тебе, для себе безконечність буття тут і назавжди, поєднавши майбутнє і минуле, що є сучасним і одним неподільним цілим... Вона, твоя любов, творить тебе і себе в безвимірі з одним знаком вічности...

 

*     *     *

– Коханий Олеже, я безмежно щаслива. Я готова розплакатись від щастя. Провидіння обрало тебе для мене. Чудо, що знайшовся ти ТАМ, а я сьогодні ТУТ. ТАМ моє дитинство і юність, ТУТ – моє життя. І все поєднано в одному – в дивовижній любові.

– Коли я слухаю тебе, то мені ввижається, що якимись дивними силами перенесений в інший світ, але він, сей дивний світ, єдиний з нашим, і ти ніби поєднуєш часи і світи в єдине ціле... Так, так, ти справді поєднала мене з собою і з часом майбутнім, тобто відкрила перспективу вічности...

– Очевидно, все зрозуміло, бо ти, Леся і я започаткували процес, за який вороги прагнуть розірвати нас на шматки. Нічого в них не вийде!

 

В цей час почулася метушня під їхніми дверима. Нілея глянула туди й прошепотіла: «Прийшли! Лежимо тихо!!»

 

Таки двері відкрили і освітили купе рефлекторами, прикріпленими до рушниць. Увірвалося троє в чорних масках, лише очі їхні горіли злим вогнем. Оглядали купе розчаровано:

– Смотрі, нікаво нєт! Куда ані подєвалісь? Што єто такоє? Кажісь, нас кто-то завідомо ложно інформіруєт. К черту всьо єто!Можєт, ані нє в єтом вагонє, а? – Да нєт! – говорить другий. – Праводніца показивала білєти. Пашлі, нам нєча здєсь дєлать» – Вийшли, тріснувши зі злістю розсувними дверми».

– Провідниця! Я й казала...

– Вона ж зобов’язана показати білети, коли вимагає поліція. Тепер спати аж до останньої зупинки! До рідного дому...

 

Вранці молода пара збудилася ще перед зупинкою поїзда. Під’їжджали до головного вокзалу, про що повідомив провідник поїзду репродуктором у кожному вагоні.

– Поїдемо трамваєм чи полетимо?

– Тільки летимо, коханий Олеже. Ти знаєш, як я люблю літати.

 

Вийшли з вагону, і провідниця мало не впала із здивування, побачивши відсутніх вночі своїх пасажирів, але спокійно спитала, чи потрібні білети. Сим разом Нілея відповіла, суворо глядячи на неї:

– Ні, не треба, може, ще хтось захоче їх перевірити...

 

І знову провідниця не могла вийти з дива: звідкіля ж відомо цій жіночці, що перевіряли білети, коли її не було в купе? І в ресторані їх теж не було...

 

Не просто знайти на привокзальній площі безлюдне місце. В присутности багатьох людей не годиться злітати в небо! Цю думку прочитала Нілея й вголос спитала:

– Чому, коханий? Навпаки, хай дивляться. Може, також захочуть злетіти...

 

Вони якраз опинилися в центрі площі. «Полетіли!» – Вигукнула Нілея, розкинувши руки, мов крила, і знялася вгору. Після неї злетів Олег, тримаючи в руці валізу. Сотні очей дивилися за дивним польотом людей, жінка ще й махала їм рукою, ніби вітаючи їх чи прощаючись з ними.... Хтось фотографував. Хтось записав на камеру. Все, що було під руками: планшети, смартфони, камери – умить знадобилося, щоб зафіксувати семимильні зміни на планеті Земля.

 

За п'ятнадцять хвилин вони приземлилися біля свого будинку. «Все в порядку, мій Олеже?» – «Краще не буває. Ми вдома!»

 

Увійшовши в помешкання, Олег хотів перевірити приховані камери. «Любий, нема потреби. Адже в помешкання проникнути було неможливо».

– Якщо справді так, то я спокійний. Справді, жетону треба довіряти, – каже, усміхаючись.

 

Незабаром телефонує Борис: «Відомо, що нині ви повернулися із Столиці. Стеження за вами продовжується. Переслідування вас і дружини не анульовано, незважаючи на невдачі. Будьте, як і досі, обережні». І на цьому обірвалась інформація.

 

Олег задумався: яким чином вийти з поля загрози? Питання прочитала Нілея. Вона не мала відповіді, лише сказала: «Наш дім – наша фортеця». Олег додав:

– Наш дім – уся країна. Її не здолати зловмисникам, політичним спекулянтам, багатіям, що втратили  душу... 

 

18. Добра новина

Зранку Олег повідомив усіх членів Ради про засідання, яке відбудеться в його помешканні.

 

Приблизно в межах години всі зібралися. Олег повідомив, що переслідування його з дружиною продовжується і що всі троє (третя Леся) перебувають під особливою загрозою знищення. У зв’язку з цим він зачитав

 

Звернення

до нових людей у краю, до людей доброї волі в нас і за кордоном, до політиків і державних діячів світу

 

Звертаємось з глибоким розумінням, що нас почують і відповідно до своїх сил і можливостей зроблять усе, що від них залежить, щоб суттєво змінити ситуацію в нашій країні...

 

Йдеться про безперервне переслідування людей, наділених новим мисленням і новими здатностями, які усім нам вселяють тверде переконання в суспільних змінах у нашому краю. Але всі ці люди перебувають під терором влади, яка переслідує саме за нове мислення і дії, спрямовані на незворотні зміни. Особливий удар влади спрямований на трьох осіб, які саме прислужилися початку перемін людей,сколихнули їхню свідомість і переконали в можливість змінити керівництво країни,керуючись законами демократії і справедливости. Загальнонаціональні вибори, які відбудуться незабаром, – єдино можливий демократичний шлях змін. І саме цього найбільше лякається влада, яка прагне перепинити шлях оновлення і народження нового життя. Саме тому вона спрямовує смертельний удар проти перших організаторів цього процесу.

 

Ми впевнені, що немислимо перекрити озонну блискавицю, яка розтрощить скам’янілий арсенал застою, духовного гніту, брехні, облуди, політичного фальшу і несправедливости. Ми свято віримо в народження нового життя і здатні заради нього справедливо діяти до повної перемоги.

Староміська організація РАСУЗ

 

Члени Ради схвалили Звернення і просили Олега опублікувати в місцевій пресі. Цього ж ранку Олег відніс Звернення до знайомого редактора, який обіцяв надрукувати його в завтрашньому номері газети.

 

На другий день редактор повідомив його, що іноземні журналісти, акредитовані в нашому краю, повідомили про зацікавлення світових ЗМІ і що певні політичні кола Заходу готують спеціальні звернення до влади припинити репресії. Всю цю інформацію Олег сприйняв з усмішкою, оскільки в його житті нічого не змінилося і не зміниться – в цьому він переконаний, допоки самі не визволимось...

– Твій скепсис, Олеже, оправданий всім дотеперішнім нашим станом – загроза є і залишиться, допоки самі не звільнимось від неї.

– Так є, але буде інакше.

 

Нілея підійшла до нього. Тихо, сумирно притулилася до нього. Він обняв за плечі, відчув легке тремтіння жаданого тіла. Нарешті, тулячи голову до його грудей, тихо прошепотіла:

– Коханий, я... я вагітна.

– О, Господи, нарешті! – Радісно мовив Олег, міцно її обнявши і цілуючи її обличчя. Вона щось шепотіла, з очей текли сльози радости і щастя.

– Нове життя даруєш нам, моя незрівнянна.

 

ІІІ

 

 

Частина третя

Народження нового життя

19. Блок однодумців

Наступного дня Олег, окрилений майбутнім народженням дитини і широким відгомоном Звернення, ніби вперше побачив світлий день і яскраво сліпуче сонце. Зачудований теплом дня і його яскравістю, він по телефону повідомив членів міської організації РУСУЗ про збори в його ж помешканні. Євгенові Білому повідомив, що, на його думку, у Столиці негайно створити блок однодумців, зокрема нових людей. Євген погодився і сказав, що передасть його пропозицію Голові організації.

 

Приблизно за годину ввійшли в помешкання члени Ради. Олег оголосив свою пропозицію. Питання: хто очолить блок?

– Ви! – В один голос сказали члени Ради.

– Дякую за довір’я. Проте маю зараз особливі обов’язки: сім`я, відповідальність за неї. Треба принаймні двох заступників, які діють відповідно до наших завдань в час моєї відсутности.

 

Запропонували Лесю і Павленка. Стислу інформацію запротокувала Нілея, і Олег передав у редакцію газети повідомлення про засідання Ради і її ухвали. Редактор від себе додав політичний коментар, і на другий день з’явилася публікація,яку зразу розповсюдили журналісти. Незабаром появилися відгуки в іноземній пресі з оцінками заходів нових людей для забезпечення перемоги на виборах до парламенту.

 

В той же час діючий президент проголосив нищівну критику Блоку однодумців, назвавши їх випадковими людьми і закликав громадян поборювати цю групу людей з невиразним минулим, натякаючи про начебто кримінальне їхнє минуле. У відповідь журналісти, які підтримували Блок, скерували удар проти президента, який тримається крісла заради наживи. До речі, журналісти нагадали читачам, що саме в цього керівника держави минуле кримінальне.

 

Це стало колосальним збуренням суспільства. В Столиці появилися тисячі людей, які вимагали відставки президента разом з його поплічниками.

 

В центрі міста з’явилися намети. Демонстранти почали будувати барикади і готуватися до відсічі на випадок спроб поліції зіпхнути їх із Центральної площі.

 

Незабаром сталася жахлива стрілянина. Сотню протестантів убито. Ненависть знялася на таку висоту, що годі її приборкати навіть найлагіднішими засобами. Бо немає прощення убивцям і нема ніякого стриму гніву до призвідців убивства і його виконавців за наказом, поза всяким сумнівом, верховного керівництва держави. Величезна кількість людей, які піднялися з усією своєю гідністю покінчити із сваволею і насильством, призвела до таких масштабів протесту, що головний кримінальник вдався на втечу, як злодій, до північного сусіда, з котрим уже давно якшався, ніби з найсердечнішим другом... А країна ще довгі роки відхаркувала кров’ю його грабунки, спекуляції, фальшиві політичні угоди і т. ін.

 

Потім, аж у наступні роки, суди ніби шукали і не знаходили виконавців убивств, водночас начебто не могли знайти замовників...

 

Ця ситуація теж стала об’єктом шаленої критики Блоку, покликаного остаточно змести з лиця землі нечистоти, що нагромадилися за чверть століття.

 

Обрання нової влади ще до появи нових людей створило ілюзію повернення до Закону, перед яким рівні всі. Виявилось, що ні. Поява людей з новим мисленням похитнула основи влади, що зберегла стару олігархічну систему. Там, у її глибинах, сидів жорстокий дракон, що періодично випускав огненні стріли проти своїх противників. Призвідці процесу оновлення відчули їх... Дракон набуває прихованих ознак – зв’язків з керівництвом держави та спецслужбами, нібито покликаними захищати інтереси держави та її громадян, але...Але удари проти нових людей-«птахів» змушують серйозно замилитись... 

 

Однодумці готові до всіляких підступних несподіванок; вони не вірили, як висловлювалися, «округлим словам», за якими ховалася нещирість, прагнення приховати обман або «заколисати» громадян пустими фразами типу «все буде добре». Після втечі кримінальника нова влада надіялася на терпіння людей, які пережили одне лихо і влетіли в друге: таке ж фарисейство, двозначність учинків, непоправні побори, панування двох стандартів – один – для верховних панів, другий – для «хлопа», колосальний розрив, як безодня, між трударем з мізерним заробітком і казковими оплатами чиновників офіційної влади і депутатів.

 

Блок однодумців справедливо акцентував на двох, непомірно віддалених «полюсах» суспільства – народу і влади.

 

*     *     *

– Наші сейсмографи не передбачають найближчим часом землетрусу, але що скоро вдарить озонна блискавиця, не маю сумніву, – сказав Олег своїм друзям. На те Нілея мовила:

– Так, вдарить, поза всяким сумнівом. Повірте, я знаю.

– Бо ми всі взялися за руки і дружнім, сконсолідованим поступом своїм покажемо всьому світові, як усувати заскорузлість у поглядах, фарисейство в щоденному житті, маніпуляції і словом,і грошима... – Олег говорив з такою переконливістю і твердістю, ніби все те, що тут мовиться, вже відбулося.

– Це називається наближення майбутнього, – сказала Леся. – Говори лише добре, настройся на найкращі роздуми і світлі мрії – і вони здійсняться,бажане стане реальністю.

– Це ніби математичне правило, – вставив своє міркування Павленко, – збільшення з геометричною прогресією...

– Побажання в іншому, – сказав приятель Лесі, – щоб, мріючи щиро про добре, ні на мить не розчаровувалися в реальному житті, прагнули всією душею і до кінця оновлення або, як ви, пане Олеже, казали, – розумію, образно – «озонної блискавиці».

– О, так, цей образний вислів є ніби наскрізний і всюдисущий оновлювач життя. А блискавиця вдаряє з такою силою, що аж засліплює своїм спалахом. Символ світла завжди має для нас значення такої чистоти і правди, що, мабуть, рівна Небу, тобто тій найвищій духовній силі, що творить Добро і Любов. – Мить задумавшись, продовжив: – Коли станеться реальністю наша мрія, тоді почнеться другий етап нашої діяльности – Вічний Мир. Але інші країни і спільноти спочатку мали б пройти наш шлях, щоб змінити свою людську сутність.

 

Нілея мусила сказати свою думку:

– Наша планета, всі її національні спільноти прийняли Вічний Мир, переживши жахливий кривавий апокаліпсис. І таки прийшли до миру, зрозумівши, що інакше годі себе зберегти для життя, для творення лише добра і справедливости.

– Це глибока правда, – сказала Леся.

– Щось інше годі придумати, – каже Олег. – Я багато роздумував над цією проблемою Дехто, може, й скаже: «Ет, якась казкова утопія!» Може, на нинішній день, справді, утопія... А хіба не фантастична утопія творити однодумців, які в силі змінити свій світ? Отже, утопії стають реальністю.

 

Товариство однодумців ще багато говорили про світ та його закони і, як завжди, переконані в необхідности незворотних змін.

 

20. Наближення неминучого

Олегові потелефонував Євген і повідомив, що після їхнього візиту стався, так і сказав, вибух, що ознаменувався надзвичайно великою появою людей з новими здатностями. Не встигають реєструвати. Вже за їхніми підрахунками кількість становить понад десять мільйонів людей, враховуючи й південно-східні регіони. Також повідомив, що Центральний Блок орієнтується на підтримку об’єднання молодих людей під назвою «Відродження» на чолі з відомим співаком, можливим претендентом на посаду президента. Голова організації радить подати цю інформацію для всіх регіональних блоків з метою підтримки на виборах. Олег привітав його з успіхом: «Наша перемога наближається семимильними кроками».

 

Реальність навіть перевершує їхні найбільш оптимістичні прогнози.

 

Дивно, як за день Олег встигав провести мінімум чотири години в інституті, займатися громадськими справами і водночас хоча б телефонувати Нілеї, яка відповідала: «Коханий Олеже, не хвилюйся, я дам раду в усіх випадках». Це означало, що навіть на випадок агресії з боку спецслужб вона дасть собі з ними раду. В Олега не було ні найменших сумнівів щодо цього, бо знав характер і можливости дружини.

 

Золота тарілка сонця піднімалася з-за обрію, котилася вгору з такою легкістю, розливаючи тепло і світло, що, здавалося Олегові, ніби він пливе у золотих хвилях тепла і яскравого проміння.

 

Потім кружало, після велетенського півкола, опускалося все нижче й нижче, і тоді Олег вираховував майбутній час, наближення якого він прагнув всіма фібрами своєї душі.

– Ти знаєш, кохана Нілеє, що я рахую час, його наближення на той момент, коли ти, даруючи нам, тобто собі і мені, нове життя, як продовження нас для реального втілення вічности, начебто ставши назавжди добротою і щедрістю.

 

В такі хвилини Нілея притулялася до нього, клала свою прекрасну голівку йому на груди і шепотіла:

– Коханий, я прагну того наближення, бо се не тільки моє, а й твоє покликання творити нове життя і, тим самим, змінювати його.

– Моя свідомість змінювалася ТАМ, а ти стала для мене незвичайним, божественним натхненником змін. Я повірив у тебе й закохався, бо віра й почуття ідуть, як мені здається, разом, міцно взявшись за руки... За мною нема ні зеренця неправди. Може, тому та й з інших причин я ненавиджу брехню і лицемірство.

– Дорогий Олеже, ми стали на одну, спільну дорогу, яка веде до правди. Ніяка сила нас не зіб’є з цього шляху, я знаю. Але... але попереду не тільки для нас – для всіх, хто з нами, невпинна, невсипуща праця – адже наша Мета – Вічний Мир.

– Я знаю, дорогенька, наша перемога, що наближається з кожним обертом нашої планети, відкриє нову істину, в яку зобов’язана повірити вся людська цивілізація.

– Третього не дано, – мовила Нілея, і Олег вловив в її очах тривогу.

 

Нілея прочитала його запитання. – Я – людина – тривожусь за майбутнє наших дітей і всього сучасного покоління. Невже настільки короткозорі, що не відчувають загрози своєму існуванню?– Нілея та Олег у цей момент не шукали відповідей на їхні ж питання. Вони лише прагнули найшвидшого наближення неминучого – народження нового життя,що мало багатозначний сенс у людському бутті, тим більше саме зараз і ТУТ, де протистоїть могутня духовна сила нової людини противнику з багатьма рисами, так би мовити, патологічними, якщо їх порівнювати з рисами нової людини...

 

Наближення часу також означало завершення попереднього етапу «озонення» і відкриття другого етапу, поза всяким сумнівом, довготривалого, бо вже стосувався багатьох чи навіть усіх спільнот планети Земля.

 

Пізно увечері телефонує Євген: вбитий Голова РАСУЗу! Офіційне пояснення: автомобільна аварія. Олег і Нілея були ніби громом поражені.

 

Зранку ще раз телефон: За неофіційними свідченнями це не аварія, а сплановане вбивство. Всі обов’язки голови автоматично перейшли до нього, Євгена.

 

21.Напередодні

В цьому ж часі Борис передав важливу інформацію: правдоподібно, переслідування припинено, оскільки виникла дуже серйозна проблема – багатомільйонна поява людей з особливими здатностями. Тому немає сенсу знищувати застрільників.

 

Природно, Олег вельми зрадів, зразу повідомив Нілею. Вона відповіла: – Не слід радіти передчасно. Вбивство Голови РАСУЗу в Столиці свідчить про живучість дракона, який постійно даватиме про себе знати... Може, влада нарешті зрозуміє, що вона програє. Спробуй, позмагайся з мільйонами!

 

Євген Білий знову телефонує і запитував, чи він, Олег, не хтів би стати депутатом парламенту, а відтак увійти в новостворений уряд після виборів?

 

Відповідь прозвучала відмовою. Він пояснив, що його молода сім`я дуже потребує його опіки і що він прагне себе почувати абсолютно вільним, що дає підстави самостійно вирішувати щодо власної поведінки і тактики, поки не встановлений Вічний Мир...

 

Євген відповів, що він захоплений його відповіддю, але висловив жаль з приводу того, що, зрештою, ще невідомо, скільки мандатів отримає в парламенті Блок РАСУЗ, а кожен голос за зміни буде на вагу золота. Олег відповів що невідомо, чи навіть сформується опозиційний блок. А це значить, що весь парламент буде одностайний. На цю сентенцію Євген відповів, що досвід світових парламентів свідчить, що такого не буває, але зазначив, що там опозиція співпрацює з усім парламентом.

 

Олег назвав цю розмову, виклавши її зміст Нілеї, передчасною, бо вибори ще не відбулися... Ще раніше члени міської організації РАСУЗ дали згоду балотуватися. Олег привітав їхню позицію, рівноцінну їхній свідомости, відзначивши, що принциповість у таких речах – понад усе.

 

Отож підготовка до виборів набирала швидких обертів. Телебачення не припиняло представляти претендентів мало що не на першість у завоюванні мандатів, а програми цих «перших» рясніли казковими обіцянками земного раю, викликаючи в Олега іронічну усмішку. Він з прихованою тугою слухав ці обіцянки, а вголос сказав: «Нічого нема за душею в цих політиканів, крім одного прагнення залишитись при парламентськім кориті...» Далі мовчки сам себе запитував: «Яким чином з цими людьми будувати нове життя?»

 

Коли прийшов Олег з роботи, Нілея запропонувала «трохи пройтись» у місті.

 

Вони вийшли з будинку, ще далеко не смеркало, але сонце вже стояло на останньому прузі, аби зайти за зелений, зарослий деревиною і закритий будинками обрій. Легкий літній вітерець ворушив довгим з золотим відтінком волоссям, що спадало кучерявими хвилями на струнку і привабливу округлу спину Нілеї.

– Коханий, я сьогодні зранку поїхала на консультацію. – Олег насторожено слухав. – Ні, будь спокійний, все в нормі. Любий, в нас буде двоє... дівчинка і хлопчик.

 

Олег зупинився. В його очах дружина побачила щире здивування, а його очі заграли радісним промінням. Привселюдно він обняв її і цілував милу голівку.

 

Люди проходили мимо й усміхалис