Рубрики‎ > ‎Наука‎ > ‎

Відтік мізків з України набирає сили. (Автор: Ясинчук Леся)

опубліковано 4 лют. 2018 р., 06:08 Степан Гринчишин   [ оновлено 27 лют. 2018 р., 08:14 ]

 

Понад 25 тисяч наукових працівників покинуло Україну за роки незалежності. Виїхали найрозумніші та найталановитіші. Але найгірше, що відтік мізків триває, до того ж прискореними темпами. Водночас у багатьох наукових установах середній вік працівників - 60-70 років. Країну покидає розумна і талановита молодь, пише Експрес.

 

Своїми міркуваннями з цього приводу поділилися:

- Анатолій Широков, голова профспілки працівників НАН України,

- Єгор Стадний, аналітик Аналітичного центру CEDOS,

- Олена Малиновська, доктор наук з державного управління,

- Сергій Шарапов, завідувач лабораторії Інституту теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова НАН України.

 

- То в якому стані українська наука сьогодні?

А. Широков: -- Якщо коротко, то в плачевному. Старші кадри йдуть на пенсію, а молодь не дуже поспішає поповнювати наукові лави. Чимало інститутів працюють у режимі неповної зайнятості - всього 3-4 дні на тиждень. У Європі, США, Японії на одну одиницю зарплати виділяється ще дві одиниці фінансування власне на науку. А ми досі проводимо досліди на допотопному обладнанні, якому десятки років. Сьогодні на науку в Україні виділяється всього 0,2% ВВП. Це мізер. Тому наші науковці виїжджають туди, де їхні знання і талант більше цінують. Є дані, що за останні 25 років з країни виїхало понад 25 тисяч наукових працівників.

 

- Чому молодь не йде в науку?

С. Шарапов: - Ще років 10-15 тому дуже талановиті молоді люди йшли в аспірантуру, захищалися, потім їхали або працювати закордон, або залишалися тут, у науці. Пізніше ми побачили тенденцію, що молодь закінчує тут магістерку, а в аспірантуру намагається вступити десь на Заході. А в останні 2-3 роки студенти закінчують в Україні бакалаврат, беруть рекомендації і намагаються вступати у магістратуру деінде. Тобто ми втрачаємо талановитих студентів уже на рівні бакалаврів та магістрів. За останні два роки з наукових установ НАНУ звільнилося 42 молодих учених-стипендіатiв Президента України. Це 14% загальної їх кількості в НАНУ. Науковців середнього покоління в науці майже не залишається.

 

Є. Стадний: - Погоджуюся. У 2015-2016 роках в 14 країнах (це без врахування США, Канади та Великобританії) навчалося 1600 українців на різних програмах, які прирівняні до нашої аспірантури. У Німеччині - 525 студентів, у Польщі - 380, Чехії - 223, Франції - 201, у Швейцарії - 105, в Угорщині - 73 особи, в Іспанії та Фінляндії - по 37. У Швейцарії та Чехії кількість таких студентів збільшилася за вісім років удвічі, у Німеччині - на 20%, а в Польщі лише протягом трьох останніх років зросла на 40%. Є висока вірогідність, що після закінчення навчання вони залишаться працювати закордоном.

 

 - Чому маємо таку ситуацію?

Є. Стадний: - Молодий науковець повинен отримувати гідну стипендію, щоб працювати над дисертацією, а не шукати підробіток на стороні. В Україні стипендія аспіранта злиденна - 3100 гривень, за кордоном -- у рази вища. У 2013 році у Варшавському університеті я отримував 400$. Крім того, наша система аспірантури абсолютно викривлена. Ми з якогось дива замовляємо 3-5 тисяч аспірантів у рік за державний кошт. Вони пишуть роботи, які не витримують жодної критики, лише деякі з них справді займаються дослідженнями. Це видно неозброєним оком. Уже не кажу про те, скільки чиновників йдуть в аспірантуру, щоб для статусу захиститися й отримати той науковий ступінь. Досі діє цей конвеєр спецрад із захисту дисертацій, де дуже часто просто беруть гроші - таким чином приймають захисти. Коли ти бачиш, що науковий ступінь девальвувався, що нічого путнього роками не захищається в цілих галузях - ні в економіці, ні в педагогіці, то це відштовхує. Молодь не хоче жити по-старому.

 

- Чи триватиме така тенденція й надалі?

О. Малиновська: - Так. Адже, наприклад, у Польщі середня зарплата вища в 4 рази, аніж в Україні, у Німеччині - в 10. Утім не тільки грошима живе людина, але й амбіціями, планами реалізуватися. Поки є різниця між можливостями заробітку та самореалізації, цей процес триватиме. Більш того. Він прискорюватиметься у зв'язку з тим, що дедалі більше українських громадян отримують освіту за кордоном. А для хороших студентів диплом, отриманий у Європі, відкриває шлях на європейський ринок праці. До речі, було цікаве опитування наших студентів, які навчаються у польських вишах. Тільки 2% респондентів виявили намір повернутися в Україну після завершення навчання. От вам і відповідь на запитання. Також європейці хочуть послабити умови видачі "Голубої карти" (європейський аналог американської Green Card). У 2016 році понад тисячу українців отримали її, 80% припало на Німеччину. Наприклад, та ж Південна Корея, яка свого часу віддавала населення у величезній кількості іншим країнам, зараз приваблює мігрантів з усієї Південно-Східної Азії, навіть з України. Люди повертаються, коли є перспектива, коли бачать, що країна розвивається, помітні кроки вперед у боротьбі з корупцією. На жаль, в Україні цього ми не спостерігаємо.

 

С. Шарапов: - Ті ж китайці їдуть у США, навчаються там, а потім повертаються додому, отримують місце професорів, гроші на обладнання і працюють на благо своєї економіки. Якщо ж науковець бачить, що повертатися нікуди, то він робить усе можливе, щоб залишитися закордоном.

 

- До чого може призвести масова "еміграція мізків"?

С. Шарапов: - Середній вік наших учених - 70 років. Коли немає молодих науковців, щоб старші їм передали знання, це фактично означає вимирання науки. Ми перетворюємося на сировинний додаток до розвинутих країн світу...

 

Читайте більше тут: http://expres.ua/main/2018/01/27/281999-vidtik-mizkiv-ukrayiny-nabyraye-syly