Рубрики‎ > ‎Наука‎ > ‎

Українські традиції повітроплавання. (Автор: Лопушанський Ярослав)

опубліковано 27 черв. 2016 р., 04:56 Степан Гринчишин   [ оновлено 23 лип. 2016 р., 08:04 ]

Навіть за відсутності власної держави українці внесли вагомий вклад у світову історію повітроплавання.

 

Полтавчанин генерал-лейтенант Олександр Кованько вперше у світі організував польоти на аеростатах (здійснив понад 80 польотів) для наукових досліджень верхніх шарів атмосфери та вивчення впливу польоту на організм людини. У 1884 р. представив проект аероплана і повітряного гвинта. З 1885 р. командував першою в російській армії повітроплавальною частиною. Під його керівництвом побудовано перший у Росії дирижабль і п’ять літаків.

 

Левко Мацієвич з Кіровоградщини – суднобудівник, перший український авіатор; автор 14 проектів підводних човнів, а також системи для захисту кораблів від мін і торпедних атак. Розробив тип літального апарата, здатного піднятися з палуби морського судна. Першим у світі розробив проект авіаносця, розрахованого на 25 літаків. Один із засновників Революційної української партії (РУП). Підняв у повітря перших в Росії пасажирів.

 

Перший у світі гідролітак-винищувач побудував у 1913 р. український авіаконструктор, киянин Дмитро Григорович ‑ автор майже 80 оригінальних конструкцій літаків найрізноманітнішого призначення. Морський розвідник „М-9” конструкції Дмитра Григоровича вперше у світі був обладнаний гарматою та міг приземлятися не лише на воду, але й на сніг. Гідролітаки Дмитра Григоровича вироблялися у США, Великій Британії, Італії та Франції за проектами, які продав за кордон Тимчасовий уряд Росії.

 

Командиром повітроплавного загону Дієвої армії УНР та УГА у 1918‑1919 р. був Костянтин Калінін (вуличне прізвисько батька „Калина-Малина” військовий чиновник видозмінив на російське ‑ Калінін) ‑ український авіатор, авіаконструктор. Найвідоміші конструкції літаків Костянтина Калініна ‑ серія K-1K-15. Літак К-3 ‑ перший у світі спеціальний санітарний літак; К-4 будувався у трьох модифікаціях – як пасажирський, аерофотозйомочний і санітарний. У 1930—38 рр. збудовано найбільший на той час у світі літак К-7 (варіанти – бомбардувальник, десантний і важкий пасажирський, розрахований на 128 пасажирів та 29 членів екіпажу), бомбардувальники К-12, К-13. Після знущань і тортур розстріляний 27.10. 1938 р. у підвалах Воронезької тюрми НКВС.

 

У мого роду, який з’явився у селі на Київщині, мій дід та прадід були священиками, суто українське походження” – писав у 1933 р. земляку Василю Галичу легендарний киянин Ігор Сікорський – український та американський авіаконструктор; автор перших у світі літаків-велетнів „Ілля Муромець”1914 р. ‑ світовий рекорд вантажопідйомності). Побудований у 1934 р. гідроплан Sikorsky S-42 встановив 10 світових рекордів, а 10 серійних S-42 стали першими у світі міжконтинентальними пасажирськими лайнерами. Першим почав будувати турбінні гелікоптери, гелікоптери-амфібії. Гелікоптери Сікорського марки „S” 1941 р. були прийняті на озброєння Збройними силами США. Літаки та гелікоптери Сікорського ефективно використовуються в армії, береговій охороні, пошуково-рятувальних та санітарних роботах.

 

З придбанням ліцензій на виробництво машин цієї марки розпочався розвиток вертольотобудування у Великій Британії та Франції. Про високу гарантію польотів на гелікоптерах Ігоря Сікорського свідчать факти постійного використання їх президентами США як VIP-транспортних засобів.