Винищування українців на Здолбунівщині

опубліковано 15 квіт. 2013 р., 13:20 Степан Гринчишин

Літопис нескореної України: Документи, матеріали, спогади.

Книга ІІ.

Документ № 36

 

22 березня 1944 р.

 

Президія Верховної Ради і Рада Народних Комісарів УРСР у своєму зверненні від 12 лютого 1944 року гарантували всім учасникам так званих УПА і УНРА, які збились на неправильний шлях і зі зброєю в руках виступають проти свого народу, якщо вони перейдуть на бік радянської влади, якщо вони чесно і повністю порвуть всякі зв'язки з гітлерівцями-оунівцями, якщо вони щиро і повністю відрекуться від всякої боротьби і ворожих виступів проти Червоної Армії і радянської влади – повне прощення їх тяжкої помилки і їх минулої вини перед батьківщиною. Багато з учасників так званих УПА і УНРА зрозуміли свої помилки, прийшли з повинною в органи радянської влади і вже зараз чесно борються проти німецько-фашистських загарбників за честь і незалежність нашої батьківщини.

 

Проте, є ще такі, які продовжують зі зброєю в руках виступати проти свого народу. Так, українсько-німецька банда УПА Трофимчука, яка організувалась в 3долбунівському районі, на протязі останнього періоду тероризувала населення, убивала мирних жителів, перешкоджаючи населенню відбудовувати своє господарство, зруйноване німцями, а органам радянської влади відновлювати державний порядок у визволених селах. Стоячи на захисті інтересів Радянської України, мною, Народним Комісаром Внутрішніх Справ УРСР, Рясним віддано розпорядження:

 

1. Ліквідувати озброєну українсько-німецьку банду УПА Трофимчука.

На виконання цього розпорядження 21 березня 1944 року при збройній сутичці в районі села Здолбице і хутора Мартинівки, Здолбунівського району, банда Трофимчука ліквідована. Главар банди Трофимчук Андрій і з ним 46 бандитів УПА знищені, серед яких (декілька прізвищ), 7 поранено і 19 захоплено в полон і тільки двом бандитам вдалося втекти. При ліквідації банди взято: німецька рація, німецький ручний кулемет, німецьких гвинтівок 30, німецьких автоматів 10, німецьких гранат – 1 ящик, німецьких патронів – 5.000 штук. (Шановний читачу співстав кількість озброєння (2+30+10=42) з кількістю вбити, поранених і полонених (46+7+19=72). Отже, йшло винищення людей, які зброї в руках не мали.)

 

2. Полонених (декілька прізвищ) та інших учасників, які зі зброєю в руках виступили проти радянської влади і народу передати суду Військового Трибуналу.

 

3. Всі сім'ї учасників українсько-німецької банди Трофимчука негайно вислати до Сибіру, а на все їх майно накласти арешт.

 

4. Попередити учасників банд так званих УПА і УНРА, які ще продовжують чинити опір, що коли вони не складуть зброї і не являться з повинною, згідно наданої їм можливості Президією Верховної Ради і Радою Народних Комісарів УРСР від 12 лжлого1944 року, по відношенню до них і їх сімей будуть вжиті такі ж заходи покарання.

 

Це розпорядження 22 березня 1944 року затверджено Головою Президії Верховної Ради тов. Гречухою і Головою Ради Народних Комісарів Української РСР тов. Хрущовим.

 

Народний комісар Внутрішніх справ УРСР        (Рясной)

 

ЦДАГОУ. Ф. І, оп. 23, спр. 930, арк. 158-160