НКВД і чиї діти?

опубліковано 10 черв. 2013 р., 13:42 Степан Гринчишин

Літопис нескореної України: Документи, матеріали, спогади.

Книга І. Документ № 107

 

13 грудня 1941 р.

3 грудня 1940 р. станіславівські енкаведисти привезли до дитячого садка у Коломиї (вул. Ратушева, ч. 72) 10 дітей, а 21 грудня з Городенщини п'ятеро дітей у віці від 1-3 років, без жодних документів, які могли б вказати, як ці діти називаються, хто їх батьки і звідкіля вони.

 

Прізвища та імена цих дітей списано на підставі різних принагідних папірчиків та на підставі того, що про них могли сказати самі вихованці першого дня по втечі большевиків з Коломиї. Подаємо список цих дітей:

1) Горкавчук Микола,

2) Доскакевич Михайло,

3) Филип Юрко,

4) Желізняк Юрко,

5) Данильчук Роман,

6) Данильчук Віра,

7) Гриць Івась,

8) Шварц Ганс,

9) Шварц Їда,

10) Липецька Ірина.

 

Данильчук Роман помер першої ж ночі по приїзді до Коломиї. Він і його сестра Віра походять, правдоподібно, з Рогатинщини.

 

Липецьку Ірину забрала її мати 28 грудня 1941 р. Довідавшись з часопису «Воля Покуття» 46, що в Коломиї є забрані енкаведистами діти, вона приїхала з Маріямполя. Жінка довго ходила від ліжечка до ліжечка, поки пізнала дитину, бо вона за півтора року підросла і змінилася. Нещасна мати розповіла, що вона не могла заплатити поставки, тому большевики вивезли її в Росію на примусові роботи, а дитину від неї забрали невідомо куди.

 

Ганс та Їда Шварци – братчик і сестричка. Сестричка старша, говорила по-німецьки.

 

Гриць Івась казав, що його мама і тато в школі, та їх дідусь також в школі... Він був убраний у кращий одяг, у зеленому капелюшку і зелених, ручноїроботи шкарпетках.

 

Подаємо список дітей, що їх привезло НКВД до Коломиї з Городенщини. Ці діти без жодних документів. Вдалося тільки записати їх імена, а саме:

1) хлопчик Володко,

2) дівчинка Маруся І,

3) дівчинка Маруся II,

4) дівчинка Олена,

5) дівчинка Танка.

Дівчата Оленка і Танка, правдоподібно, сестри і їх прізвища, здається,

Володек (?).   .           .

 

4 травня 1941 р. з дитячого садка у Станіславові привезено до Коломиї ще групу дітей. Їх список:

1) Гіттер Альфред, син Карла,

2) Федорчук Софія з Жаб'я,

3) Мазурак Марія,

4) Бурштинська Іванка,

5) Помєтлав Осип,

6) Безкевич Володимир, Станіславів, вул. П. Скарги, 10,

7) Лазарчук Станіслав, Станіславів, Ринок, 22.

 

Ці діти тепер в Коломийському садку (вул. Ратушева, 72), якого управителькою є п. Сухолиткова. Вони під опікою п. бурмістра Меннеля, живуть у достатку і виховуються в любові і відданості до свого народу, ждуть, коли батьки заберуть їх до себе.