Це – вандалізм

опубліковано 22 лип. 2012 р., 13:12 Степан Гринчишин   [ оновлено 24 лип. 2012 р., 10:46 ]

Вісник Любачівщини №7, Львів – 2002. –112 стор.

 

                       Шановний Пане Майоре міста Любачева!

 

Цей лист пишемо в справі пам'ятника на гробі отця Северина Метеллі в Люблинці Новім, повіт Любачів, Польща.

Отець Северин Метелля був греко-католицьким українським священиком, довголітним парохом українських сіл Люблинця Нового і Люблинця Старого від 1898 року. Він був добрим священиком, парохом, організатором і будівничим Чесанівщини й Любачівщини, люди його любили, а уряди австрійський і польський шанували. Мав декілька титулів, як написано на гробі.

У 1908 році збудував з мешканцями села прекрасну церкву, яка стоїть до сьогоднішнього дня.

Отець Ссверин Метелля помер 1936 року й похований на цвинтарі в Люблинці Новім. На гробі родина поставила такий пам’ятник, як на знімку.

У 1970 році наймолодша внучка з мужем зі Львова відвідали гріб і застали хрест, розбитий на кілька кусків, що знаходилися біля гробу. Вони зліпили його й поставили на місце.

У 1985 році відвідала гріб правнука отця Северина Метеллі Канади і застала хрест знов звалений з пам'ятника.

 У 1991 році син отця Северина Метеллі отець Стефан Мете зі своїм сином Анатолієм зі Львова знов бачили хрест розбитий на куски. Опісля в 1992 році наша родина та люди села поставили новий хрест з граніту своїми фінансами.

У 1996 році не лише хреста не стало, але теж важної частинні пам'ятника з іменем отця Метеллі.

У 2001 році Марія Сірська, внука покійного отця зі Львова, відвідавши гріб, відтятого на половину, написала скаргу до Амбасади України у Варшаві. Вона зажадала, щоби пам'ятник поставив уряд-старости міста Любачева на свій кошт. Ще чекає на відповідь.

Це – вандалізм. Де в демократичній, християнській римо-католицькій Польщі, поляки б'ють хрести і нагробний камінь українського католицького священика, який не мав жадного відношення до політики Другої світової війни.

Ми – внуки та правнуки покійного отця Северина Метеллі – жадаємо від староства-уряду Любачева відреставрувати нагробний пам'ятник отця Северина Метеллі з бувшим написом і хрестом на цвинтарі в селі Люблинець Новий. Залучуємо знімок бувшого пам'ятника.

Просимо о відповідь. Якщо до трьох місяців не одержимо відповіді на цього листа, будемо вдаватись до вищих інстанцій, які зацікавлені в трактуванні меншин Польщею, – таких, як Об'єднані Нації, Европейська Унія, Східня Конгрегація та Папа у Ватикані та до Президента Польщі. Розголосимо це теж у всіх газетах.

З пошаною залишаємось,

Внуки отця Северина Метеллі:

Марія Венжівська, внука з родиною з Денвер, Колорадо, США;

Орест Колтунюк, онук з родиною з Денвер, Колорадо, США;

Любомир Колтунюк, онук з родиною з Денвер, Колорадо, США;

Лідія Круцько (Метелля), внука з Вінніпегу, Манітоба, Канада;

Христина Круцько, правнука з Вінніпегу, Манітоба, Канада;

Богдан Круцько, правнук з Торонто, Онтаріо, Канада;

Анатоль Метелля, внук з родиною зі Львова, Україна;

Оксана Бойко (Метелля), внука з родиною зі Львова, Україна;

     Марія Сірська (Метелля), внука з родиною зі Львова, Україна.