Рубрики‎ > ‎Хто є хто‎ > ‎

Гринчиха – святе місце паломників. (Автор: Кахнич Іван)

опубліковано 8 квіт. 2017 р., 07:57 Степан Гринчишин   [ оновлено 18 черв. 2017 р., 03:11 ]

 

«ГРИНЧИХА» – розташоване на краю села Черниця Миколаївського району Львівської області. У даний час це красиво облаштована свята криниця з шатровим навісом. Біля нього установлена фігура Пречистої ДІВИ МАРІЇ. Поруч побудована велика каплиця, в якій проводяться літургійні відправи. Сама територія обгороджена добротною металевою огорожею. По периметру насаджено хвойні дерева, які створюють спокійну та затишну атмосферу. На території цього святого місця доріжки вимощені бруківкою, а рядом ціле літо цвітуть різнобарвні квіти та гарно пострижена газонна трава. У вечірній час територія освічується ліхтарями. З центру села Черниця до «ГРИНЧИХИ» прокладена гравійна дорога. Уже декілька століть до цього святого місця приходять паломники із навколишніх та інших сіл та міст, щоб помолитися, просити оздоровлення, та випити цілющої води з джерела яке витікає в цьому місці.

 


На «Гринчисі» є присутність Божа. Тут збираються на прощу багато паломників спраглі його присутності. «Гринчиха» наче обрана Божою Матір’ю собі місце душевного та фізичного зцілення.

 

Місцю де з’явилась Пресвята Богородиця, місцеві миряни та прихожани приділяють особливу увагу. Це місце з кожним роком стає більш мальовничим та привабливішим.

 

Саму назву ця місцевість отримала з часу появи тут у 1725 році чудотворного сяйва, в середині якого чітко було видно постать Божої Матері яка торкалася святими стопами землі. У цей час неподалік пасли корів місцеві пастухи, серед яких була місцева жінка Гринчиха. Це може бути прізвище або вулична кличка. Ця новина дуже скоро розповсюдилась по селі та окрузі. З цього часу до цього місця стали масово приходити місцеві люди та паломники з навколишніх сіл.

 

Знаючи, що з цього місця витікає джерельна вода, яка вважається цілющою, особливо для очей, має заспокійливі властивості при нервових недугах та стресах, люди стали пити цю воду, омивати лице та руки. Пам’ятаючи про цілющість цієї води, підчас пошесті чуми в навколишніх селах, Гринчиха набирала з джерела воду і ходила від хати до хати, кропила будинки і всіх, хто в них проживав. Незабаром епідемія стала згасати, а в скорому часі взагалі припинилася.

 

Для увінчання пам’яті про ці події біля джерела поставили великий дубовий хрест. З часом цей хрест загнивав, а на його місце ставили новий. Передостанній дубовий хрест поставив Більський Іван – церковний провізор села, а джерело з середини поглибили та виложили дубовими брусами. Верхню частину була вимуровано з цегли. Після Другої світової війни новий хрест поставив Деркач Василь з Струком Іваном, а почистив криницю Павлінович Михайло, він же огородив джерело зверху.

  

У 1980 році родина Більських, яка проживає неподалік, на власні кошти та залучені пожертви односельчан об бетонували це джерело і зробили з нього криницю. Заодно почистити джерело їм допоміг Більський Василь. Над криницею змонтували шатровий дах, під яким місцевий художник Андрій Засідкович намалював образ Пречистої Діви Марії. З боку встановили кам’яну фігуру Пречистої Діви Марії. Невелику територію біля криниці обгородили і засадили хвойними деревами.

 

У 2007 році родина місцевого жителя Романа Кіндія з синами Мироном та Іваном на знак пошани до цього святого місця вирішили за свої кошти збудувати біля джерела велику каплицю. Проект каплиці розробили архітектори приватної фірми «ТВД» міста Львова. Будівництво велося власними силами та силами приватної фірми «ТВД» зі Львова, яка в їхньому підпорядкуванні. Усіма будівельними роботами керував будівельний майстер фірми Яремчук Андрій. Дах каплиці накрили жовтою булатною бляхою. Для освітлення каплиці та навколишньої території провели електричну лінію. Виготовили та встановили огорожу, виложили пішохідні доріжки тротуарною плиткою. Зробили благоустрій дороги та прилеглої до цього святого місця території.

 

Як тільки наступає весна Віра Кіндій з однодумцями займається озелененням цієї території, висаджує квіти, прибирає газони та доріжки, щоб до пізньої осені це місце милувало око небайдужих прихожан.

 

17 травня 2009 року стало урочистим днем відкриття та освячення каплиці. На це дійство з’їхалось дуже багато священиків, односельчан та прихожан з навколишніх сіл. На цих урочистостях була відправлена святкова молебень та провели урочисте освячення каплиці. У промовах священнослужителів звучали багато слів подяки Мирону Кіндію та його родині за такий великий жертовний внесок в увіковічення цього святого місця.

 

З часом висаджені хвойні дерева стали досить могутніми і охороняють це святе місце міцним кільцем в якому відчувається тишина, спокій  та запах чистого повітря.

 

Облюбували це місце і різного виду птахи, які своїм співом радують прихожан.

 

Місцеві школярі часто приходять до цього місця помолитись за успішну здачу екзаменів та навчання, а випускники школи – закінчення школи.

 

На Різдвяні свята тут постійно проводять святкову відправу та освячення Йорданської водиці.

 

Весною до Паски відправляють Хресну Дорогу, а після паски – Маївки.

 

Багато молодих матерів з маленькими діточками приходять сюди, щоб відпочити та помолитись за щасливу долю своїх немовлят.

 

Місцевий поет та керівник церковного хору В.В.Городицький написав та присвятив «Гринчисі» пісню.

 

В чарівнім куточку Черниці

Де сосни шепочуться стиха,

Стоїть там чудесна криниця,

А в ній є цілюща водиця.

Це місце усі звуть «Гринчиха».

«Гринчиха», ти рідного краю сторона,

Тут сяє роками проміння молитов золоте,

Колись в давнину, тут з’явилась Матінка Божа,

Це місце для нас урочисте, воно є святе.

Тут квіти і трави, і птиці

Всевишньому славу співають,

Тут золото сяйвом іскриться

Казкова красуня-каплиця,

І щира молитва лунає.

На всю цю красу подивиться

Людей йде із всіх сіл багато:

Водиці живої напитися,

Поклін, честь і славу віддати.

Прийдімо, помолімося і ми нині,

Зцілимось водою з криниці,

«Гринчиха» - це наша святиня,

Для всіх християн Берегиня

В чарівнім куточку Черниці.