Савік Шустер – українофоб?

опубліковано 7 жовт. 2011 р., 03:55 Степан Гринчишин   [ оновлено 7 жовт. 2011 р., 03:56 ]

30 вересня 2011 року на телеканалі УТ-1 в програмі «Шустер Live» ведучий Савік Шустер заявив: «6 липня 1941 року в місті Львові був здійснений єврейський погром. Під час погрому було вбито біля чотирьох тисяч євреїв. Українці повинні вибачитись перед єврейством за цей вчинок.»

Цими словами телеведучий засвідчив своє незнання перебігу подій у Львові, котрі мали місце в липні 1941 року, та повів себе як українофоб.

Коротка історична довідка

Перед початком Другої світової війни (1939 р.) у Львові проживало 131 тисяча поляків або біля 45%, євреїв 110 тисяч – трохи більше 37%, українців 52 тисячі –  біля 18%.

Прості галицькі євреї зустріли Червону армію в 1939 році квітами та непідробленим беззастережним ентузіазмом. На чолі львівської міліції став «товариш» Райзман.

До Львова хлинув великий потік євреїв-біженців з польської території, яку окупували німці. Однак, за даними сучасних дослідників, упродовж 1940 і перших місяців 1941 року 64583 євреїв-біженців було примусово депортовано на схід СРСР.

22 червня 1941 року розпочалась російсько-німецька війна. Львівських євреїв, котрі хотіли виїхати на схід, енкаведисти зупиняли на збручанському кордоні та примушували повертатись назад.

В останні дні червня українцеві було небезпечно вийти на вулиці Львова, оскільки людину української національності енкаведисти арештовували. При відступі зі Львова вони в тюрмах: малих і великих Бригідках, Замарстинівській і Лонцького замордували понад 10 тисяч людей, з них 75-80% були українці.

30 червня 1941 року у Львові було проголошено відновлення української державності. Євреї не боялися української державності ні в 1918 році, ні в 1991 році. Вони знали, що жодна українська політична сила не сповідує ідеологію антисемітизму. В той же день львівські рабини зустрілись з Андреєм Шептицьким і повідомили, що євреї підтримують проголошення Української держави.

Німці примусили євреїв виносити трупи з тюрем. Одночасно вони говорили до родичів загиблих, що це євреї-енкаведисти, котрі мордували людей. Інколи родичами ці євреї були жорстоко биті, могли мати місце і смертельні випадки. В цей час рядові члени ОУН отримали вказівку від керівництва, що євреїв-енкаведистів необхідно покарати, але єврейських погромів не допустити.

Внаслідок окупації Польщі німецькими і російськими військами (1939-1941рр.) та окупації Львова німцями (1941р.) змінився склад населення в місті. У липні 1941 року населення Львова складалося: 170 тисяч поляків або 45%, 120 тисяч євреїв – 32%, 50 тисяч німецьких солдат та членів адміністрації – 13%, 40 тисяч українців – 10%.

У Львові в 1918 році «люмпен-пролетаріат» з допомогою польських армійських частин вчинив єврейський погром і одночасно пограбував спиртзавод. Вони вчинили розправу над євреями за їх лояльне ставлення до ЗУНРу. Підчас погрому було вбито понад 100 євреїв.

В перших числах липня 1941 року у Львові мав місце теж єврейський погром. Хто його провів? У рапорті коменданта польського підпілля генерала Грот-Ровецького до лондонського уряду говорилося, що «міське шумовиння, підбурюване німцями» вчинило у Львові єврейський погром. Львівський професор-юрист Маврицій Аллерганд свідчить: «шумовиння, майже без винятку польське, грабуючи та побиваючи євреїв, причіпляло собі блакитно-жовті відзнаки та намагалося говорити по-українськи» Внаслідок цього погрому було вбито до 15 євреїв.

Більш докладно про українсько-єврейські відносини у місті Львові Савік Шустер може прочитати в книзі Євгена Наконечного « «Шоа» у Львові».

Якщо Савік Шустер вважає себе порядною людиною, то підчас передачі «Шустер Live» він повинен вибачитися перед українцями Львова за неправдиве твердження.

Львівяни: Будулич Володимир, Величко Лев, Гринчишин Степан, Кондрат Василь, Пак Роман,

Павлишин Михайло, Сеник Любомир, Стойко Володимир, Тимочко Мирослав, Тишко Любомир.