Замначальника райвідділу НКВД Зирянов труп кинув у колодязь

опубліковано 20 трав. 2013 р., 11:03 Степан Гринчишин

Літопис нескореної України: Документи, матеріали, спогади.

Книга ІІ. Документ № 60

 

13 квітня 1945 р.

Цілком таємно

Окрема папка до протоколу №49 засідання бюро Дрогобицького обкому КП(б)У від 13 квітня 1945 р.

 

Про факти порушення радянської законності

робітниками Славського райвідділу НКВС

Рішенням РК КП(б)У від 5-го квітня 1945 року відзначені факти грубого порушення радянської законності робітниками райвідділу НКВС, які межують з антирадянськими діями і спрямовані на дискредитацію законів Радянської влади. Встановлені факти, коли співробітники райвідділу НКВС при допиті заарештованих застосовують фізичні методи, без суду і слідства їх розстрілюють, спалюють хати ні в чому неповинних громадян.

 

У грудні 1944 року старший оперуповноважений Доля, при допиті заарештованого Дем'яна Василя Миколаєвича, ізбив його і, напівживого, за порадою заступника начальника райвідділу НКВС Зирянова, вивіз за село і розстріляв, а труп кинув у колодязь.

 

У тому ж місяці був затриманий гр. Дорош Іван Петрович, якого старший оперуповноважений Доля, після допиту, розстріляв у дворі райвідділу НКВС.

 

31-го березня 1945 року начальник райвідділу НКВС Мірошниченко з групою робітників райвідділу і винищувального батальйону виїхав в села Козьова, Орявчик і ін. по оперативних завданнях. Замість проведення роботи, Мірошниченко зайнявся п'янкою, після чого групі у 20 чол., на чолі з помічниками оперуповноваженого Мацко і Кислицьким дав завдання прочистити село Тисовець. Група, керована Мацко і Кислицьким, по дорозі до села Тисовець, затримала двох громадян сіл Росток і Тисовець – Гординець Йосипа Петровича, Павковича Миколу Миколаєвича, які від військової служби не скривались, а лише 23 березня закінчили військово-учбові збори при райвоєнкоматі, – їх ізбили і забрали з собою. Підійшовши до села Тисовець, відкрили безцільну стрілянину з двох кулеметів, – в результаті згоріло три хати, 1 кінь, 3 корови. Затримані громадяни Павлович і Гординець тут же були розстріляні.

 

Тими ж Мацком і Кислицьким, які були в п'яному стані, затриманий учитель села Рожанка Нижня – Васильєв Стефан Федорович, 1928 року народження, брат якого в Червоній Армії, а батько працює головою споживкооперації, і розстріляний без всяких на це підстав.

 

В той же день оперуповноважений Кислицький намагався застрелити голову сільради села Рожанка Нижня.

 

Начальник райвідділу НКВС тов. Мірошниченко не вживав заходів до наведення порядку у райвідділі, приховував від партійних і радянських органів антирадянські дії своїх підлеглих.

 

Факти розкладу особистого складу райвідділу НКВС, п’янки, грубе порушення радянських законів можна пояснити і тим, що з боку РК КП(б)У і його першого секретаря тов. Пурель послаблена партійно-політична і виховна робота серед особистого складу райвідділу НКВС, а також недостатньою роботою райпрокурора тов. Мацеганюка.

 

РК КП(б)У сліпо вірив начальнику райвідділу НКВС Мірошниченко і достатньо не контролював його роботу.

 

Бюро Обкому КП(б)У – постановляє:

1. За притуплення політичної пильності з боку РК КП(б)У, що призвело до грубого порушення законів Радянської влади з боку робітників райвідділу НКВС, – указати РК КП(б)У і його першому секретарю тов. Пурель.

 

Зобов'язати тов. Пурель на закритих районних партійних зборах обговорити питання про факти порушення законів радянської влади і намітити практичні міроприємства по виправленню цих недоліків.

 

2. Зобов'язати начальника обласного Управління НКВС тов. Сабурова, військового прокурора тов. Александрова, облпрокурора тов. Кригіна до 25.ІУ. 1945 року розслідувати факти порушення радянської законності райвідділом НКВС та діяльності райпрокурора і винних притягнути до суворої судової відповідальності.

 

Секретар Дрогобицького обкому КП(б)У Олексенко

ЦДАГОУ. Ф. І, оп. 23, спр. 1675, арк. 68-69.